Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

    zaprasza na:

    SPOTKANIE Z ANNĄ BIKONT, AUTORKĄ KSIĄŻKI "CENA. W POSZUKIWANIU ŻYDOWSKICH DZIECI PO WOJNIE"

    01

    czerwca

    2023

    CZWARTEK

    Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
    77 40 66 430
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    17:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    SPOTKANIE Z ANNĄ BIKONT, AUTORKĄ KSIĄŻKI "CENA. W POSZUKIWANIU ŻYDOWSKICH DZIECI PO WOJNIE"

    Spotkanie poprowadzi ks. prof. Stanisław Rabiej

    1 czerwca, godz. 17:00
    namiot w ogrodzie WBP


    Anna Bikont - dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982-1989) pracowała w zespole "Tygodnika Mazowsze", pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła też "Gazetę Wyborczą", z którą związana jest do dzisiaj. Jest m.in. współautorką z Joanną Szczęsną książek: "Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej" oraz "Lawina i kamienie". Pisarze wobec komunizmu", za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury.
    W 2012 wydała głośną książkę "My z Jedwabnego", której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award).
    W 2017 roku wydała biografię "Sendlerowa. W ukryciu", za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 biografię Jacka Kuronia "Jacek" (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnioną Nagroda Historyczną "Polityki".

    Za najnowszą książkę "Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" otrzymała Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej oraz nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

    Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

    Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Podąża śladem zapisków pozostawionych w dwóch zeszytach - "Sprawozdaniach z podróży służbowych L. Majzelsa w sprawie poszukiwania dzieci znajdujących się w rękach Polaków". Z niezwykłą dociekliwością szuka choćby najdrobniejszych informacji, które mogłyby doprowadzić do spotkania po latach. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem - jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.

    "Cena" to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.

    Spotkanie odbędzie się w ramach siódmej edycji Zaczytanego Opolskiego - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.