Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Galeria Sztuki Współczesnej

  zaprasza na:

  Zachodni wiatr Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej

  04

  maja

  2021

  WTOREK

  pl. Teatralny 12, 45-056 Opole
  77 402 51 34
  Galeria Sztuki Współczesnej
  Ceny biletów

  wstęp:

  BRAK INFORMACJI

  Start imprezy

  start imprezy:

  17:14

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI


  Zachodni wiatr
  Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej

  Artystka jest laureatką Grand Prix Salonu Jesiennego 2020.

  16.04 -09.05 Aneks GSW, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
  Wystawa dostępna przez witrynę.

  Paulina Ptaszyńska swoją sztukę opiera przede wszystkim na obserwacji zjawisk atmosferycznych, często podejmując próby odtworzenia tego, co wydarza się bez ludzkiej kontroli, jakby samo z siebie. Tym razem artystka bierze na warsztat typowy polski wiatr - czyli wiatr zachodni. Hula on teraz po ulicach, ale - jak twierdzi artystka - to dobrze. Może przegoni troski i morowe powietrze.

  "Wiatr zachodni to taki wiatr, który wieje z zachodu na wschód. Właśnie ten rodzaj wiatru jest najczęstszy w Polsce. W naszym języku sformułowania ?zachodni wiatr? lub ?powiew zachodu? nie tylko odnoszą się do zjawiska atmosferycznego, lecz oznaczają także progresywne zmiany społeczne i kojarzone są z postępem cywilizacyjnym.

  Wiatr może być postrzegany jako bezwzględna siła niszcząca z jednej strony, a z drugiej jako oznaka życia, witalności, symbolizująca oddech i kreatywne moce. To drugie skojarzenie jest mi bliższe, mówiąc wprost, wiatr zawsze poprawia mi nastrój, kojarzy się ze świeżością, zmianą na lepsze, oczyszczeniem atmosfery i zapowiedzią czegoś nowego.

  Może właśnie takiego oddechu i oczyszczenia teraz najbardziej potrzebujemy?"
  Paulina Ptaszyńska

  Paulina Ptaszyńska pracuje jako adiunktka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W 2020 roku obroniła doktorat na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Włochy, USA). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, fotografią i projektowaniem graficznym. Jej działania artystyczne w ostatnich latach koncentrują się wokół zagadnień związanych z obszarami granicznymi między sztuką a nauką.

  Kuratorka wystawy: Natalia Krawczyk
  Więcej o artystce i projekcie: Otworzy się w nowym okniehttps://bit.ly/3fJLafE