• 0
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 1464
  • Dodano: 2020-01-29 / 16:29
  • Komentarzy: 2

Mieszkańcy walczą o przywrócenie połączenia kolejowego z Tarnowskich Gór do Opola

 
 
Mieszkańcy walczą o przywrócenie połączenia kolejowego z Tarnowskich Gór do Opola

(Fot. Dżacheć)

Ponad 1300 osób jak dotąd podpisało petycję w sprawie przywrócenia linii kolejowej nr 144 Tarnowskie Góry - Zawadzkie - Opole. Mieszkańcy chcą ułatwienia transportu osobom z Opolszczyzny pracującym na Śląsku. Samorządowcy odpowiadają - to realne, ale wymaga współpracy.

Według inicjatorów akcji uruchomienie linii pozwoli w swobodny sposób w komunikacji zarówno z województwem opolskim jak i śląskim, co ma mieć znaczny wpływ na poprawę łączności między aglomeracjami. - Ułatwi transport mieszkańcom pracującym choćby na śląsku i da nam wszystkim możliwość połączenia, aż do lotniska w Pyrzowicach. Połączenie to stworzy nowe możliwości w sferze ekonomicznej, jak i społecznej - informuje Michał Rytel, autor petycji "TAK dla przywrócenia linii kolejowej Tarnowskie Góry - Zawadzkie - Opole".

Na apel odpowiadają opolscy samorządowcy. - Warunki techniczne pozwalają nam na to, natomiast dużo gorzej jest po stronie śląskiej i tam rzeczywiście wymagane są znaczne nakłady finansowe, żeby tą linię przywrócić do przejezdności. Jeżeli tamtejszy samorząd będzie zainteresowany takimi działaniami to my na pewno też, ale trzeba podkreślić, że to wymaga przynajmniej kilku lat pracy, bo stan infrastruktury po stronie województwa śląskiego jest opłakany - podkreślił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Opolszczyzna planuje dalsze rozmowy w tej kwestii zarówno z mieszkańcami, przedstawicielami kolei, jak i władzami śląskimi. - Spotkania będą polegały na tym, abyśmy przekonali Polskie Linie Kolejowe do inwestycji na tym odcinku, później pewnie będzie wymagana rozmowa z Przewozami Regionalnymi z województwa śląskiego. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie uruchomić połączenia, bo trzeba wyremontować tę linię, ale możemy się tego podjąć wspólnie - zaznaczył Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Linia kolejowa nr 144 Tarnowskie Góry - Opole była pierwszym połączeniem w historii Miasta Gwarków. Została otwarta w latach 1857-1858, a zlikwidowano ją w 2011 roku z powodu nierentowności.


reklama
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-01-29 20:54:20 [178.252.17.*] id:1590035  
PauloOp23: Napisał postów [3219], status [VIP] Reputacja
Tak teraz tysiące walczy o przywrócenie połączenia a później garstka osób będzie jeździć .

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-01-30 08:56:29 [188.147.34.*] id:1590071  
ALFredo: Napisał postów [1632], status [zrobił/a karierę] Reputacja
przeciez tam sami niemcy mieszkaja. po co im pociag? beda ich wywozic? :D