- Autor: Woytazz
- Wyświetleń: 1049
- Dodano: 2025-04-17 / 12:24
- Komentarzy: 1
Nowy start dla zielonej energii w regionie. Preferencyjne pożyczki na termomodernizację i OZE
W województwie opolskim rozpoczął się nabór na preferencyjne pożyczki wspierające inwestycje w efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii i ekologiczne źródła ciepła. Do rozdysponowania jest prawie 65 milionów złotych. Po środki mogą sięgnąć m.in. mikro i mali przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich podmioty zależne.
Szczegóły programu zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego.
- We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy kompleksowy pakiet rozwiązań, który umożliwia finansowanie inwestycji związanych z efektywnością energetyczną. Do uzyskania wsparcia nie jest wymagany wkład własny, a część pożyczki może zostać umorzona - zaznaczył Węgrzyn.
Preferencyjne pożyczki można przeznaczyć na różnorodne przedsięwzięcia: od docieplenia budynków i wymiany stolarki okiennej, przez modernizację źródeł ciepła, aż po instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) i budowę magazynów energii. Finansowanie obejmuje także przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej oraz modernizację oświetlenia ulicznego.
- Mam nadzieję, że to zachęci do realizowania przedsięwzięć, które przyczynią się nie tylko do oszczędności, ale także do poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska - dodał Węgrzyn.
Program przewiduje możliwość częściowego umorzenia kapitału pożyczki - nawet do 50 proc. - po spełnieniu określonych warunków. Stałe oprocentowanie zaczyna się już od 2 proc. Dodatkowe preferencje przewidziano m.in. dla inwestycji generujących co najmniej 40-procentową oszczędność zużycia energii lub opartych na OZE.
- Pożyczkobiorcy mogą liczyć na obniżenie oprocentowania o 1 punkt procentowy, karencję w spłacie do 10 miesięcy oraz wydłużenie okresu spłaty do 10 lat. Szczególne preferencje przewidziano dla budynków o funkcjach społecznych, takich jak szkoły, przychodnie czy domy kultury - podkreślił Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich BGK.
Warunkiem skorzystania z programu jest wykonanie audytu energetycznego, który potwierdzi, że planowana inwestycja przyniesie co najmniej 30-procentową redukcję zużycia energii. Koszty audytu można pokryć z pożyczki. Co ważne - zarówno udzielenie, jak i obsługa pożyczki są całkowicie bezpłatne.
Wnioski o wsparcie przyjmuje Fundacja Rozwoju Śląska. Program realizowany jest w ramach inicjatywy "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027" i współfinansowany z funduszy unijnych. Łączne wsparcie Unii Europejskiej na ten cel przekracza 228 milionów złotych.
- Projekt Instrumenty finansowe w obszarze środowiska to przykład zaangażowania regionu w zrównoważony rozwój. To działania, które przynoszą realne korzyści lokalnym społecznościom i są zgodne z unijnymi priorytetami - mówi Angela Martinez-Sarasola z Komisji Europejskiej
Zainteresowani mogą już teraz składać wnioski i rozpocząć swoją drogę do bardziej ekologicznego i energooszczędnego jutra.
Zdjęcie (1/3)
(Fot. Woytazz)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
pinoczet: Napisał postów [414], status [pismak]
ahhh ta tania energia (miała być) a dopłacać trzeba