• 0
 
Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
Rozrywka

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

zaprasza na:

Wystawa: "Via Hrabal"

17

kwietnia

2018

WTOREK

Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
77 40 66 430
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Ceny biletów

wstęp:

BRAK INFORMACJI

Start imprezy

start imprezy:

10:00

Rezerwacje

rezerwacje:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego
Stowarzyszenie SERPENS
Středočeská vědecká knihovna v Kladně

zapraszają na wystawę

"Via Hrabal"

Kuratorzy wystawy:
Václav Špale, Tomáš Mazal

Galeria WuBePe
ul. Piastowska 20

Poniedziałek - nieczynna
Wtorek 10.00 - 16.00
Środa 10.00 - 16.00
Czwartek 10.00 - 16.00
Piątek 10.00 - 16.00
Sobota 10.00 - 16.00

(ekspozycja do 5 maja)

Projekt "Via Hrabal", autorstwa Tomáša Mazala i Václava Špale, będący multimedialną prezentacją, która w oryginalny, a jednocześnie przystępny i atrakcyjny sposób przybliża poetycki wymiar dzieł i biografię Hrabala. Projekt przygotowany został z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy przez Stowarzyszenie Serpens.

Bohumil Hrabal (ur. 28 marca 1914 w Brnie, zm. 3 lutego 1997 w Pradze) - czeski pisarz, uważany za znaczącego twórcę światowej literatury XX wieku. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 25 języków. Według jego opowiadań powstało kilka filmów, z których najbardziej znane są "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Jiříego Menzla (Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny).

Hrabal w swoich książkach (większość to zbiory luźno powiązanych ze sobą opowiadań) zawarł obraz Pragi, w której mieszkał przez większość swego życia, jako miejsca magicznego. Miejsca, które opisywał są dziś odwiedzane przez wielbicieli jego prozy z całego świata. Są to przede wszystkim knajpy, w tym szczególnie gospoda "U Zlatého Tygra" i cała dzielnica Libeň. Także postacie, które wypełniają karty jego dzieł są niezwykłe: żona Eliška, zwana także Pipsi, stryj Pepin, który pojawia się w prawie każdej książce, znajomi artyści opisani w Weselach w domu i ukochane przez pisarza koty.

Niemal wszystkie historie opowiadane są przez Hrabala z dystansem, przymrużeniem oka, mimo że często dotyczą one smutnych przeżyć - II wojna światowa i zbrodnie popełniane przez niemieckich okupantów oraz w czasach komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji. Ten sposób opowiadania wpisuje się w tradycję praskich pábiteli - bywalców knajp opowiadających przy piwie cudowne, częściowo zmyślone historie. Większość ludzi kocha tę literaturę właśnie za atmosferę serdeczności, ciepła, senności i surrealizmu oraz słodkiej ironii, z jaką patrzy autor na świat i własne życie. Dzięki niezwykłemu językowi, w którym odbija się czeszczyzna z praskich piwiarni, autor wywarł także wpływ na język Czechów.