• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1228
  • Dodano: 2019-05-21 / 11:29
  • Komentarzy: 7

Dziś Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju. Co z migrantami?

 
 
Dziś Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju. Co z migrantami?
 <i>(Fot. UMWO )</i>

(Fot. UMWO )

Diagnoza potrzeb i problemów, związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim - na ten temat dyskutują dziś naukowcy i przedstawiciele wielu instytucji w regionie. Okazją do tego jest przypadający 21 maja Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju.


O tym, jak zintegrować imigrantów, by jak najlepiej im się żyło w województwie opolskim, rozmawiają specjaliści w trakcie ogólnopolskiej konferencji, która została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Jej inicjatorem był Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego do spraw wielokulturowości.

Socjolog Michał Wanke z Uniwersytetu Opolskiego podkreśla, że szczególnie w województwie opolskim zauważa się modelową współpracę różnych grup narodowościowych. - Potrafimy ze sobą dobrze żyć. Jednak z przyczyn kulturowych, proceduralnych, politycznych, geopolitycznych jest dużo wyzwań. Nie możemy też mówić, że imigracja nas nie dotyczy. Ludzie, którzy przyjeżdżają do nas, posługują się innym językiem, mają inne wartości, wychowywani byli w innym systemie politycznym i wartościach. Łączy nas miejsce, w którym mieszkamy. Ta konferencja, w którą włączyły się Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski, ma na celu dyskusję o stworzeniu platformy porozumiewania się. Wielokulturowość jest wpisana również w strategię województwa opolskiego. Obecnie mamy wielu imigrantów, głównie z Ukrainy, na uniwersytecie studiują ludzie ze wszystkich kontynentów. Zmieniło się wiele i to na lepsze - dodaje Michał Wanke.

- To nigdy nie był temat, którym zajmowali się naukowcy. To się musi zmienić. W stosunku do 2013 roku w roku 2017 liczba wniosków o powierzenie pracy cudzoziemcowi wzrosła 20-krotnie. W tej sytuacji należy podjąć szeroką debatę publiczną i podjąć działania na rzecz integracji. Pierwszym celem, jaki sobie założyliśmy, jest opracowanie dokumentu, który nazwaliśmy "Plan regionalny na rzecz integracji cudzoziemców". To będzie punkt wyjścia do opracowania dokumentu strategicznego. Wydaje się to kluczowe. Opolszczyzna jest szczególnym regionem. Udział firm zatrudniających imigrantów i udział zatrudnionych cudzoziemców daje nam trzecie miejsce w Polsce po województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim - dodaje Brygida Solga z Politechniki Opolskiej, a zagadnieniem imigracji zajmuje się od lat.

Podkreśla, że choć nie było prowadzonych badań, jak przyjmowani są przez Opolan cudzoziemcy, to tutaj od lat mieszkają obok siebie ludzie z mniejszości niemieckiej i ludność napływowa z Kresów Wschodnich. - Wielokulturowy charakter regionu, bogate doświadczenie imigracyjne, dają nam gwarancje dobrego nastawienia do osób napływowych - mówi.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła uważa, że dziś z jednej strony należy zrobić wszystko, aby młodzież nie wyjeżdżała z województwa, a pozostała w regionie z drugiej zadbać o tych, którzy tutaj przyjeżdżają.

- Należy spojrzeć na sytuację ludzi, którzy chcą związać swoje życie z województwem opolskim. Później należy się zapytać mieszkańców, w jaki sposób chcą ich przyjąć. Należy zapytać o to również nauczycieli, służby mundurowe, pracowników zajmujących się zatrudnieniem, jakie chcą mieć narzędzia do współpracy z tymi osobami i czy coś należy zmienić np. w zakresie edukacji - dodaje marszałek Andrzej Buła.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-05-22 22:32:00 [5.173.63.*] id:1575951  
tippmann: Napisał postów [5490], status [VIP] Reputacja
olewam ten dzień tłustym moczem

Nick:
Treść:
2019-05-21 14:57:20 [31.0.34.*] id:1575829  
Luzi: Napisał postów [235], status [maniak] Reputacja
Dobrze ze sa, bo chociaz robic jest komu. Nasi albo za granica albo w du.ach sie poprzewracalo od 500+

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-05-21 16:00:14 [185.127.20.*] id:1575834  
matejko66: Napisał postów [2998], status [Szycha] Reputacja
Obejrzałem program "zamiana żon" i jednej z Siołkowic to się faktycznie w du...e przewróciło od 500+ :D. Jak to mówiła " po co pracować jak jest 500+, zasiłek z opieki do tego, mąż popracuje sobie z 10 dni w miesiącu tylko... do tego gotowanie obiadów to strata czasu jak można zupkę chińską zjeść i do tego mrożoną lazanię na szybko podgrzać" a rodzinie do której pojechała prawiła morały że są nie tego bo o 4 wstają i w swojej piekarni zasuwają :D. Tak że typowy przykład patologii 500+ i się tym nie kryje a wręcz w TV chwali , do tego ona oczywiście zamiast pracować woli patrzeć jak dziecko dorasta i przekazywać mu "wartości" :D
2019-05-21 15:49:02 [198.24.162.*] id:1575833  
Smartsystems: Napisał postów [159], status [wyjadacz] Reputacja
Musimy tak integrować by jak najlepiej NAM = Opolanom się żylo. Imigranci są na 2 miejscu.Musimy nauczyć ich jak mają nam jak najlepiej Służyć ! Nadopiekuńczość grozi gwałtami !!! Z muzułmanami i ciapatymi, jak będą niemili, trzeba Bardzo Twardo. Po Rosyjsku!

Nick:
Treść:
2019-05-21 15:31:57 [198.24.162.*] id:1575832  
Smartsystems: Napisał postów [159], status [wyjadacz] Reputacja
Moim zdaniem potrzebujemy jak najwięcej nowych Opolan z Ukrainy.Nie trzeba ich nawet specjalnie integrować.Sami to robią...Pozatym widzę możliwość Migracji Majątkowej = przyjeżdzają do nas z Europy biali i kolorowi lecz kulturalni i z dużym $ianem.Widze też konieczność wytworzenia mechanizmów Selekcji Naturalnej, które to SKUTECZNIE uregulują te przewidywalne oraz te NIEprzewidywalne komplikacje związane z integracją potencjalnych przedstawicieli Proroka Mahometa.Za kilka, a napewno za kilkanaaście lat, mogą oni bardzo, bardzo licznie przybyć w te rejony. Uważam, że jest nam NIEZBĘDNA Siłna Armia Miejska [5000 Opolan mocno Zmobilizowanych i przeszkolonych + pod Bronią + 20.000 Opolan w rezerwie i pod Bronią w swoich Domach] uwarunkowana do Współpracy ze Służbami Opola.Tyle [25.000] sztuk Broni to i tak mniej niż mają Niemcy czy Francuzi.Ci sami, którzy już za kilka lat nie będą mieli za wiele wspólnego z Chrześcijaństem

Nick:
Treść:
2019-05-21 14:22:31 [185.127.20.*] id:1575825  
matejko66: Napisał postów [2998], status [Szycha] Reputacja
Polska i różnorodność kulturowa i jeszcze może jej tolerancja... A to dobre. Wystarczy poczytać na forach co sądzą ci pseudo patrioci o różnorodności kulturowej :D. No ale rządzący dają przykład to i ich owieczki nie mogą być gorsze. Podpatrzyli w znienawidzonej Rosji jak działają fabryki trolli i wprowadzili to u Nas tak że efekty są...

Nick:
Treść:
2019-05-21 12:52:40 [165.225.72.*] id:1575818  
dontomasso: Napisał postów [3190], status [VIP] Reputacja
najpierw zrobcie wszystko zeby mlodzi i sredniowiekowi nie wyjezdzali z opolszczyzny. w tedy problem z imigrantami sie sam rozwiaze - nie beda w tedy potrzebni. a jak juz jacys przyjada i nie beda mogli znalezc miejsca pracy to sami pojada dalej. prosta logika

Nick:
Treść: