• 13
 
  • Autor: Mat
  • Wyświetleń: 13366
  • Dodano: 2012-05-10 / 14:04
  • Komentarzy: 60

MZK o spalonym autobusie: ogień wybuchł w komorze silnika

 
 
MZK o spalonym autobusie: ogień wybuchł w komorze silnika

Jelcz 121i należący do MZK Opole spłonął doszczętnie w środę w nocy. Miejski przewoźnik ma jeszcze 7 takich maszyn - właśnie zarządzono ich przegląd.(Fot: archiwum)

Miejski Zakład Komunikacji w Opolu, właściciel autobusu Jelcz 121i, który spłonął wczoraj w nocy podczas kursu, nie zna jeszcze dokładnej przyczyny zdarzenia. Wiadomo na razie, że ogień wybuchł w komorze silnika i że nie jest to pierwszy tego typu przypadek z udziałem tego konkretnego modelu autobusu. MZK straty szacuje na 340 tysięcy złotych. Miejski przewoźnik rozpoczął też kontrole pozostałych Jelczy 121i, które posiada w taborze.

Pasażerowie linii 17. którzy wczoraj około 21.30 podróżowali autobusem MZK Aleją Witosa przeżyli chwile grozy. - Na przedostatnim przystanku kierowca zauważył nietypowe zachowanie. Otóż jeden z oczekujących był z psem, który nie dawał się zaciągnąć do autobusu. Po tym jak kierowca ruszył z przystanku na chwilę zapaliła się kontrolka ładowania, a moment później w bocznym lusterku kierowca zauważył ogień wydobywający się z tylnej części pojazdu – mówi Tadeusz Stadnicki, prezes MZK Opole. - Kierowca natychmiast zatrzymał autobus i wydał dyspozycję natychmiastowego opuszczenia pojazdu. Następnie przystąpił go gaszenia gaśnicą będącą na wyposażeniu autobusu – dodaje Stadnicki.

Do akcji gaszenia przyłączyło się jeszcze kilku kierowców samochodów osobowych, które zatrzymały się przy Alei Witosa widząc płonący autobus. Ogień rozprzestrzeniał się jednak błyskawicznie. Gdy na miejsce przybyli strażacy paliła się już większość pojazdu. - Większość konstrukcji złożona jest ze sztucznych tworzyw. W kilkanaście minut autobus spłonął doszczętnie i pozostały z niego tylko stalowe elementy, dosłownie szkielet – informuje prezes MZK Opole. - Pojazd był ubezpieczony na kwotę 340 tysięcy złotych i na taką kwotę wyceniamy straty. Autobus nie nadaje się w żaden sposób do użytku. Został już przekazany ubezpieczycielowi. Zgłosiliśmy całkowitą szkodę – dodaje Tadeusz Stadnicki.

MZK nie zna jeszcze dokładnej przyczyny wybuchu ognia. - Wiemy na pewno, że źródło pożaru miało miejsce w komorze silnika. Co dokładnie zawiodło, nie wiemy. Wiemy za to, że autobus przechodził na bieżąco badania techniczne podczas których nie stwierdzono wycieków płynów czy zalegania smarów – zapewnia Stadnicki. - Biorąc pod uwagę całe zdarzenie rozpoczęliśmy w czwartek ponadprogramowy przegląd pozostałych maszyn tego typu – dodaje.

Autobusów marki Jelcz o modelu 121i opolskie MZK ma obecnie 7. Wszystkie mają zostać sprawdzone w czwartek i jeśli stwierdzone zostaną jakieś usterki – nie wyjadą na ulice Opola. W toku ustalania przyczyn pożaru autobusu MZK Opole chce też zasięgnąć opinii przewoźników miejskich z innych miast, które korzystały bądź korzystają z Jelcza 121i. - Docierają do nas informacje, że kilka takich autobusów spłonęło już w kraju. Będziemy się w tej sprawie kontaktować z przewoźnikiem w Warszawie i Cieszynie. Podobno wczesna diagnoza w kilku przypadkach pozwoliła uniknąć najgorszego – podsumowuje Tadeusz Stadnicki.

