• Autor: Martyna C.
    • Wyświetleń: 1831
    • Dodano: 2018-08-23 / 16:01
    • Komentarzy: 0

    Wsparcie finansowe dla środowiskowych domów samopomocy i pomocy społecznej od trzech lat wzrasta

    (Fot. Dżacheć)

    Wicewojewoda opolski - Violetta Porowska zabrała głos w sprawie domów pomocy społecznej oraz środowiskowych domów samopomocy. W obu przypadkach w przeciągu 3 lat zauważalny jest progres finansowania tych placówek.

    Często środowiskowe domy samopomocy są mylone z domami pomocy społecznej, jednak są to dwie osobne i odmienne instytucje. Środowiskowe domy samopomocy przeznaczone są dla osób z zaburzeniami psychicznymi, stanowiąc dla nich dzienne ośrodki wsparcia. Te osoby wymagają życia w środowisku społecznym. Rozwijają się, uczą funkcjonowania w życiu społecznym, otrzymują pomoc w załatwianiu spraw urzędowych czy różnego rodzaju świadczeń. Ponadto korzystają z terapii ruchowej, która jest niezwykle ważna. Przekazywane są im umiejętności które pomagają pensjonariuszom funkcjonować w codziennym życiu czy podjąć zatrudnienie.

    Na terenie województwa opolskiego znajduje się 13 środowiskowych domów samopomocy dla 717 osób.
    Na 2018 rok w budżecie wojewody zostało przygotowane 12 milionów złotych na funkcjonowanie ŚDS - ów. Koszt miesięcznej dotacji na jednego uczestnika wynosi ponad 1400 zł. Dotacja ta może zostać zwiększona do blisko 2 000 złotych w ramach realizacji programu "Za życiem" w przypadku osób dotkniętych autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zwiększyła się nie tylko kwota dotacji ale i liczba miejsc w ŚDS - ach. Od 2015 powstało ich 70, a do końca 2018 roku liczba ta powiększy się o kolejne 10, co w sumie da 80 dodatkowych miejsc. Finalna liczba pensjonariuszy korzystających z tego ŚDS - ów będzie wynosiła 727 osób.

    Domy pomocy społecznej natomiast, są to instytucje przeznaczone dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. W województwie opolskim znajduje się ich 29, a przebywa w nich ponad 3 tysiące pensjonariuszy. Zwiększyła się kwota dotacji na jednego mieszkańca. Kwota wzrosła o 510 zł w odniesieniu do 2015 roku i aktualnie na jednego pensjonariusza przypada 2500 złotych.

    W 2018 roku wojewoda opolski przeznaczył z własnego budżetu kwotę w wysokości 723 tysięcy złotych na funkcjonowanie domów pomocy społecznej.

    - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze podnosimy standard, komfort, bezpieczeństwo funkcjonowania, życia w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy. Często mówi się o tym, że osoby starsze potrzebują takiej pomocy, a rodziny nie są w stanie jej zapewnić, w związku z tym te miejsca są potrzebne i są dofinansowywane z budżetu państwa - mówi Violetta Porowska - wicewojewoda opolski
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".