• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1985
    • Dodano: 2021-07-29 / 08:27
    • Komentarzy: 0

    29 lipca 1921 roku padł rekord temperatury w Prószkowie. Termometr wskazywał +40,2 st. C

    (Fot. Pav)

    Od stu lat rekord temperatury, który padł na stacji meteorologicznej w Prószkowie pozostaje niepobity! Termometr w tym dniu wskazywał +40,2 st. C. Dziś historycznej budki pomiarowej już nie ma, jednak zachowano pamiątkowe fotografie.


    Sto lat temu, 29 lipca 1921 roku, dokładnie o godzinie 13.48, termometr na stacji meteorologicznej w Prószkowie wskazywał na stacji 40,2 o C ! Jest to oficjalny, niepobity do dziś termiczny rekord Polski.

    Stacja meteorologiczna w Prószkowie - Pomologii została założona w 1887 roku przez ówczesnego dyrektora Instytutu Pomologii Gustava Stolla. Służyła ona przede wszystkim do pomiarów wielkości opadów. Dziś miejsce po historycznej stacji to zielona, porośnięta bujną roślinnością łąka. Miejsca, w którym stacja się znajdowała nie da się z dużą dokładnością określić.

    W roku 1916 przekształcono ją w stację meteorologiczną i przyporządkowano do Instytutu Meteorologicznego w Berlinie, a następnie - w roku 1934 - do Urzędu Służby Meteorologicznej III Rzeszy w Berlinie.

    Pomiary odbywały się trzykrotnie w ciągu dnia: o godz. 6.48, 13.48 i 20.48. Odczytywana była wówczas wartość ciśnienia atmosferycznego, temperatura powietrza, kierunek oraz siła wiatru, zachmurzenie i widoczność, a także stan wilgotności gleby, wielkość opadów oraz usłonecznienie.

    Wszystkie pomiary, które wykonywane były przy pomocy 18 różnych urządzeń, zapisywano w specjalnej księdze, a na koniec miesiąca tworzono statystykę, przesyłaną następnie do Urzędu Służby Meteorologicznej III Rzeszy w Berlinie. - Określano temperaturę, nasłonecznienie, przepływ wiatru, wilgotność, temperaturę gleby. Wyniki były zawsze o tej samej godzinie odczytywane. Najwyższa temperatura, która tutaj padła czyli 40,2 stopnia Celsjusza była najprawdopodobniej odczytana o 13.48 - mówi Marek Zgoda, kierownik administracyjny Zespołu Szkół w Prószkowie i pasjonat lokalnej historii.

    - Nie wiadomo kiedy stacja zakończyła swoją działalność. Nie ma wskazanej definitywnej daty. Sama szkoła, która tutaj była zakończyła swoją działalność w 1938 roku. Co ciekawe - każdy dyrektor szkoły co roku wydawał książkę, która była podzielona na 12 miesięcy. Prowadzili rejestry odczytów ze stacji. Publikacje niestety nie zachowały się - dodaje Marek Zgoda.

    Mieszkańcy Prószkowa przyznają, że na tym terenie zawsze było goręcej niż w sąsiednich miejscowościach. - Nawet w zimie w niedalekim Prudniku mogą być dwa metry śniegu, a tutaj w ogóle go nie ma - słyszymy.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".