• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 4648
    • Dodano: 2022-08-17 / 11:57
    • Komentarzy: 3

    "Wąż uwięziony w samochodzie". Tak brzmiało zgłoszenie do którego wyruszyli strażacy

    To z pewnością jedno z tych nietypowych zgłoszeń. Właściciel samochodu osobowego zadzwonił na numer alarmowy kiedy zauważył, że w elementach podwozia znajduje się wąż.


    Szczególnie w ciepłe dni często zdarza się, że na naszej drodze spotkamy węża. W takiej sytuacji musimy zachować zimną krew i nie wpadać w panikę. Warto też wiedzieć jak rozróżnić niebezpieczny gatunek od tych "potulnych" przypadków.

    We wtorek 16 sierpnia po godzinie 12.00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wężu uwięzionym w samochodzie osobowym. Na miejsce udał się zastęp strażaków ochotników z OSP w Olszowej.

    - Zostaliśmy zadysponowani do uwięzionego węża w samochodzie. Po dojeździe na miejsce zastaliśmy samochód osobowy w którym na elementach podwozia był owinięty zaskroniec. Nasze działania polegały na usunięciu zaskrońca z samochodu i przeniesienie go w bezpieczne miejsce - relacjonują druhowie.

    Przyrodnicy przyznają, że bardzo łatwo pomylić zaskrońca ze żmiją. Zdarza się też, że wzywamy pomocy, gdy zobaczymy padalca. Przyda się zaczerpnąć odrobinę wiedzy w tym temacie, by wiedzieć jak działać w przypadku spotkania groźnego gatunku. Zwierzęta te podobnie jak my wszyscy cieszą się wysoką temperaturą i chętnie wychodzą z ukrycia, by wygrzać się na słońcu.

    Żmija zygzakowata osiąga średnią długość między 40 a 70 cm. Oko żmii ma pionową źrenicę, a kolor gada przybiera trzy barwy - srebrną bądź popielatą, brązową lub rdzawą. Na ciele gada widać "zygzak". Żmija uwielbia wysoką temperaturę, dlatego wraz z nadejściem cieplejszych słonecznych dni możemy ją spotkać na swojej drodze.

    U zaskrońca możemy zauważyć charakterystyczne, dwie żółte plamy z tyłu głowy. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Zaskrońce rosną do 100cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80cm.

    Warto dodać, że oba węże są pod ochroną. W związku z tym nie wolno ich zabijać, okaleczać, chwytać czy przetrzymywać. Zabrania się także niszczenia siedlisk, niszczenia schronień, umyślnego płoszenia i niepokojenia.

    Warto podkreślić, że padalec nie jest wężem i jest to gatunek zupełnie niegroźny dla człowieka. Padalec, podobnie jak inne jaszczurki, broni się przed atakiem, odrzucając część własnego ogona. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon. Poluje wieczorem i w nocy na ślimaki, dżdżownice i owady. Jest jajożyworodny. Należy zaznaczyć, że gatunek ten jest chroniony, a ze względu na swoje umiłowanie do ciepła i okres wylęgania będzie teraz często spotykanym gościem w nasłonecznionych miejscach.

    Zdjęcie (1/3)

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-08-18 14:22:37 [46.204.8.*] id:1645834  
    Luzi: Napisał postów [1457], status [stały bywalec] Reputacja
    Jak można do węża lub zmiji wzywać straż pożarna. Już jako dziecko się bawiłem z tymi gadami

    Nick:
    Treść:
    2022-08-17 21:43:57 [5.184.197.*] id:1645804  
    M1974P: Napisał postów [13916], status [VIP] Reputacja
    Jak można pomylić zaskrońca z żmiją ? Trzeba byś ślepym:/
    [1]

    Nick:
    Treść:
    2022-08-17 13:54:54 [89.67.3.*] id:1645757  
    DonPedro69: Napisał postów [11058], status [VIP] Reputacja
    Kiedyś uczono rozpoznawać nasze rodzime gatunki w szkole, a często w domu. Dzisiaj trudno samemu nawet sprawdzić w smartfonie? Co za czasy!

    Nick:
    Treść: