• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 4569
    • Dodano: 2012-05-12 / 09:32
    • Komentarzy: 5

    Czy w Opolu powstanie Miejski Klub Sportowy?

    Porozumienie wszystkich klubów piłkarskich z Opola to pierwszy krok do powstania Miejskiego Klubu Sportowego. Potrzebne są jeszcze pieniądze, które na ten cel ma wygospodarować ratusz.(Fot: archiwum)

    Przedstawiciele klubów piłkarskich z Opola podczas wspólnego spotkania.(Fot: OKS Odra Opole)

    Eksperci z całego świata zachwycają się „fabryką” piłkarzy, która działa w strukturach FC Barcelony. Na krajowym podwórku sygnał do stawiania na szkolenie młodych zawodników dała Legia Warszawa. W oby przypadkach mamy do czynienia ze zintegrowanym i kompleksowym systemem szkolenia. Tym tropem chcą podążyć kluby ze stolicy Opolszczyzny, gdzie najlepszy futbol stoi póki co na trzecioligowym poziomie.


    Czy w Opolu można wytrenować nowego Fabregasa, Puyola (FC Barcelona) czy Wolskiego albo Żyro? Nic nie stoi na przeszkodzie. Potrzebny jest tylko dobry system wyszukiwania i treningu młodych piłkarzy. Opolszczyzna pod tym względem stanowi przykład doskonały, bo w historię Odry Opole wpisany jest wręcz wzorowy, mozolny sposób wyłuskiwania dobrze rokujących piłkarzy z całego województwa. Często z klubów o których istnieniu kibice nawet nie widzieli. Do tych dobrych tradycji chcą nawiązać obecni włodarze klubów piłkarskich z Opola.

    O powstaniu Miejskiego Klubu Sportowego po raz pierwszy zaczęło się w Opolu mówić przy okazji cięć, jakie poczynił Miejski Ośrodek Sportu (podlegający oświacie) wobec trenerów grup juniorskich Odry. Te były wspierane ze środków oświatowych na skutek porozumienia OKS i ratusza z 2009 roku, kiedy Odra powstawała „na nowo”. Ratusz z cięć nie zrezygnował – dokonał jedynie ich rozłożenia w czasie. Ta decyzja mogła zachwiać system szkolenia kilkuset młodych piłkarzy którzy trenują w Odrze. Ostatecznie budżet ich funkcjonowania udało się „skleić” w oparciu o opłaty ze strony rodziców i połączenie niektórych grup.

    Rozwiązaniem powstałego problemu, a przede wszystkim szansą dla wielu młodych chłopców zainteresowanych grą w piłkę nożną z Opola, jest powstanie Miejskiego Klubu Sportowego. Jego powstanie poparły Odra Opole, Rodło Opole, Football Academy, Groszmal Opole, Zryw Opole i LZS Grudzice. Kluby z udziałem miasta wspólnie opracowały, a Odra przygotowała projekt funkcjonowania nowego klubu, który działałby przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

    W piątek podpisano w tej sprawie oficjalne porozumienie. - To jest wstępny krok do dalszego działania. Ale muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem jego znaczenia. Chyba pierwszy raz klubu z Opola, które do tej pory jedynie rywalizowały na boisku i starały się o dotacje z tej samej puli, nagle zaczęły razem współpracować – mówi Tomasz Ganczarek, członek zarządu OKS Odra Opole. - Jest szansa, że po EURO2012 w Opolu zostanie nam coś trwałego w postacie systemu szkolenia dzieci. Systemu skonsolidowanego, do którego będą trafiać młodzi piłkarze z całego miasta. Ze wszystkich klubów – podkreśla Ganczarek.

    Intencje klubów są trafione, ale bez pieniędzy na ich realizację mogą pozostać tylko intencjami. Aby tak się nie stało ma zadbać opolski ratusz. - Na bieżąco monitoruję prace nad tym projektem i jestem jego wielkim zwolennikiem. Nie ulega wątpliwości, że taki system szkolenia jest w Opolu potrzebny. To sprawa nowatorska w mieście – mówi Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola, odpowiedzialny za sport w mieście. - Z szacunków jakie poczynił ratusz wynika, że koszt utrzymania około 200 zawodników w kilku grupach wahałby się na poziomie do 300 tysięcy złotych rocznie. Jako infrastruktura treningowa wykorzystane zostałyby obiekty miejskie z naciskiem na centrum przy ul. Północnej. Będziemy szukać potrzebnych środków w przyszłorocznym budżecie – deklaruje Kawałko.

    Miejski Klub Sportowy byłby skierowany do graczy powyżej 12. roku życia i zapewniał cykl treningowy do czasu ukończenia wieku juniora czyli 19. roku życia. Po tym okresie piłkarze wybierali by dowolny klub w mieście bądź poza nim. W tym drugim przypadku MKS dostawałby 60 procent odstępnego z kwoty transferu a pozostała część trafiałaby do macierzystego klubu zawodnika.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2012-05-13 02:59:22 [31.60.78.*] id:835123  
    doZnafcof: Napisała postów [5], status [żółtodziób] Reputacja
    MOSIR miejski osrodek sportu i rekreacji Mos Miedzyszkolny osrodek sportu... Ten pierwszy organizuje miasto... Basen boiska drugi zajmuje sie sportem szkolnym i odowiedzialny byl za oderke nie masz pojecia o czym piszesz !!!! Dezinformacje wprowadzasz!!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2012-05-13 03:02:13 [31.60.78.*] id:835124  
    doZnafcof: Napisała postów [5], status [żółtodziób] Reputacja
    Nawet prostego artykulu nie potraficie napisac o tym co dzieje sie w Opolu... I za co kto jest odpowiedzialny.
    2012-05-12 11:41:25 [83.4.227.*] id:834386  
    drań73: Napisała postów [17440], status [VIP] Reputacja
    MKS zamiast odry:):) tylko podstawa zresetować wszystko od poczatku - wywalic pseudodziałaczy i część zawodników
    [1]

    Nick:
    Treść:
    2012-05-12 10:05:44 [37.31.45.*] id:834357  
    tomuniu: Napisał postów [2884], status [Szycha] Reputacja
    Słuszny pomysł może jego realizacja pozwoli wyrwać się z III ligi.

    Nick:
    Treść:
    2012-05-12 09:49:40 [77.223.234.*] id:834333  
    Demotywator: Napisał postów [34384], status [VIP] Reputacja
    Przydałby się bo skąd mamy brać nowe talenty...trzeba nam fabrykę nowych mistrzów:D:D

    Nick:
    Treść: