• Wyświetleń: 2013
    • Dodano: 2020-02-10 / 12:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Darowizna samochodu w rodzinie - co warto wiedzieć?

    Przymierzasz się do przekazania samochodu członkowi rodziny? Koniecznością będzie dopełnienie formalności związanych z darowizną. O czym należy pamiętać? Kiedy zachodzi obowiązek zgłoszenia faktu darowizny i opłacenia podatku? Wyjaśniamy.


    Chociaż dużą popularnością cieszy się umowa kupna / sprzedaży pojazdów, nie brakuje zainteresowania darowizną. Jest to forma przeniesienia aktu własności - bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu. Tego rodzaju sytuacja najczęściej ma miejsce między członkami rodziny.

    Darowizna w rodzinie - formalności
    Zastanawiasz się, jak dokonać darowizny samochodu w rodzinie?Jest to kwestia, z którą związanych jest wiele formalności: począwszy od podpisania umowy, a skończywszy na uregulowaniu kwestii podatkowych.

    • Umowa darowizny
    Niezależnie od stopnia pokrewieństwa, przekazanie pojazdu wiąże się z koniecznością podpisania umowy darowizny. Musi mieć ona formę pisemną, z uwzględnieniem kilku istotnych informacji: danych darczyńcy, danych obdarowywanego, danych pojazdu.
    Dokument nie musi być sporządzony w obecności notariusza, ale powinna być podpisana przez obie strony umowy.

    • Podatek od spadku i darowizn
    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, należy uregulować kwestie podatkowe. Dobra wiadomość jest taka, że osoby spokrewnione nie muszą płacić podatku, o ile kwota darowizny nie przekroczy konkretnej kwoty.
    W przypadku I stopnia pokrewieństwa, kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł. Dla II stopnia pokrewieństwa kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł. Gdy osoba obdarowywana przekroczyła kwotę wolną od podatku, wówczas ma obowiązek uregulować powstałą nadwyżkę.

    • Zgłoszenie darowizny
    Nawet jeśli obdarowywany nie musi płacić podatku, powinien fakt darowizny zgłosić w urzędzie skarbowym. Należy tego dokonać na stosownej deklaracji - w ciągu 6 miesięcy od przekazania przedmiotu umowy.

    Co z ubezpieczeniem samochodu?
    Samochód przekazywany w darowiźnie musi być ubezpieczony. Zgodnie z przepisami, może to być polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela - o ile jest ważna. Warto jednak mieć świadomość, że nowy właściciel może zrezygnować z polisy i wykupić własną.

    Pamiętaj! Jeśli decydujesz się korzystać z aktualnego ubezpieczenia OC, musisz ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi. Firma dokona rekalkulacji składki. Ponadto należy wiedzieć, że taka polisa nie ulega automatycznemu przedłużeniu po wygaśnięciu umowy.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".