Jelcz 121i który spłonął w środę w Opolu został przez MZK zakupiony w 2004 roku. Miał 605 tysięcy kilometrów przebiegu. Wyposażony był w 243 konny silnik Iveco z systemem common rail. Jak zapewnia MZK Opole, dodatkowe przeglądy autobusów i środowe zdarzenie nie wpłynie na rozkład jazdy miejskiej komunikacji.


reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2012-05-12 16:21:56 [89.73.179.*] id:834644  
L.W.Opole89: Napisał postów [105], status [wyjadacz] Reputacja
Na bank jakieś zwarcie musiało być i stąd pożar:P

Nick:
Treść:
2012-05-10 14:25:24 [88.220.37.*] id:833207  
Krzycho: Napisał postów [3803], status [VIP] Reputacja
pewnie na niedopałek najechał :)))

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2012-05-11 09:12:17 [164.126.21.*] id:833689  
PredatorT34: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
Ostatnio często te niedopałki :)
2012-05-10 19:55:25 [87.195.152.*] id:833355  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
Psy moga robic kupy na chodnikach-nagroda musi byc.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [34]
2012-05-10 19:59:50 [90.156.124.*] id:833360  
aniuska: Napisała postów [21294], status [VIP] Reputacja
Witam Sebcia ;)
2012-05-10 20:03:15 [87.195.152.*] id:833364  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
Witam Aniu :)
2012-05-10 20:07:13 [90.156.124.*] id:833370  
aniuska: Napisała postów [21294], status [VIP] Reputacja
Seba jak tam, opowiadaj ;)
2012-05-10 20:15:23 [87.195.152.*] id:833387  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
a jak ma być ,jezdze po Holandii ,pracuje i zyje ;D
2012-05-10 20:17:17 [90.156.124.*] id:833391  
aniuska: Napisała postów [21294], status [VIP] Reputacja
i to najważniejsze ;)
2012-05-10 20:18:38 [77.254.15.*] id:833394  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Praca najważniejsza....
2012-05-10 20:19:09 [87.195.152.*] id:833396  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
a u Ciebie jak zdrowko? bo inne 'ko0lezanki' juz nie odezwa sie nawet ;p
2012-05-10 20:19:51 [90.156.124.*] id:833397  
aniuska: Napisała postów [21294], status [VIP] Reputacja
znikam na moment, bawcie się ;)
2012-05-10 20:19:55 [87.195.152.*] id:833398  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
oo,Kati, no oczywiscie,ze najwazniejsze,glupio by sie bylo obudzic z poczuciem niepewnosci co dalej.
2012-05-10 20:27:27 [77.254.15.*] id:833404  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
eheheheee.....dobre, dobre Sebcio..
2012-05-10 20:28:16 [87.195.152.*] id:833407  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
smutne predzej hehe
2012-05-10 20:28:27 [77.254.15.*] id:833408  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Ale chyba masz jakiś czas wolny dla siebie?
2012-05-10 20:28:38 [77.254.15.*] id:833410  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Po za snem..:P
2012-05-10 20:29:20 [77.254.15.*] id:833411  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Czym że zasmuciłam kolegę??
2012-05-10 20:29:33 [87.195.152.*] id:833412  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
hmm szczerze? na film i kanapki na rano ;D
2012-05-10 20:30:52 [87.195.152.*] id:833414  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
niczym nie zasmucilas..:)
2012-05-10 20:31:19 [77.254.15.*] id:833415  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Hmmm......dobre i tyle, bynajmniej nie zapomnisz jak wygląda telewizor..:)
2012-05-10 20:32:10 [31.63.0.*] id:833416  
coolerr: Napisał postów [12676], status [VIP] Reputacja
Poza piszemy razem :D
2012-05-10 20:32:53 [87.195.152.*] id:833417  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
nie zapomne,choc wole przed lapkiem ogladnac ;d
2012-05-10 20:34:15 [77.254.15.*] id:833419  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
croler: nie elegancko się zachowujesz, nie wiem czy zauważyłeś, ale my tutaj prowadzimy rozmowę...
2012-05-10 20:35:30 [77.254.15.*] id:833421  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Seba: nawet wiem dlaczego, bo można sobie pozwolić na drzemkę z lapkiem w rękach:P
2012-05-10 20:36:38 [87.195.152.*] id:833422  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
oj żebys wiedziala,ze przez ten mc tutaj,raz usnalem ;d
2012-05-10 20:38:42 [77.254.15.*] id:833425  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Dlaczego tylko raz?
2012-05-10 20:42:01 [87.195.152.*] id:833428  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
bo mi szkoda lapka bym sie na nim obudzil ;d
2012-05-10 20:42:50 [31.63.0.*] id:833429  
coolerr: Napisał postów [12676], status [VIP] Reputacja
Tak karino,a'propos był taki serial,masz rację-więc sorry,.. Ps.coolerr,to nawet Ty zapamiętasz..
2012-05-10 20:48:00 [77.254.15.*] id:833434  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Możesz sobie pisać mój nick jak chcesz, a Ja będę pisać twój nick jak też zechcę...:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
2012-05-10 20:49:53 [77.254.15.*] id:833438  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Seba: racja lapka trzeba oszczędzać i szanować..:))
2012-05-10 21:08:21 [87.195.152.*] id:833456  
Sebastian22: Napisał postów [3496], status [VIP] Reputacja
i prosze mi tutaj nie smiecic :)
[1]
2012-05-10 21:10:40 [31.63.0.*] id:833460  
coolerr: Napisał postów [12676], status [VIP] Reputacja
Jak też zechcę????,po co to też??To nie po polsku..
[-2]
2012-05-10 21:19:24 [77.254.15.*] id:833471  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Szkoda croler mojego cennego czasu na Ciebie, wolę poświęcić go mojemu synowi, jutro ostatni dzień matur..... żegnam crolerek:DD
2012-05-11 08:48:46 [83.18.31.*] id:833663  
coolerr: Napisał postów [12676], status [VIP] Reputacja
Hmm,-3,poczytajcie prawa moderatora..
2012-05-11 09:09:06 [164.126.21.*] id:833686  
PredatorT34: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
Człowiek Najważniejszy ale PRACA też !
2012-05-11 09:10:15 [164.126.21.*] id:833687  
PredatorT34: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
Sebek tylko nie wracaj do Polski zostań w tej Holandii :)
2012-05-11 09:11:40 [164.126.21.*] id:833688  
PredatorT34: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
Tam przynajmniej coś zarobisz :)
2012-05-10 21:50:48 [89.73.177.*] id:833522  
kacisko: Napisał postów [2356], status [Szycha] Reputacja
To przez Tuska spłonął ten Jelcz! Tego wieczoru na alei Witosa ktoś rozpylił hel, a do wnętrza autobusu wrzucono brzozę, kierowca i pasażerowie zostali zdradzeni po zmroku!

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
2012-05-10 22:19:15 [83.30.234.*] id:833543  
nika: Napisała postów [22968], status [VIP] Reputacja
2 min przed wybuchem pożaru słychać było mlaskanie w kabinie kierowcy
2012-05-10 22:28:28 [164.127.55.*] id:833545  
Stefan: Napisał postów [26632], status [VIP] Reputacja
A nawalony pasażer wydawał kierowcy rozkazy. Ale to nic. W nocy z 8 na 9 maja Tusk z Putinem i Komorowskim przesunęli wulkan w Indonezji i posadzili na zboczu brzozę. Przecież ten Su-100 nie miał prawa się tak rozpaść. Powinien przebić szczyt wzniesienia:D
2012-05-10 23:14:46 [89.73.177.*] id:833569  
kacisko: Napisał postów [2356], status [Szycha] Reputacja
Przed wybuchem pożaru było słychać strzały, następnie odpadły skrzydła a na telefonie komórkowym kierowcy było pięć nieodebranych połączeń!
2012-05-10 23:18:04 [77.254.15.*] id:833571  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
A potem szybko zwinęli mgłę..:DD
2012-05-10 22:43:09 [92.228.68.*] id:833554  
Mr.WaR: Napisał postów [5050], status [VIP] Reputacja
340tyś zł wow kolosalne sumy to autobusy 5letnie takie drogie?

