• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1275
    • Dodano: 2022-12-23 / 07:24
    • Komentarzy: 1

    Żeby zmniejszyć kolejki, resort zdrowia zmieni SOR-y. Czy to wystarczy?

    (Fot. iStock)

    Szpitalne Oddziały Ratunkowe w 2023 roku czeka rewolucja. Przepełnione SOR-y to jeden z najpilniejszych problemów systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Ministerstwo chce to zmienić.

    Jak? - Musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby oni nie obciążali SOR-u, przynajmniej ci, którzy nie powinni tam trafiać - zapowiedział w Radiu Plus Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Będziemy robili wszystko, żeby od przyszłego roku przy każdym SOR-ze w każdym szpitalu działała nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

    Tu przynajmniej ktoś mnie obejrzy

    Według badań ok. 80 proc. pacjentów zgłaszających się na SOR w ogóle nie powinno tam trafiać. Przynajmniej z trzech powodów - podsumowało Radio Zet..

    Większość pacjentów nie wie, jak uzyskać pomoc lekarską w nocy i święta.

    Punkty Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej nie są wyposażone nawet w sprzęt do badań USG czy EKG, który umożliwiłby szybką ocenę stanu zdrowia. Lekarz dyżurny sam często odsyła na SOR.

    Pacjenci mają problem z dostaniem się do lekarza, więc wolą poczekać do wieczora i podjechać na SOR. To daje im poczucie bezpieczeństwa, że "przynajmniej ktoś ich obejrzy".

    Tylko w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego

    Na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy m.in., że "Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) to jednostka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, która udziela pomocy pacjentowi w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego".

    A co kryje się pod określeniem? Uznaje się, że są to:
    wypadek,
    uraz,
    zatrucie,
    nagłe zachorowanie.

    - Myślę, że usadowienie tej nocnej pomocy obok SOR-u pozwoli płynnie przesunąć tych pacjentów, ale też z drugiej strony, jak ktoś trafi na nocną pomoc i będzie przypadkiem cięższym, bo takie rzeczy się zdarzają, będzie oczywiście skierowany do SOR-u - podsumował Niedzielski.

    Liczba lekarzy jest ograniczona

    Czy jednak wystarczy kadry, żeby zrealizować taki model ratownictwa medycznego?

    - Zdaję sobie sprawę, że liczba specjalistów w systemie jest ograniczona, jednak mimo wszystko kierowanie pacjentów lżejszych, którzy po selekcji są oceniani jako niewymagający interwencji, do leczenia o charakterze bardziej ambulatoryjnym, ma naprawdę głęboki sens - podkreślił minister zdrowia.

    Niedzielski zapowiedział m.in., że zostaną podpisane umowy "z lekarzami, którzy pracowali do tej pory w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a pewnie czasami również z lekarzami rodzinnymi".




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-12-23 18:36:01 [83.4.165.*] id:1653726  
    dzony: Napisał postów [6525], status [VIP] Reputacja
    S-ory są prawidłowo prowadzone tylko za dnia brak dostępu do specjalistów!!!!! niedzielski ty głupi KRETYNIE!!!! KTO z tobą podpisze durną umowę!!!!

    Nick:
    Treść: