• 14
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 7333
  • Dodano: 2019-11-03 / 21:32
  • Komentarzy: 0

O krok od tragedii w Lewinie Brzeskim. Mieszkańcy wezwali straż

 
 
O krok od tragedii w Lewinie Brzeskim. Mieszkańcy wezwali straż

(Fot. KSRG OSP Lewin Brzeski)

Strażacy z Lewina Brzeskiego zostali zadysponowani do jednego z mieszkań w mieście, by sprawdzić pomieszczenia pod kątem obecności tlenku węgla. Czujność mieszkańców prawdopodobnie uchroniła ich od tragedii.


Interwencja miała miejsce w niedzielę 3 listopada około 19:00. Mieszkańcy jednej z kamienic na terenie Lewina Brzeskiego zaniepokojeni złym stanem przewodu kominkowego wezwali pomoc. Jak się okazało - słusznie.

- Nasze pomiary wskazały stężenie tlenku węgla ponad 100 p.p.m. Prawdopodobnie przyczyną ulatniającego się tlenku węgla była nieszczelność przewodu kominkowego i nieprawidłowa wentylacja - informują strażacy z KSRG OSP Lewin Brzeski.

Warto przypomnieć, że tlenku węgla nie wyczujemy w powietrzu. Objawy zatrucia tym gazem łatwo pomylić ze złym samopoczuciem.

Maksymalne stężenie CO dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia przy przebywaniu w pomieszczeniu do 8 godzin to 35 ppm. Przy stężeniu 200 ppm odczuwamy lekki ból głowy, nudności, ogólne zmęczenie, zawroty głowy po ok. 3 godzinach. Stężenie 400 ppm da takie objawy jak zawroty głowy oraz mocny ból po ok. 2 godzinach, zagrożenie życia po 3 godzinach. Przy 800 ppm odczujemy nasilone nudności, ból i zawroty głowy, wymioty, stan śpiączki po 45 minutach, śmierć po 2-3 godzinach. 1500 ppm- bardzo silne nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, stan śpiączki po 10-15 minutach, śmierć w ciągu 1 godziny. Wyższe stężenie tlenku węgla niemal gwarantuje omdlenie po 2-3 wdechach, a śmierć po kilku minutach.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".