• 0
  • Wyświetleń: 160
  • Dodano: 2020-02-10 / 12:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

Darowizna samochodu w rodzinie - co warto wiedzieć?

 
 
Darowizna samochodu w rodzinie - co warto wiedzieć?
Przymierzasz się do przekazania samochodu członkowi rodziny? Koniecznością będzie dopełnienie formalności związanych z darowizną. O czym należy pamiętać? Kiedy zachodzi obowiązek zgłoszenia faktu darowizny i opłacenia podatku? Wyjaśniamy.


Chociaż dużą popularnością cieszy się umowa kupna / sprzedaży pojazdów, nie brakuje zainteresowania darowizną. Jest to forma przeniesienia aktu własności - bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu. Tego rodzaju sytuacja najczęściej ma miejsce między członkami rodziny.

Darowizna w rodzinie - formalności
Zastanawiasz się, jak dokonać darowizny samochodu w rodzinie?Jest to kwestia, z którą związanych jest wiele formalności: począwszy od podpisania umowy, a skończywszy na uregulowaniu kwestii podatkowych.

• Umowa darowizny
Niezależnie od stopnia pokrewieństwa, przekazanie pojazdu wiąże się z koniecznością podpisania umowy darowizny. Musi mieć ona formę pisemną, z uwzględnieniem kilku istotnych informacji: danych darczyńcy, danych obdarowywanego, danych pojazdu.
Dokument nie musi być sporządzony w obecności notariusza, ale powinna być podpisana przez obie strony umowy.

• Podatek od spadku i darowizn
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy uregulować kwestie podatkowe. Dobra wiadomość jest taka, że osoby spokrewnione nie muszą płacić podatku, o ile kwota darowizny nie przekroczy konkretnej kwoty.
W przypadku I stopnia pokrewieństwa, kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł. Dla II stopnia pokrewieństwa kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł. Gdy osoba obdarowywana przekroczyła kwotę wolną od podatku, wówczas ma obowiązek uregulować powstałą nadwyżkę.

• Zgłoszenie darowizny
Nawet jeśli obdarowywany nie musi płacić podatku, powinien fakt darowizny zgłosić w urzędzie skarbowym. Należy tego dokonać na stosownej deklaracji - w ciągu 6 miesięcy od przekazania przedmiotu umowy.

Co z ubezpieczeniem samochodu?
Samochód przekazywany w darowiźnie musi być ubezpieczony. Zgodnie z przepisami, może to być polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela - o ile jest ważna. Warto jednak mieć świadomość, że nowy właściciel może zrezygnować z polisy i wykupić własną.

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się korzystać z aktualnego ubezpieczenia OC, musisz ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi. Firma dokona rekalkulacji składki. Ponadto należy wiedzieć, że taka polisa nie ulega automatycznemu przedłużeniu po wygaśnięciu umowy.

Artykuł sponsorowany

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".