• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2974
  • Dodano: 2022-01-23 / 19:21
  • Komentarzy: 1

  Zabójczy tlenek węgla. 9-latka uratowała swoją rodzinę

  (Fot. Archiwum)

  Kiedy mama dziewczynki źle się poczuła, 9-latka zareagowała szybko i wzorowo. Wezwała służby ratunkowe i prawdopodobnie uratowała mamie życie. Do tej sytuacji doszło w Brzegu.


  W niedzielę 23 stycznia w jednym z mieszkań przy ul. Słowiańskiej w Brzegu doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Na numer alarmowy 112 wpłynęło zgłoszenie od 9-letniej mieszkanki, która zaniepokoiła się stanem swojej mamy. Uratowała jej życie.

  - Zgłoszenie wpłynęło ok. godz. 14:30. Dziewczynka zadzwoniła na numer alarmowy 112 i bardzo spokojnie oraz dokładnie przekazała wszystkie informacje o sytuacji. Do akcji zadysponowaliśmy dwa zastępy JRG z Brzegu. Po przyjeździe na miejscu zdarzenia byli już ratownicy medyczni, którzy dysponowali eksplozymetrem. Stężenie tlenku węgla w mieszkaniu było bardzo, bardzo wysokie - mówi dla portalu Brzeg24 st. kpt. Jacek Nowakowski, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

  Poszkodowana mama 9-latki została przetransportowana do szpitala.

  W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: niewiedza, zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

  W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić. Użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

  Nie wolno zaklejać i zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

  Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki
  wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki. Warto często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy
  gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-01-24 02:12:56 [188.123.205.*] id:1631302  
  ombre: Napisał postów [19083], status [VIP] Reputacja
  Brawo taka mała a taka wielka.

  Nick:
  Treść: