• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 5964
    • Dodano: 2022-09-05 / 18:31
    • Komentarzy: 0

    W 10. Brygadzie Logistycznej odbyło się spotkanie szefów resortów obrony

    Mariusz Błaszczak - wicepremier i minister obrony narodowej będzie gościł Vasile Dincu, ministra obrony Rumunii. Spotkanie odbyło się w koszarach 10 Brygady Logistycznej w Opolu.


    W czasie rozmów zostały poruszone tematy sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz pomocy udzielanej Ukrainie po rosyjskiej agresji na ten kraj. Omówiona została także współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Rumunią oraz wspólne priorytety modernizacyjne armii obu państw.

    - Podzielamy ocenę zagrożeń na wschodniej flance i szukamy wspólnie odpowiedzi, a tą podstawową odpowiedzią jest to, że wzmacniamy nasze siły zbrojne. Bardzo się cieszymy z tego, że żołnierze rumuńscy są w Polsce, żołnierze polscy są obecni w Rumunii, to jest właśnie praktyczne budowanie interoperacyjności między naszymi wojskami - powiedział Błaszczak podczas oświadczenia dla mediów.

    Zwrócił uwagę, że Rumunia popiera na forum UE starania polskich władz, by wydatki obronne wyłączyć z procedury nadmiernego deficytu.

    Także Dincu podkreślił wspólne stanowisko Rumunii i Polski w sprawach bezpieczeństwa; wskazał na postulat rozbudowy natowskiego systemu zaopatrzenia w paliwa, tak by związana z nim infrastruktura objęła kraje wschodniej flanki. "Mamy też wspólne projekty, jeśli chodzi o Europejską Agencję Obrony" - dodał. Wyraził nadzieję na współpracę także przy zakupach sprzętu wojskowego.

    W programie (około godziny 17.30) także wizyta na Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach, gdzie spoczywają rumuńscy jeńcy z czasów I wojny światowej.

    Polska i Rumunia uczestniczą w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki zainicjowanym w 2014 r. Spotkania odbywają się na różnych szczeblach (prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony). Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniu możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.

    Polska w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP - tailored Forward Presence) wspomaga pododdziały NATO działające w Rumunii. Wzmacniając bezpieczeństwo Rumunii, wzmacniamy bezpieczeństwo wschodniej i południowej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie działania tak Sojuszu jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa.

    Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii jest wyposażony w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Ich głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. PKW Rumunia liczy do 250 żołnierzy.
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".