Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Galeria Sztuki Współczesnej

    zaprasza na:

    WYSTAWA MARII BITKI

    01

    czerwca

    2020

    PONIEDZIAŁEK

    pl. Teatralny 12, 45-056 Opole
    77 402 51 34
    Galeria Sztuki Współczesnej
    Ceny biletów

    wstęp:

    BRAK INFORMACJI

    Start imprezy

    start imprezy:

    00:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    wystawa niedostępna w Aneksie GSW do 24.04.2020 r., ale .....
    - dostępna w innej formie (czytaj poniżej - jak?)
    Nie zachęcamy do spacerów, jednak można zobaczyć wystawę przez szybę Galerii Aneks do 24.04. Autorka jest laureatką konkursu ANEKS. Nietypowa forma prezentacji związana jest z sytuacją zagrożenia epidemicznego. Poznajcie nowe formy doświadczania sztuki. Poniżej instrukcja. Kuratorka wystawy Agnieszka Dela-Kropiowska

    Tytułowa La Plata to strategiczne miejsce dla Argentyny. Wielkie ujście dwóch rzek do oceanu, obok którego znajduje się stolica kraju. Plata to miejsce będące synonimem korzyści finansowych, plata to w mowie potocznej - "forsa", plata oznacza również - srebro. Maria Bitka spędziła pół roku w Argentynie i po powrocie do Polski snuje opowieść o marzeniach oraz rzeczywistości, która częściej odkrywa przed nami "inne" zamiast "lepszego".

    Wyruszając w daleką podróż europejscy podróżnicy epoki wielkich, zamorskich podbojów jechali za marzeniami
    o bogactwie i lepszej rzeczywistości. Napędzani egzotycznymi wyobrażeniami płynęli do wyimaginowanego kontynentu wypełnionego bogactwami naturalnymi. Ameryka Południowa po części spełniła ich oczekiwania. Argentyna (łac. argento - srebro) dawała nadzieję na odnalezienie gór pełnych srebra. Mówi się, że dobrobyt Hiszpanii ma swoje źródła w surowcach zdobytych na nowej ziemi, przywłaszczonej przez przybyszów z Europy, (okupionej cierpieniem Indian).

    Maria Bitka pełna nadziei poleciała do Argentyny w 2019 roku szukać własnego bogactwa - niekoniecznie materialnego. Marzyła o zgromadzeniu wielu doświadczeń. Schemat życia w Europie przyzwyczaja nas do pewnych zachowań i zestawu "oczywistości", które wynikają z organizacji państw i systemu opieki społecznej. Zestaw modeli zachowań społecznych dla Ameryki Południowej okazałam się zupełnie inny, wydobywając nowe, nieuświadomione możliwości życia, relacji międzyludzkich i rozwoju. W projekcie Bitki brak jednak wartościowania i oceny, istnieje jedynie próba dostosowania się, która umożliwia przetrwanie (to mentalne i materialne). Próba ta nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak nie o efekt tu chodzi. Liczy się proces; sytuacja trwania, zmierzania w określonym celu, doświadczania "po drodze" innego.

    Maria Bitka w swoich filmach wideo, fotografiach oraz obiektach prezentowanych na wystawie mówi o procesie, który zachodził w niej w czasie podróży. Podróż okazała się performatywnym doświadczeniem, przeplatanym osobistymi emocjami. Była działaniem artystycznym i doświadczaniem realnego życia jednocześnie.