• Autor: OlekG
  • Wyświetleń: 1266
  • Dodano: 2023-10-09 / 13:30
  • Komentarzy: 0

  Lewica chce uniezależnić Polskę od dostaw leków z Chin. "Koniec z brakiem leków"

  (Fot. Dżacheć)

  Kandydaci na posłów Lewicy rozmawiali dziś o dużym zapotrzebowaniu na leki w Polsce i plan uniezależnienia się od dostaw z Chin.

  - Apelowaliśmy by zabezpieczono leki dla Polski, ale przede wszystkim postawiono na produkcję leków. Nieustannie musimy radzić sobie z brakami leków m.in. dlatego, że Polska nie produkuje leków. Mamy na to plan i realny pomysł na to. Rozwiązania te sprawią, że również Opolszczyzna zakwitnie - mówi Marcelina Zawisza.

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii powierzyło firmie IQVIA zadanie opracowania listy kluczowych farmaceutycznych substancji czynnych (API), które odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli Polski. Opracowanie to miało również na celu identyfikację obszarów o wysokim potencjale rozwojowym w produkcji API oraz kształtowaniu innowacyjnych technologii, które mogą przyczynić się do przyszłego rozwoju polskiego sektora farmaceutycznego.

  - W KPO przewidziano 140 mln Euro na uruchamianie linii produkcyjnych leków. Mamy 52 krytycznie ważne substancje leków - to leki przeciwcukrzycowe, przeciwnadciśnieniowe, antybiotyki (ale też leki przeciwzakrzepowe, leki o działaniu przeciwbólowym oraz leki onkologiczne - przyp. red.). Z 52 krytycznych substancji produkujemy 19. Powinniśmy uruchomić minimum 23 linie produkcyjne w kraju, aby uniezależnić się od dostaw z Chin i zyskać bezpieczeństwo i suwerenność lekową. Wystarczy uścisk dłoni Putina z władzami Chin, by bezpieczeństwo lekowe zostało zagrożone - mówi Jerzy Przystajko.

  Adrian Zandberg dodaje, że program gospodarczy Lewicy to inwestycje w rozwój. - Widzimy dobrze, że w sprawach tak kluczowe jak bezpieczeństwo lekowe, postawienie kwestii bezpieczeństwa w rękach tylko sektora prywatnego, nie skończyło się najlepiej. Jeśli odblokujemy środki z KPO, to zwiększymy środki na produkcję leków - mówi.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".