• 0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 3747
  • Dodano: 2019-06-21 / 09:01
  • Komentarzy: 1

Wielka akcja ZUS. Sprawdź ile masz na koncie

 
 
Wielka akcja ZUS. Sprawdź ile masz na koncie

(Fot. Archiwum)

Jednych ta wiadomość irytuje, inni traktują ją z przymrużeniem oka. ZUS rozpoczął właśnie największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji czyli Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. W najbliższych tygodniach specjalny list trafi do około 455 tys. mieszkańców województwa opolskiego, a w sumie do ponad 20,5 mln Polaków.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego to inaczej stan twoich składek odłożonych na koncie w ZUS na 31 grudnia 2018 r. Akcją objęte są osoby powyżej 35 roku życia, za które przynajmniej raz w ostatnim dwudziestoleciu została odprowadzona składka na ubezpieczenie emerytalne lub mają wyliczony kapitał początkowy (to co uzbierali w ZUS do końca 1999 r.).

- List podaje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne z lat 1999 - 2017. Nasz kapitał z listu jest też wzbogacony o składki wpłacone za cały 2018 rok. Widać więc czarno na białym czy nasz pracodawca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej z nami umowy o pracę bądź umowy zlecenia - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Ubezpieczeni, którzy mają więcej niż 35 lat zobaczą symulację hipotetycznej emerytury obliczonej w dwóch wariantach: na podstawie samego konta ubezpieczonego oraz na podstawie swojego konta i subkonta w ZUS.

Jeden wariant tych wyliczeń zakłada, że będziemy pracować do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, a drugi, że w tym roku kończymy aktywność zawodową i nie odkładamy już składek w ZUS.

- Warto pamiętać, że przedstawione w liście wyliczenia są tylko pewną prognozą więc nie trzeba się kurczowo z nimi wiązać. Są to dane orientacyjne. To, jaka będzie rzeczywista wysokość naszej emerytury, zależy od tego ile będziemy zarabiać, od przyszłych waloryzacji i wreszcie momentu, w którym zdecydujemy się na nią przejść. To będzie rezultat wielu naszych decyzji podczas wieloletniej aktywności zawodowej - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

ZUS zachęca, żeby nie lekceważyć pisma. Po pierwsze dlatego, żeby mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emeryturę. Po drugie, by weryfikować na bieżąco czy nasz pracodawca rzetelnie odprowadza za nas składki. Niestety ciągle zdarza się, że pracownik orientował się o braku składek na koncie dopiero po czasie.

Ten list pokazuje czy nasze konto w ZUS jest zasilane na bieżąco. Przedstawiciele Zakładu podpowiadają, że jeśli ktoś po lekturze listu będzie miał wątpliwości co do stanu swojego konta lub uzna, że wyliczenia ZUS są niewłaściwe, to ma prawo reklamować te informacje.

Podobnie jak w ubiegłym roku, list jest napisany prostym językiem i zawiera instrukcję, jak czytać dane w poszczególnych rubrykach. Miliony odbiorców doceniło wówczas formułę tej korespondencji i przejrzystość tekstu.

Nie każdy otrzyma informacje o stanie konta tradycyjnym papierowym listem. Osoby, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, będą miały do nich dostęp, gdy zalogują się na swoim koncie.

reklama
.

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-06-21 12:40:47 [37.248.212.*] id:1577221  
Papa Smerf: Napisał postów [593], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
ZUS - Zapłać umrzyj szybko ZUS - Zakład Utylizacji Staruszków

Nick:
Treść:

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia