• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1799
    • Dodano: 2022-10-08 / 08:14
    • Komentarzy: 2

    Rodzice dzieci ze spektrum autyzmu walczą o specjalistyczną szkołę w Opolu

    (Fot. Archiwum)

    W Opolu oferta dla dzieci z ASD (Autism Spectrum Disorders) jest wybrakowana: dostępne są klasy integracyjne oraz szkoła specjalna, natomiast nie ma tak jak w innych miastach publicznych szkół terapeutycznych czy ośrodków szkolno-wychowawczych.


    Rodzice tworzący inicjatywę na rzecz powołania ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu wraz z posłanką Marceliną Zawiszą wystosowali do opolskich parlamentarzystów, parlamentarzystek oraz radnych miejskich list otwarty, w którym wskazują na potrzebę utworzenia w Opolu ośrodka szkolno-terapeutycznego dla dzieci z autyzmem. Ich liczba rośnie w Opolu z roku na rok - liczba uczniów i uczennic z ASD w Opolu wzrosła w latach 2019-2021 o 72% - w roku szkolnym 22/23 jest ich 237. Niestety oferta edukacyjna w mieście jest niekompletna.

    W lutym tego roku ponad 200 rodziców i terapeutów wystosowało wniosek do władz miasta w którym wyszczególnili jakie zadania mógłby realizować taki ośrodek.

    "Pomimo obowiązujących przepisów prawa oświatowego, nasze dzieci w szkołach ogólnodostępnych nie mają odpowiednich warunków do rozwoju psychofizycznego, a te dzieci potrzebują warunków odpowiednich, żeby nie narastała w nich frustracja. Mają zazwyczaj problem społeczny i komunikacyjny, a to się przekłada na każdą sferę rozwojową" - mówi Pani Agata Wyląg, mama 10-latka z ASD.

    W wypadku, gdy dzieci nie radzą sobie w systemowych szkołach nie mamy w Opolu żadnej alternatywy - szkoła specjalna jest przepełniona, nie jest też optymalna dla dzieci z ASD, które funkcjonują w normie intelektualnej lub mają tylko lekką niepełnosprawność intelektualną. Brak oddziału szkolno-terapeutycznego po prostu wypycha dzieci i rodziców do edukacji domowej, na którą mało kogo stać.

    "Szukałam dla syna placówki kameralnej, dogodnej, żeby miał warunki, bo szkoły to zazwyczaj molochy, gdzie jest duży hałas. 13 szkół odmówiło przyjęcia syna i musiałam zapisać dziecko do jego szkoły rejonowej, która jest ogromna i liczy po 4 równoległe klasy w każdym roczniku. Wniosłyśmy o utworzenie specjalnego ośrodka wychowawczo-terapeutycznego w lutym tego roku. Liczymy na bezpośrednie zainteresowanie pana Prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Spotykałyśmy się z naczelnikiem wydziału oświaty - cztery spotkania nie zakończyły się konkluzjami, w naszej ocenie sprawa utknęła. Spotkania i wymiana pism z panem prezydentem Wujcem też na razie nie wniosły nic konstruktywnego. Liczymy na konkrety" - mówi Pani Agnieszka Wodnicka, mama 11-latka z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną.

    Zaopatrzenie potrzeb dzieci z autyzmem w naszym mieście powinno być priorytetem. Opole nie jest biednym samorządem, znajduje środki na wiele wielkich inwestycji i na koszty ich utrzymania. Szkoły uczące dzieci z autyzmem otrzymują również zwiększone środki na zaopatrzenie ich potrzeb. Utworzenie ośrodka szkolno-politycznego zależy od politycznej decyzji włodarzy miasta by w ogóle do tego tematu podejść.

    "Wraz z rodzicami dzieci z ASD wystosowałam list otwarty do opolskich posłanek, posłów i radnych, byśmy działali wspólnie na rzecz uzupełnienia oferty edukacyjnej miasta Opola o ośrodek szkolno terapeutyczny dla dzieci z autyzmem. Opole to jedyne miasto wojewódzkie bez takiej szkoły, czas najwyższy to zmienić!" - mówi posłanka Razem Marcelina Zawisza


    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-10-08 17:31:14 [37.248.253.*] id:1649484  
    piotr81w: Napisał postów [73], status [rozkręcił się] Reputacja
    Lepiej wywalić kasę na centrum przesiadkowe w centrum miasta gdzie każdy będzie musiał dojechać (w godz szczytu), żeby zaparkować i przejść w autobus, aby potem autobusem wrócić i wyjechać (w godz szczytu). W skrócie - pieniążki są, ale raczej dla inwestycji, które są bez sensu, ale na rękę jakiemuś "przedsiębiorcy".

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-10-09 18:39:16 [89.67.15.*] id:1649554  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Miasto takich przybytków nie buduje. A wschodni to przesada,zgadza się.