• 14
  • Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1478
  • Dodano: 2019-04-14 / 08:00
  • Komentarzy: 1

Profil Zaufany ułatwia życie - dowiedz się jak

 
 
Profil Zaufany ułatwia życie - dowiedz się jak
943 474 Polaków dzięki Profilowi Zaufanemu sprawdziło do tej pory swój e-PIT. To oczywiście nie wszystko, co możesz dzięki niemu załatwić. Ułatw sobie życie, po prostu go załóż. Okazja do skorzystania pojawi się sama.


3 319 360 osób obecnie ma i korzysta z Profilu Zaufanego (PZ). Polacy najczęściej zakładają go za pośrednictwem bankowości elektronicznej (ponad 2 miliony osób skorzystało z tej możliwości). To nie tylko najbardziej popularny, ale i najszybszy sposób, by stać się właścicielem PZ. Jednak niejedyny.

Co to w ogóle jest?
Zacznijmy od tego, czym jest Profil Zaufany. Mówiąc w skrócie: to Twoja cyfrowa tożsamość, Twoje cyfrowe "ja".

- Profil Zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online. Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Każdy z nas może mieć tylko jeden potwierdzony Profil Zaufany. Jest on bowiem przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie i - co bardzo przydatne - np. podpisywać pisma wysyłane do urzędów.- dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Profil Zaufany jest ważny 3 lata. W dowolnym momencie możesz przedłużyć jego ważność. Warto o tym pamiętać!

Ważna informacja dla bardziej dociekliwych: Profil Zaufany ma umocowanie prawne. Jego funkcjonalność określa ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zasady działania precyzuje natomiast odpowiednie rozporządzenie.

Ważna informacja dla wątpiących: działanie Profilu Zaufanego opiera się o technologie kryptograficzne - takie same jak te, które stosują centra certyfikacyjne wydające bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany ważnym kwalifikowanym certyfikatem. W skrócie: nie ma się czego bać.

Droga na skróty
Po co mi on? Przede wszystkim po to, żeby ułatwić sobie życie. Dzięki Profilowi Zaufanemu niemal wszystkie sprawy urzędowe możesz załatwiać z domu. Jakie?

· złożysz wniosek o dowód osobisty, jeśli go zgubisz - zgłosisz to w kilka sekund (właściciele e-dowodu mogą nawet zawiesić swój dokument na 14 dni),

· zameldujesz się lub kogoś / wymeldujesz się lub kogoś,

· założysz działalność gospodarczą, a jeśli podejmiesz taką decyzję - również ją zawiesisz,

· zgłosisz narodziny dziecka, złożysz wniosek o 500+,

· wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego,

· rozliczysz podatki,

· sprawdzisz historię pojazdu sprowadzanego z zagranicy, a jeśli zdecydujesz się na jego kupno od razu możesz sprawdzić liczbę swoich punktów karnych,

· zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię swojego leczenia,

· wejdziesz na Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a tam znajdziesz m.in. informację, czy Twój pracodawca na pewno zgłosił Cię do ubezpieczenia,

· podpiszesz i wyślesz pismo ogólne do urzędu, dzięki któremu załatwisz... prawie wszystko!

- Stale pracujemy nad tym, aby okazji do korzystania z Profilu Zaufanego przybywało. Już dziś powinien go mieć każdy rodzic, pacjent, przedsiębiorca. Przyda się - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli chcesz założyć Profil Zaufany, masz wyboru dwie możliwości, by to zrobić. Obie internetowe. Pierwsza to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Druga - założenie PZ online, a później - w ciągu 14 dni - wizyta w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Opcja 1 - przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Opcja 2 - przez Internet potwierdzając Profil Zaufany w Punkcie Potwierdzającym

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl

Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.

Krok 3: po założeniu Profilu w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także Ministerstwo Cyfryzacji.

Wszystkie informacje o Profilu Zaufanym znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli chcesz wiedzieć, z jakich e-usług możesz korzystać, już teraz wejdź na www.obywatel.gov.pl.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-04-15 13:09:32 [178.37.1.*] id:1573541  
Rex: Napisał postów [4053], status [VIP] Reputacja
Bardzo fajna sprawa. Cały czas z tego korzystam nie muszę oglądać tych urzędasów Niestety nie wszystkie urzędy w Polsce potrafią z niego korzystać Np ostatnio załatwiałem sprawę przez e-profil a oni z Urzędu Miasta Opola przysyłają mi korespondencje papierową To jest kompromitacja. Podobna sytuacja z Urzędem gminy Warszawa Wola tam to do mnie zadzwoni na telefon zamiast załatwić to e-puapem

Nick:
Treść: