• 13
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1380
  • Dodano: 2018-01-11 / 15:37
  • Komentarzy: 0

"Bezpieczne ferie 2018"

 
 
"Bezpieczne ferie 2018"

(Fot. Archiwum)

Przed nami ferie zimowe. Opolscy policjanci, przy każdej okazji, rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie w trakcie wypoczynku. Podczas spotkań w szkołach i przedszkolach przekazują niezbędną wiedzę o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się dzieci i młodzież. Ostrzegają przed zabawami na zamarzniętych zbiornikach wodnych i w miejscach nieznanych. Wszystko po to, by nasze pociechy podczas ferii bezpiecznie wypoczęły, a po dwóch tygodniach beztroski - szczęśliwe i zadowolone - wróciły do szkoły.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów sprawą priorytetową. Dlatego w trakcie ferii szczególną kontrolą zostaną objęte te miejsca, w których zabawy mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, np. okolice zbiorników wodnych, torów kolejowych. Policjanci nadzorują również punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.

Czas ferii to także czas wzmożonej pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego. Podobnie jak w latach ubiegłych podejmują oni działania związane z zapewnieniem bezpiecznej podróży w trakcie wyjazdów na zimowiska. Policjanci zwracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny autokarów.

Pamiętajmy!

Policjantów o skontrolowanie przewoźnika, przewożącego nasze pociechy na ferie, mogą poprosić opiekunowie, rodzice czy organizatorzy wyjazdu. Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, sprawdzą kierowcę i jego pojazd by wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości.
Warto także, żeby opiekunowie przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.
Nie zapominajmy o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Warto przypomnieć, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Przed feriami warto także ustalić z dziećmi zasady postępowania i przypomnieć by:

- wyjeżdżając na zorganizowany wypoczynek nie zabierały z domu wartościowych przedmiotów ani większej gotówki ze względu na ryzyko kradzieży;
- nie rozmawiały z nieznajomymi i nie przyjmowały od nich żadnych słodyczy, napojów etc;
- nie oddalały się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna.

Dzieciom pozostającym w domu przypomnijmy o konieczności zamykania drzwi na klucz i o zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych. Uczulmy, aby nie bawiły się ogniem, prądem i wodą, a korzystając z internetu nie podawały swoich danych, nie wysyłały zdjęć i nie opowiadały nowym znajomym z sieci o zasobności rodziców.

Przestrzegajmy, żeby w czasie zabaw na śniegu nie zjeżdżały na sankach w miejscach położonych blisko drogi lub zbiorników wodnych, nie dopinały sanek do samochodów, na łyżwach jeździły tylko na wyznaczonych lodowiskach, a jeżdżąc na nartach wybierały stoki dostosowane do własnych umiejętności.

reklama
.

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".