• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1796
  • Dodano: 2021-05-02 / 19:44
  • Komentarzy: 0

  Kolejny etap prac przy budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla

  Kolejny etap prac przy budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla

  (Fot. GDDKiA Opole)

  Prace przy budowie północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu drogi krajowej nr 40 prowadzone są na całej jej długości. Zaawansowanie robót jest obecnie na poziomie ok. 40 procent.


  Od wtorku (4 maja br.) drogowcy planują wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na terenie miejscowości Ujazd. Do końca sierpnia 2022 r. pozostanie zamknięta droga gminna DG105720 (ul. Starostrzelecka). Na tym odcinku prowadzone będą prace przy budowie wiaduktu drogowego nad projektowaną obwodnicą wraz z przebudową ul. Starostrzeleckiej. Zaplanowano także prace przy budowie trasy głównej obwodnicy w zakresie robót ziemnych i konstrukcji jezdni.

  4 maja 2021 r. zaplanowano także zamknięcie na około cztery tygodnie drogi powiatowej DP1455 (ul. Żeromskiego). Tutaj realizowane będą prace przy kanalizacji deszczowej oraz teletechnicznej. Dla zamkniętych odcinków dróg będzie obowiązywał objazd przez Jaryszów i Zimną Wódkę.

  Na znacznym odcinku przyszłej obwodnicy ułożono już podbudowę zasadniczą z kruszywa oraz podbudowę bitumiczną. W zakresie robót drogowych wykonawca prowadzi także prace przy budowie nasypów oraz wykopów, a także przy profilowaniu i humusowaniu skarp. Od momentu rozpoczęcia inwestycji wykonano 109 000 m3 nasypów oraz 229 500 m3 wykopów w trasie głównej.

  Prowadzone są prace przy obiektach mostowych w zakresie fundamentów, podpór oraz ustrojów nośnych. Duże zaawansowanie jest widoczne przy budowie obiektu MD-1 nad rzeką Kłodnicą, który docelowo będzie miał długość 113,5 m. Dla robót branżowych trwają prace przy przebudowie sieci gazowej, wodociągowej, teletechnicznej oraz deszczowej. Wykonawca kontynuuje prace przy budowie oświetlenia.

  Nowa trasa zapewni komfort ruchu tranzytowego, poprawiając połączenie międzyregionalnej drogi z Czech i południa kraju z portem rzecznym na Odrze oraz węzłem kolejowym w Kędzierzynie-Koźlu. Obwodnica usprawni ruch w kierunku węzła autostradowego A4 Opole Południe oraz poprawi dostępność przyległych terenów do autostrady A4. Dzięki obwodnicy z ulic miejskich zniknie transport niebezpiecznych materiałów chemicznych z zakładów przemysłowych w Kędzierzynie - Koźlu. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój gospodarczy terenów zlokalizowanych w korytarzu i w sąsiedztwie korytarza obwodnicy i DK40 oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim.

  Zakończenie prac przy budowie północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla zaplanowano w IV kwartale 2022 r.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".