Nick:
Treść:
2012-05-10 15:11:06 [217.173.198.*] id:833221  
Lord Jakubek: Napisał postów [34], status [rozkręca się] Reputacja
Szkoda że mnie tam nie było :(

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
2012-05-10 15:11:43 [93.181.160.*] id:833222  
Rolik: Napisał postów [8284], status [VIP] Reputacja
tak zapewne by ci się dupa pod jarała.
2012-05-10 17:01:31 [83.22.116.*] id:833246  
luxusowy: Napisał postów [22447], status [VIP] Reputacja
kiełbaski byś smażył?
2012-05-10 18:50:02 [90.156.124.*] id:833309  
aniuska: Napisała postów [21294], status [VIP] Reputacja
ognia nie widziałeś? ;)
2012-05-10 17:03:36 [83.22.116.*] id:833248  
luxusowy: Napisał postów [22447], status [VIP] Reputacja
605 tysięcy to mają niektóre diesle z Niemiec od dziadka stojące w komisie, ze stanem licznika 180tyś...

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2012-05-10 18:02:54 [83.29.166.*] id:833276  
wimbud: Napisał postów [266], status [maniak] Reputacja
ale jak sie chwala ze kupili nowe autobusy 605 tys tyle natrzaskali w fabryce czy co
2012-05-10 17:02:35 [83.22.116.*] id:833247  
luxusowy: Napisał postów [22447], status [VIP] Reputacja
Mądry piesek wyczuł co się święci :) Dużą kość dla niego :)

Nick:
Treść:
2012-05-10 16:52:16 [77.253.68.*] id:833241  
PauloOp23: Napisał postów [3000], status [Szycha] Reputacja
Tu się wyklepie tam się sprawnie.Troszkę szpachli,kapkę lakieru i będzie jak nowy.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2012-05-10 16:54:04 [77.223.234.*] id:833242  
Demotywator: Napisał postów [34189], status [VIP] Reputacja
pimp my ride i zrobią z niego limuzynę;)
2012-05-10 14:21:18 [178.36.238.*] id:833205  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Faktycznie, ze spłonął doszczętnie, i wygląda jak wrak...:DD

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
2012-05-10 14:28:06 [77.223.234.*] id:833208  
Demotywator: Napisał postów [34189], status [VIP] Reputacja
czy tak będą wyglądały autobusy po Euro?:D
2012-05-10 14:46:00 [178.37.5.*] id:833211  
Kitowiec: Napisał postów [1136], status [stały bywalec] Reputacja
Tylko te z TVN-u
2012-05-10 14:47:38 [83.22.116.*] id:833213  
watsman: Napisał postów [91], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
po piastonaliach :[
2012-05-10 15:57:39 [178.37.27.*] id:833233  
katrina: Napisała postów [22218], status [VIP] Reputacja
Demot: wcale bym się nie zdziwiła...:D
2012-05-10 15:34:31 [89.79.89.*] id:833229  
vanslans: Napisał postów [369], status [pismak] Reputacja
Ameryki to oni nie odkryli. W całej Polsce wymieniali w tych autobusach wiązki elektryczne i skrzynie biegów Voith, a do MZK Opole dopiero docierają sygnały, że te parchy już wcześniej się paliły. Jak ktoś śledzi temat to wie, że wszystkie opolskie egzemplarze jeżdżą na najstarszych i najbardziej awaryjnych włoskich silnikach F4AE3682E. Polecam na YouTube filmik jednego z kierowców MZK. "Awaria Skrzyni Biegów" użytkownika "UliceOpola". To tylko jedna przypadkowo nagrana sytuacja - przez lata było tego znacznie więcej.

Nick:
Treść:
2012-05-10 15:30:44 [109.243.41.*] id:833228  
Stefan: Napisał postów [26632], status [VIP] Reputacja
Instalacji nie było pewnie komu sprawdzić...

Nick:
Treść: