• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2966
  • Dodano: 2022-04-06 / 13:47
  • Komentarzy: 0

  16 maja rozpoczyna się nabór do szkół średnich. Klasy mundurowe popularne wśród kobiet

  Cztery szkoły prowadzone przez Powiat Opolski zachęcają uczniów do rozważenia ich oferty edukacyjnej. To szkoły ponadpodstawowe w Ozimku, Niemodlinie, Prószkowie i Tułowicach.  - Uczymy się w technikum leśnym i przeszliśmy w listopadzie dwutygodniowy kurs technika drwala, operatora pilarek i wykaszarek - mówi Justyna z trzeciej klasy technikum. - Chciałem od samego początku znaleźć się w technikum leśnym - dodaje Bartek. Uczniowie podkreślają, że technikum leśne to podtrzymanie rodzinnych tradycji i nadzieja na przyszłość.

  Uczniowie zgadzają się, że praca leśnika jest ciekawa, wiąże się z pracą fizyczną, ale również umysłową. - Kobiety nie mogą pracować w pracy pilarza, ale musimy umieć to robić - mówi Justyna.

  W klasach wojskowych jest coraz więcej kobiet.

  - Zajęcia teoretyczne polegają na opisie podstaw, jakim jest użycie broni, poruszania się. Po to, by młodzież była przygotowana na zajęcia praktyczne. Mamy sporo zajęć w lesie i we współpracującą z nami 10 Brygadą Logistyczną. Te zajęcia pomogą przechodzić uczniom do specjalizacji. Uczniowie mają też zajęcia specjalistyczne i zajęcia z samoobrony. W szkole jest sporo kobiet. Mam wrażenie, że dziewczyny lepiej się przykładają do zajęć, niż niektórzy chłopcy. Uczniowie przychodzą myśląc, że już wszystko wiedzą. Mamy jednak dużo pracy, by wiedzę, którą już mają przekształcić w wiedzę praktyczną - mówi Adam Pestka, instruktor oddziału przygotowania wojskowego w Liceum Ogólnokształcącym przy zespole szkół w Tułowicach.

  - Kiedy przyszłam do szkoły, nie spodziewałam się że będzie dużo dziewczyn w szkole. To pokazanie takiej naszej niezależności. Kobiety pokazują, że potrafią wykonywać męską robotę - mówi jedna z uczennic.

  Powiat Opolski prowadzi szkoły w w Ozimku, Niemodlinie, Prószkowie i Tułowicach. Zostały tam utrzymane dotychczasowe sprawdzone już kierunki, natomiast w Zespole Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie do oferowanej klasy o profilu ratownictwo medyczne dołączono innowację - dietetyk.

  Klasa przygotowania wojskowego w Zespole Szkół w Tułowicach będzie kontynuować nabór również w tym roku.

  Pozostałe, sprawdzone i funkcjonujące od lat kierunki, które oferują nasze szkoły to:

  Zespół Szkół w Tułowicach:

  - liceum: klasa przygotowania wojskowego, klasa sportowa o specjalności piłka ręczna

  - technikum leśne

  Zespół Szkół w Prószkowie:<,b>

  liceum: policyjna, strażacka, bezpieczeństwa narodowego , klasa artystyczno - medialna i klasa mistrzostwa sportowego z jedyną w Polsce specjalnością bramkarską

  Zespół Szkół w Ozimku :

  - liceum : klasa humanistyczna, językowo - turystyczna, psychologiczno - pedagogiczna

  - technikum: technik informatyk, technik informatyk ze specjalnością e-sport, technik fotografii i multimediów

  - szkoła branżowa: klasa wielozawodowa

  Zespół Szkół w Niemodlinie:

  - liceum: klasa ratownictwa medycznego, klasa społeczna

  - szkoła branżowa: klasa wielozawodowa

  Zgodnie z harmonogramem naboru do szkół średnich czas na złożenie wniosku o przyjęcie do wybranej szkoły absolwenci szkół podstawowych będą mieli od 16 maja do 24 czerwca. W naborze elektronicznym kandydat wybiera dowolna liczbę klas z trzech szkół ponadpodstawowych, do których chciałby zostać przyjęty.

  Szczegóły dotyczące oferty szkół prowadzonych przez powiat są dostępne na ich stronach internetowych i profilach na FB jak również w mediach społecznościowych powiatu opolskiego oraz w mediach lokalnych i regionalnych. Informacje można też uzyskać bezpośrednio w szkole, telefonicznie lub drogą mailową.

  Szkoły prowadzone przez powiat przyjmują chętnych nie tylko z tego terenu, ale także spoza powiatu.

  Zdjęcie (1/12)

  (Fot. Starostwo Powiatowe w Opolu)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".