• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 2016
    • Dodano: 2022-12-21 / 17:36
    • Komentarzy: 0

    Dwie ofiary śmiertelne i koszmar kierowców. Kto odpowiada za nieodśnieżone chodniki i jezdnie?

    Zima zaskoczyła drogowców - to uszczypliwe stwierdzenie powtarzane co roku niestety wciąż jest aktualne. Wczorajsza aura zamieniła ulice w lodowisko i sparaliżowała Polskę.

    Zaśnieżone i śliskie chodniki to nieodłączny element zimowego krajobrazu. Choć politycy deklarują, że służby drogowe są przygotowane na każdą ewentualność, rzeczywistość szybko weryfikuje ich słowa.

    Odśnieżanie chodnika i jezdni: czyj to obowiązek?

    Upadek na śliskim chodniku może skończyć się skręceniem kostki, złamaniem nogi, a nawet śmiercią. Tak było 20 grudnia. 38-latek, który w Warszawie niefortunnie przewrócił się i uderzył głową o chodnik, zmarł. Do podobnej tragedii doszło we Włocławku, gdzie życie stracił 66-letni mężczyzna.

    Obowiązek oczyszczania chodników z błota, lodu i innych nieczystości spoczywa na gminie oraz właścicielach lub zarządcach nieruchomości, wzdłuż których przebiega droga dla pieszych. Właściciel nieruchomości nie odpowiada za uprzątnięcie ścieżki wtedy, gdy dopuszczono na niej parkowanie pojazdów, w tym płatny postój. Jeśli posesję i chodnik rozdziela pas zieleni, za utrzymanie drogi w czystości odpowiada gmina, a nie właściciel obiektu, bo w takim przypadku chodnik nie jest położony bezpośrednio przy granicy działki.

    Dbanie o czystość nawierzchni, a tym samym odpowiedzialność za jej stan, można zlecić firmie. Należy jednak regularnie kontrolować, czy sumiennie wypełnia ona powierzone obowiązki.

    W przypadku jezdni za stan techniczny, utrzymanie i ewentualną przebudowę oraz rozbudowę odpowiada zarządca drogi.

    Za nieodśnieżony chodnik możemy zostać ukarani grzywną do 1500 zł.

    Nawet kilkadziesiąt tysięcy rekompensaty

    Jeśli upadniesz na śliskim chodniku, możesz dochodzić swoich praw. Gdy nieruchomość należy do osoby fizycznej, zgłoś szkodę z polisy OC w życiu prywatnym. Jeżeli właścicielem jest firma czy administracja miejska, skorzystaj z OC z tytułu posiadanego mienia. Pamiętaj, aby bezpośrednio po wypadku sfotografować telefonem miejsce, w którym się przewróciłeś, i nawiązać kontakt ze świadkami zdarzenia. Dzięki temu uwiarygodnisz swoją wersję.

    Jak podał Business Insider, za wypadek na chodniku skutym lodem lub pokrytym śniegiem możesz otrzymać nawet ponad 40 tys. zł. Poszkodowanemu należy się zwrot kosztów leczenia oraz wynagrodzenia za pracę utraconego w wyniku rekonwalescencji będącej następstwem upadku.

    Warto zaznaczyć, że nasze roszczenia będą zasadne wtedy, gdy doznamy obrażeń wskutek potknięcia i upadku na uszkodzonej powierzchni niezależnie od pory roku. Argumentem w staraniu się o rekompensatę są chociażby uszkodzona kostka brukowa czy brak oznaczenia kratki kanalizacyjnej. Tak samo jest w sytuacji, gdy ze względu na zły stan drogi uszkodziliśmy samochód.

    Pogoda na święta

    Według prognozy TVN Meteo w większości kraju Wigilia będzie pochmurna i deszczowa. Na termometrach zobaczymy od 1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 7 st. C w centrum, do 9 st. C na Dolnym Śląsku.

    Pierwszego dnia świąt również będzie pochmurno. Przejaśnienia pojawią się tylko w centrum i na południu kraju. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 7 st. C w centrum, do 8 st. C na Dolnym Śląsku.

    Poniedziałek przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Termometry wskażą od 2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 7 st. C w środkowej części kraju, do 8 st. C na Dolnym Śląsku.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".