• 14
 
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 7168
  • Dodano: 2019-09-17 / 15:57
  • Komentarzy: 2

Lewica chce obniżenia wieku emerytalnego i przekazania składek po zmarłym małżonku

 
 
 Lewica chce obniżenia wieku emerytalnego i przekazania składek po zmarłym małżonku

(Fot. Dżacheć)

Piotr Woźniak, kandydat do Sejmu Lewicy przedstawił dziś dwa punkty programowe, z którymi utożsamia się partia. Politycy swoim wyborcom proponują zdecydowane obniżenie wieku emerytalnego oraz przejęcie części składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zmarłym współmałżonku.

- Sondaże wskazują, że w tym Parlamencie na pewno się znajdziemy. Liczę na to, że będzie mi dane sprawować mandat parlamentarzysty i projekt, który będziemy chcieli zgłosić odnosi się do czasu pracy, a właściwie do wieku emerytalnego. Lewica jest zdania, że czas aktywności zawodowej dla kobiet powinien wynosić 35 lat, dla mężczyzn 40 lat. To by oznaczało także sytuację, w której niekoniecznie trzeba osiągnąć 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. To jest zapis programowy, z którym Lewica będzie się chciała utożsamiać w nowym parlamencie. To nie jest nowy zapis. Lewica już co najmniej od 5 lat mówi o tym problemie. Mówiliśmy o tym bardzo głośno, kiedy Platforma Obywatelska podnosiła wiek emerytalny do 67 lat i mówimy także o tym, kiedy Prawo i Sprawiedliwość tą ustawę zlikwidowało - tłumaczy Piotr Woźniak.

Według polityka z powyższą kwestią łączy się wprowadzenia emerytury wdowiej. - Wielu współmałżonków niestety po pierwsze nie dożywa emerytury, odkładając mnóstwo składek. Statystyczny Polak to blisko pół miliona złotych w skali swojego całego życia odkłada do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a zdarzają się sytuacje, w których niestety jeden ze współmałżonków nie doczeka tej emerytury, lub też, co straszne, bezpośrednio rok, dwa po osiągnięciu wieku emerytalnego odchodzi z tego świata i współmałżonek absolutnie nie może wykorzystać pieniędzy w ramach gospodarstwa domowego - dodaje Woźniak.

Lewica proponuje, aby współmałżonek, który został na tym świecie otrzymał 85 procent pieniędzy, które zostały odprowadzone do ZUS-u za osobę, która zmarła.

Politycy będą chcieli zabiegać o to, aby oba projekty zostały wprowadzone jednocześnie.


reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-09-18 13:28:04 [78.10.151.*] id:1581825  
Rex: Napisał postów [4053], status [VIP] Reputacja
Tusk obiecywał że nie podniesie . Lewica obiecuje że jeszcze zmniejszy. Jak dojadą do władzy to będziemy w wieku 70lat przechodzić na emerytury A nie wszyscy mają takie tłuste posadki jak Gosi Gelsdorf (niewiele do roboty że to dużo do wypłaty z pieniędzy Suwerena i czasem też o niemieckich mocodawców wpadnie, a co nie można jak można). Lewactwu i całej tej lewiźnie mówię NIE!!!

Nick:
Treść:
2019-09-18 09:51:35 [217.173.195.*] id:1581802  
wojtasoks: Napisał postów [2460], status [Szycha] Reputacja
Tak tak, a budżet jest z gumy.

Nick:
Treść: