• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2679
    • Dodano: 2018-10-15 / 12:40
    • Komentarzy: 1

    Mieszkańcy Malinki potrzebują przychodni, a seniorzy "przycisku życia", to propozycje Marcina Gambca

    (Fot. Dżacheć)

    Edukacja zdrowotna skierowana do seniorów, samorządowe programy zdrowotne, programy szczepień i rozmieszczenie przychodni w mieście. Komitet Wyborców Marcina Gambca mówi o ochronie zdrowia w Opolu.


    Jerzy Przystajko, kandydat do rady miasta z okręgu nr 3 (dzielnice Malina, Malinka, Groszowice, Grotowice) zwraca uwagę na problem, z którym borykają się mieszkańcy dzielnicy Malinka w Opolu. Chodzi o dzielnicową przychodnię, która nie jest w stanie pomieścić chorych ze względu na swój metraż.

    - Mamy rozwijającą się dynamicznie dzielnicę i niedostosowaną lokalowo przychodnię na Malince, która musi być większa. Ze strony przychodni jest wola powiększenia, a miasto powinno poszukać lokalu dla niej. Przypilnujemy tego, by w następnej kadencji mieszkańcy tę przychodnię mieli rozwiniętą - mówi Jerzy Przystajko, kandydat do rady miasta z KW Marcina Gambca.

    Podobnie twierdzą mieszkańcy Malinki, którzy sami doświadczają problemów z rejestracją chorych dzieci do przychodni na Malince. - Jestem mieszkańcem Malinki od ponad 15 lat, gdzie jest bardzo duży problem z dostaniem się do lekarza. By dostać się do przychodni muszę wstać o 6 rano, by zarejestrować się o godzinie 7:00. To trzeba zmienić, bo nie może być tak, że samotna matka musi zostawić małe dziecko w domu, by zarejestrować je o 6 rano w przychodni. W przychodni nikt nie odbiera telefonu więc nie ma możliwości rejestracji telefonicznej - żali się Roman Senkowski, mieszkaniec Malinki.

    Kolejną poruszona kwestią jest spadek szczepień wśród dzieci. - Co raz więcej rodziców odmawia szczepień dzieci. Miasto powinno edukować rodziców, seniorów o korzyściach jakie dają szczepienia profilaktyczne. Tak się robi na świecie i my też tak możemy robić, by ta edukacja się pojawiła - mówi Przystajko.

    Innym pomysłem jest "Przycisk życia", czyli bransoletka lub wisiorek, który po uruchomieniu przez seniora wysyła kontakt do poszkodowanego, a w przypadku braku reakcji wysyłana jest automatycznie karetka. Koszt miesięczny dla jednej osoby takiej usługi to przedział pomiędzy 60 a 100 złotych.

    - Przycisk życia rozwiąże problem seniorów i niepełnosprawnych, którzy nie są w stanie funkcjonować sami, często też nie mają wsparcia i są zostawieni sami sobie. Dla tych osób chcemy rozwinąć ten program. To forma bransoletki, którą senior ma zawsze przy sobie - Klaudia Spodzieja, kandydatka do rady miasta z KWW Marcina Gambca.

    W formie pilotażowej koszt takiej bransoletki dla 50 seniorów to koszt 4 tysięcy złotych - to równowartość miesięcznego nadzoru nad osoba chorą w domach opieki społecznej - dodaje Spodzieja.



    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-10-15 22:26:56 [5.173.32.*] id:1564416  
    tomecki: Napisał postów [498], status [starszy pismak] Reputacja
    Czekam jeszcze tylko na darmowe loty na księżyc.

    Nick:
    Treść: