• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 1049
    • Dodano: 2025-04-17 / 12:24
    • Komentarzy: 1

    Nowy start dla zielonej energii w regionie. Preferencyjne pożyczki na termomodernizację i OZE

    W województwie opolskim rozpoczął się nabór na preferencyjne pożyczki wspierające inwestycje w efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii i ekologiczne źródła ciepła. Do rozdysponowania jest prawie 65 milionów złotych. Po środki mogą sięgnąć m.in. mikro i mali przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich podmioty zależne.

    Szczegóły programu zaprezentowano podczas konferencji prasowej z udziałem Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego.

    - We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy kompleksowy pakiet rozwiązań, który umożliwia finansowanie inwestycji związanych z efektywnością energetyczną. Do uzyskania wsparcia nie jest wymagany wkład własny, a część pożyczki może zostać umorzona - zaznaczył Węgrzyn.

    Preferencyjne pożyczki można przeznaczyć na różnorodne przedsięwzięcia: od docieplenia budynków i wymiany stolarki okiennej, przez modernizację źródeł ciepła, aż po instalację odnawialnych źródeł energii (OZE) i budowę magazynów energii. Finansowanie obejmuje także przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej oraz modernizację oświetlenia ulicznego.

    - Mam nadzieję, że to zachęci do realizowania przedsięwzięć, które przyczynią się nie tylko do oszczędności, ale także do poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska - dodał Węgrzyn.

    Program przewiduje możliwość częściowego umorzenia kapitału pożyczki - nawet do 50 proc. - po spełnieniu określonych warunków. Stałe oprocentowanie zaczyna się już od 2 proc. Dodatkowe preferencje przewidziano m.in. dla inwestycji generujących co najmniej 40-procentową oszczędność zużycia energii lub opartych na OZE.

    - Pożyczkobiorcy mogą liczyć na obniżenie oprocentowania o 1 punkt procentowy, karencję w spłacie do 10 miesięcy oraz wydłużenie okresu spłaty do 10 lat. Szczególne preferencje przewidziano dla budynków o funkcjach społecznych, takich jak szkoły, przychodnie czy domy kultury - podkreślił Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich BGK.

    Warunkiem skorzystania z programu jest wykonanie audytu energetycznego, który potwierdzi, że planowana inwestycja przyniesie co najmniej 30-procentową redukcję zużycia energii. Koszty audytu można pokryć z pożyczki. Co ważne - zarówno udzielenie, jak i obsługa pożyczki są całkowicie bezpłatne.

    Wnioski o wsparcie przyjmuje Fundacja Rozwoju Śląska. Program realizowany jest w ramach inicjatywy "Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027" i współfinansowany z funduszy unijnych. Łączne wsparcie Unii Europejskiej na ten cel przekracza 228 milionów złotych.

    - Projekt Instrumenty finansowe w obszarze środowiska to przykład zaangażowania regionu w zrównoważony rozwój. To działania, które przynoszą realne korzyści lokalnym społecznościom i są zgodne z unijnymi priorytetami - mówi Angela Martinez-Sarasola z Komisji Europejskiej

    Zainteresowani mogą już teraz składać wnioski i rozpocząć swoją drogę do bardziej ekologicznego i energooszczędnego jutra.

    Zdjęcie (1/3)

    (Fot. Woytazz)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2025-04-17 12:57:43 [192.168.32.*] id:1680951  
    pinoczet: Napisał postów [414], status [pismak] Reputacja
    ahhh ta tania energia (miała być) a dopłacać trzeba

    Nick:
    Treść:
    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia