• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2863
  • Dodano: 2022-01-27 / 10:55
  • Komentarzy: 16

  Radni PiS pytają o gazetę i portal prezydenta miasta Opola. Ostra wymiana zdań na sesji

  (Fot. Dżacheć)

  Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli interpelację w temacie finansowania redakcji Zakładu Komunalnego działającej przy prezydencie miasta Opola. Uważają, że opolanie nie powinni finansować gazety chwalącej działania prezydenta miasta. Ostra dyskusja na sesji Rady Miasta Opola.


  Radny Marek Kawa pyta m.in. od kiedy spółka samorządowa jest dedykowana do atakowania radnych przywołując redakcję Czas na Opole oraz gazetę "czas na Opole". Wskazuje, że to opolanie składają się na finansowanie redakcji i tworzonego przez Zakład Komunalny medium. - Państwo prowadzicie gazetę. Etyka dziennikarska wymaga tego, by choćby zadzwonić, czy zapytać. Nasze oświadczenia majątkowe opracowują dedykowane instytucje. Zastanawiam się czy zaczęliście od radnych opozycji i będzie kontynuacja, czy to była tylko próba zwiększenia popularności waszego czasopisma. Dlaczego artykuł nie jest podpisany z imienia i nazwiska.

  - Pan radny wyraża zdziwienie, ze są media, które się PiS-u nie boją. Przysługuje panu prawo złożenia wniosku o sprostowanie informacji. Może pan też iść do sądu. Ja tak robię w stosunku do informacji płynących z mediów PiSowskich. Oświadczenia majątkowe składane są po to, by były jawne. Ja wiem, że wszyscy dokonujecie różnych cudów, przepisujecie na żony by nie wykazywać tego, jak te majątki wam przybywają.

  - Nie mam nic do ukrycia i nie wstydzę się swoich dochodów. Państwo nie powinniście interpretować mojego majątku, nie wiem w końcu kto jest autorem artykułu, a interpretacje w artykule są nieprawdziwe. Jeśli chcecie być gazetą poważnej spółki to wymaga to etyki i weryfikacji. To są konkretne dokumenty, nie publicystyka, a my jesteśmy dostępni i można o to zapytać, zweryfikować to - mówił podczas sesji radny PiS, Marek Kawa.

  - W cywilizowanej demokracji, że jeśli ktoś się obraża na media to idzie do sądu. Media, telewizja PiS dostaje 2 miliardy rocznie na swoje działania. Apeluję, żebyście mi nie grozili, nie straszyli. Jeśli pan radny ma problem z pismem miejskim to warto zobaczyć działalność swoich kolegów. Zamieszczenie sprawozdania finansowego jest legalne - mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

  Radny Pytlik mówi z kolei, żeby koledzy z prawicy załatwili nazwiska autorów pasków, które pojawiają się na TVP Info. - Chciałbym każdemu osobiście tam zwrócić uwagę - mówi.

  - Nie jest to czasopismo czy informator promocyjny miasta, a typowa propagandówka prezydenta miasta Opola. Sam fakt, że prezydent Opola posługuje się standardami białoruskimi. Po co mu gazeta? Są prywatne czy publiczne media jak Gazeta Wyborcza, NTO, czy nowa gazeta pana Zyzika, które media powodują pluralizm. Gazeta prezydenta miasta Opola, w której na każdej stronie jest chwalony to standard białoruski. Proszę nie wspierać niemieckich ambicji. Wspieranie Niemieckiej polityki doprowadzi do tego, że Rosja staje się coraz mocniejsza. Proszę zaprzestać tych działań. Wydawanie własnej gazety, gdzie wychwala się własną osobę nie ma żadnego uzasadnienia jako prasa. To typowa propagandówka, na którą wydawane są publiczne pieniądze. Proszę nie zabierać chleba niezależnym dziennikarzom - mówi radny Michał Nowak.

  Prezydent po tych słowach potwierdził, że wszystko jest winą Tuska. - Ja bym go zdymisjonował i jeszcze Trzaskowskiego. W sprawie Czasu na Opole, może wyjściem jest by prezes Obajtek kupił Czas na Opole. Wtedy uczyniłoby to tę gazetę prawdziwym, niezależnym pismem - odpiera prezydent Wiśniewski.

  - Pan prezydent nie ma argumentów, więc powtarza to samo kilka razy. Uważam, że pan prezydent nie powinien wydawać gazety, w której sam siebie tylko chwali. To należy do powinności dziennikarzy. Takie gazety nie powinni finansować opolanie, prezydent powinien zaprzestać takiej działalności, a pieniądze przeznaczyć na inne cele - mówi radny Nowak.

  - Inne media skupiły się na chwaleniu polityków jedynej słusznej partii, my informujemy o dobrych i potrzebnych wydarzeniach, szczepieniach, w innych mediach tego nie ma. My nadal będziemy robić swoje - kończy Arkadiusz Wiśniewski.


  Dodamy, że w interpelacji radny Marek Kawa pisze:

  - "Czas na Opole" od października/listopada 2021r. dystrybuuje niezweryfikowane i zmanipulowane informacje m.in. w materiale "Rosną majątki prawicowych radnych" dotyczące wybranych radnych miasta Opola. Na jakiej podstawie, polecenia i przez kogo osobiście powstał opublikowany materiał? Przez kogo był kolportowany, na jakich nośnikach, gdzie i w jakich ilościach? Czy podobny materiał lustrujący "majątek" radnych, prezydenta i wiceprezydentów miasta Opola, urzędników, kadry zarządzającej majątkiem publicznym, jednostkami miejskimi i spółkami miasta Opola był dotąd również publikowany w takiej formie w ww. informatorze? Na jakiej podstawie prawnej informator miejskiej spółki Zakład Komunalny w Opolu w sposób anonimowy lustruje i weryfikuje, a następnie publikuje przy tym nierzetelne informacje nt. np. źródeł dochodów radnych miasta Opola bez weryfikacji czy autoryzacji? W jaki sposób inspirowany, zlecony, opublikowany i dystrybuowany ww. materiał, dotyczący opolskich radnych, wpisuje się w strategię funkcjonowania Spółki? Kto nadzoruje skład Redakcji ww. informatora? Z jakich środków jest utrzymywany ww. informator, jaki jest budżet i kto jest zatrudniony oraz jakie jest wynagrodzenie pracowników odpowiedzialnych za funkcjonowanie "Czas na Opole"? Ponadto: jaka jest sytuacja finansowa Spółki obecnie? Jakie jest obecnie poszczególne wynagrodzenie Zarządu. kierownictwa oraz poszczególnych członków Rady Nadzorczej Spółki? - czytamy.

  W międzyczasie pojawiła się podobna interpelacja radnego Michała Nowaka, w której pyta

  1. Jaki jest koszt utrzymania tytułu ,Czas na Opole" (wydanie papierowe wraz z jego kolportażem, portal internetowy) który poniósł Zakład Komunalny w 2021 roku oraz w latach poprzednich (w rozbiciu na poszczególne lata)?
  2. Czy Urząd Miasta w Opolu poniósł w 2021 roku jakieś koszty wynikające z wydawania tytułu "Czas na Opole" (wersja papierowa, portal)?
  3. W jaki sposób uregulowana jest kwestia pracy na rzecz "Czas na Opole" w przypadku pracowników jednostek urzędu (np. MZD czy ZOO)?
  4. Czy osoby przygotowujące materiały a zatrudnione we wspomnianych jednostkach otrzymują z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie? Jeśli nie to w jaki sposób ewidencjonowana i rozliczana jest ich praca na rzecz innej jednostki (Zakład Komunalny)?
  5. Niektóre z materiałów w papierowej wersji "Czas na Opole" oraz na portalu nie zawierają danych o autorach tychże materiałów. Z jakiego powodu? Kto jest autorem takich materiałów w ostatnich 3 wydaniach/3 miesiącach publikacji internetowych Czasu na Opole"?


  Na większość pytań nie usłyszeliśmy odpowiedzi.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-01-27 13:02:40 [31.1.156.*] id:1631582  
  przemo_opole: Napisał postów [209], status [maniak] Reputacja
  Miejska gazeta jest potrzebna, ale nie tak działająca jak "Czas na Opole". To jest faktycznie gadzinówka Prezydenta i nie sposób się w tym zakresie z pisimi nie zgodzić. BTW, napisze mi ktoś co za cudo Zyzik teraz firmuje, bo jeszcze nie miałem okazji trafić. Opowiecie{.]info to chyba nie jego dzieło, bo było już wcześniej.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2022-01-27 14:56:45 [217.173.195.*] id:1631609  
  wojtasoks: Napisał postów [9880], status [VIP] Reputacja
  Zyzik też mnie zastanawia, ale on teraz jest po linii partii. Jako informacyjne medium chwalące to co się dzieje w mieście, to jeszcze bym strawił, ale ataki na opozycję? To słabe. I nie jest okolicznością łagodzącą stwierdzenie, że PiSowcy robią to samo. Ja oczekuję, że nie będą tacy jak PiSowcy.
  2022-01-27 16:24:08 [31.1.156.*] id:1631623  
  przemo_opole: Napisał postów [209], status [maniak] Reputacja
  Zyzik już rozkminiony. strzelec[kropka]info
  2022-01-27 15:36:24 [94.254.154.*] id:1631618  
  tippmann: Napisał postów [7185], status [VIP] Reputacja
  paski to danka wymyśla

  Nick:
  Treść:
  2022-01-27 14:02:16 [46.204.18.*] id:1631588  
  op1987: Napisała postów [11], status [nowy] Reputacja
  Następny "wolnościowiec z pis"dał głos.Pewnie chce iść śladem Kowalskiego,Jakiego ,Ociepy złotej trójki z Opola.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2022-01-27 14:43:12 [5.173.34.*] id:1631599  
  KubaXY: Napisał postów [2943], status [Szycha] Reputacja
  Jeszcze do kompletu jest taka oblesna, tłusta larwa, milośniczka czerwonej szminy, ktora wychwalala pinokia, kiedy ten niewiele zrobil i robil, a ta go zachwalala, jak ten jeszcze nawet nie zaczal "robic"
  2022-01-27 14:58:46 [46.204.18.*] id:1631610  
  op1987: Napisała postów [11], status [nowy] Reputacja
  Dobrze prawisz KubaXY.Podzielam Twoje zdanie.
  2022-01-27 11:27:40 [5.173.41.*] id:1631574  
  bartez2: Napisał postów [315], status [maniak] Reputacja
  Niestety pisiory mają rację. Jeśli Wiśnia chce się lansować , to raczej za swoje. A nie że obywatele za to płacą . Może już dosyć marnowanie publicznych pieniędzy. Opole wystarczająco wydało na durne inwestycje pana W.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2022-01-27 12:28:21 [46.134.153.*] id:1631577  
  misza28: Napisał postów [573], status [rozpisany/na] Reputacja
  Masz rację, tyle że oni robią dokładnie to samo. To jest czysta hipokryzja.
  2022-01-27 12:34:33 [87.206.72.*] id:1631578  
  kolorowo: Napisał postów [258], status [maniak] Reputacja
  hahahahhaha
  2022-01-27 14:53:24 [217.173.195.*] id:1631608  
  wojtasoks: Napisał postów [9880], status [VIP] Reputacja
  Mimo wszystko słabe jest tłumaczenie siebie tym, że inni też tak robią. Tego się obawiam najbardziej, PiS tak zaniżył jakiekolwiek standardy, że następni będą z tego skrzętnie korzystać.
  2022-01-27 12:42:29 [83.4.140.*] id:1631580  
  Gaz: Napisał postów [4786], status [VIP] Reputacja
  Tego pana W ,trza wywieżdż taczką gnoju z Urzędu.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2022-01-27 14:11:36 [46.114.91.*] id:1631589  
  Jerry: Napisał postów [4096], status [VIP] Reputacja
  Ciebie też.
  2022-01-27 14:37:05 [46.204.18.*] id:1631596  
  op1987: Napisała postów [11], status [nowy] Reputacja
  Przejdź się do lekarza.Wiesz do jakiego.
  2022-01-27 14:43:54 [5.173.34.*] id:1631601  
  KubaXY: Napisał postów [2943], status [Szycha] Reputacja
  ciebie ta taczka, to nawet rozjechac, nie tylko wywiezc
  2022-01-27 12:41:13 [83.4.140.*] id:1631579  
  Gaz: Napisał postów [4786], status [VIP] Reputacja
  Trole z Platformy Obywatelskiej i lewacto w akcji.
  [-1]

  Nick:
  Treść: