• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 881
    • Dodano: 2022-04-24 / 16:54
    • Komentarzy: 0

    ZUS kontaktuje się z osobami, które popełniły błąd we wniosku o RKO

    (Fot. Archiwum)

    Nieprawidłowy PESEL lub złożenie kilku wniosków na to samo dziecko - to najczęstsze błędy we wnioskach o rodzinny kapitał opiekuńczy. ZUS kontaktuje się z osobami, które popełniły taki błąd.

    Dotychczas w całej Polsce rodzice i opiekunowie złożyli wnioski na ponad 502 tys. dzieci. Na Opolszczyźnie złożono nieco ponad 11 tys. wniosków. W regionie liczba wypłaconych świadczeń sięgnęła 9,6 tys., a na konta rodziców trafi z tego tytułu około 29,5 mln zł.

    - Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy staramy się rozpatrywać jak najszybciej, by pieniądze trafiały na konta rodziców bez zwłoki. Jednak we wnioskach pojawiają się błędy, a to ma wpływ na tempo ich rozpatrzenia. W takich przypadkach kontaktujemy się z osobą, która złożyła niepoprawny wniosek. Jeśli jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, to na profilu PUE ZUS klienta zamieszczamy wezwanie do uzupełnienia wniosku. O tym, że prosimy o wyjaśnienie informujemy wnioskodawcę smsem oraz informacją przesłaną na adres poczty elektronicznej - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy w opolskim oddziale ZUS.

    Każdy wniosek o RKO wymaga sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka. Najczęstszym błędem jest podanie zamiast numeru PESEL dziecka, na które ubiegają się o świadczenie, numeru PESEL innego członka rodziny. Rodzice podają również zamiast numeru PESEL, który dziecko ma nadany, dowód tożsamości lub inny dokument oraz załączają do wniosku odpis aktu urodzenia dziecka. W takie sytuacji nie jest możliwe automatyczne sprawdzenie czy dana osoba jest rodzicem dziecka na podstawie rejestru PESEL ale konieczne jest sprawdzenie aktu urodzenia przez pracownika.

    ZUS notuje też wnioski w złożonych i skomplikowanych sprawach. Chodzi np. o sytuacje, kiedy rozwodzący się rodzice składają odrębne wnioski na to samo dziecko i nie mogą się w tej sprawie porozumieć.

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".