• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1046
    • Dodano: 2022-09-26 / 12:21
    • Komentarzy: 3

    14 milionów złotych na odbudowę ekosystemu rzeki Odry. Dla odcinka opolskiego - 3 mln

    (Fot. Dżacheć)

    Celem jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry między innymi poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej. Przyczynią się one do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki oraz ich skuteczniejszej ochrony.


    Pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działających w dorzeczu drugiej największej polskiej rzeki, przekaże łącznie 14 milionów złotych w formie dotacji na zarybianie. Program przyczyni się do przywrócenie populacji ryb i odbudowy ekosystemu Odry sprzed kryzysu oraz jej walorów przyrodniczych.

    - Program jest dedykowany odtworzeniu bioróżnorodności ekologicznej na całym odcinku rzeki Odry, od źródła do ujścia. Weszło w program województwa śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Program posłuży przywróceniu ichtiofauny w rzece Odrze. Beneficjentami są jednostki, które mogą zgodnie z ustawą dokonywać zarybień. Program przewiduje nie tylko dofinansowanie samego zarybienia, ale jest też szeroki wachlarz innych działań służących odbudowie ekosystemu Odry. W Opolu na ten cel przekazano 3 miliony złotych. Konkurs zostanie ogłoszony w październiku. W sumie dla całej zlewni Odry jest to kwota 14 milionów złotych - mówi Prezes Zarządu - Aleksandra Drescher opolskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

    W ramach programu dofinansowane będzie zarybianie zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi konieczność zarybiania, w tym m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego; odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu flory i fauny związanych z namnażaniem ryb i skorupiaków, a także monitoring ssaków żyjących w ekosystemie Odry. Działania - o ile korzystnie wpłyną na główny nurt - będą mogły być prowadzone także na dopływach.

    - To ważne wydarzenie. Co prawda nas w głównym nurcie Odry nie dotknęło to nieszczęście, jakie dotknęło województw innych, ale mieliśmy swój epizod śnięcia ryb na Kanale Gliwickim. Staraliśmy się opanować to zjawisko i od 3 tygodni nie mamy już z tym do czynienia. Odra to również dopływy. Będę liczył na to, że Kanał Gliwicki również znajdzie ważne miejsce na etapie zarybiania - mówi wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski.

    Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry jest zaplanowany na lata 2022-2025. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 100% kosztów przedsięwzięcia. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe - do ochrony ryb na swoim terenie.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-09-26 20:39:14 [89.67.15.*] id:1648541  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Czyli klasyka gatunku. Problem jest? No to rzućmy w niego workiem pieniędzy.

    Nick:
    Treść:
    2022-09-26 20:04:37 [89.64.45.*] id:1648532  
    Luzi: Napisał postów [1457], status [stały bywalec] Reputacja
    Najpierw spier...ić sprawę a później rozdawać nasze pieniądze na niby odbudowę. I jeszcze się tym szczycą? Jaki wstyd. Jeszcze na tym próbują kapitał polityczny zbic. Jak te wszystkie ryby powinniście skończyć.

    Nick:
    Treść:
    2022-09-26 13:13:04 [89.67.3.*] id:1648471  
    [moderacja]: Napisał postów [11078], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść: