Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Opole

    zaprasza na:

    Nierezydencje w GSW: Ewa Sadowska

    20

    sierpnia

    2020

    CZWARTEK

    Opole
    Opole
    Ceny biletów

    wstęp:

    BRAK INFORMACJI

    Start imprezy

    start imprezy:

    00:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    NIEREZYDENCJE WELTSCHMERZ
    Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu - Instagram @gswopole

    Artystki, uczestniczki projektu, które przejmują Instagrama GSW:

    Ewa Sadowska w terminie 18 - 25 sierpnia 2020

    Program rezydencji WELTSCHMERZ realizowany jest w GSW od 2017 roku. W wyjątkowej sytuacji pandemii, Galeria Sztuki Współczesnej nie może gościć artystek w Opolu dlatego działania odbędą się w najbliższym otoczeniu uczestniczek, a ich artystyczne obserwacje opublikowane zostaną na Instagramie GSW.

    WELTSCHMERZ przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek zmagających się z rzeczywistością. Zachęcamy uczestniczki do obserwacji otoczenia, rejestracji emocji, zapisu "nowej rzeczywistości" wykreowanej przez stan izolacji.

    Oczami uczestniczek zobaczymy świat przedpokoju i kuchni, pracowni i salonu, odpoczniemy wśród doniczek z egzotycznymi kwiatami, będziemy spacerować ulicami śląskich miast, przebywać na łące, wyglądać przez balkon. Czasem pójdziemy w maseczce po zakupy.

    Tytułowy "Weltschmerz", dosłownie ?ból świata?, ?ból istnienia? nabrał jeszcze bardziej wyrazistego znaczenia w czasie pandemii. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale ?ból istnienia? rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści "Cierpienia młodego Wertera". W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.

    Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska