• 13
  • Autor: Mat
  • Wyświetleń: 2238
  • Dodano: 2012-03-03 / 11:08
  • Komentarzy: 9

Z Czesławem Langiem o Tour de Pologne w Opolu

 
 
Z Czesławem Langiem o Tour de Pologne w Opolu

Czesław Lang, główny organizator Tour de Pologne.(Fot: Dżacheć)

Z Czesławem Langiem, głównym organizatorem wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, rozmawiamy o mecie II etapu imprezy, która została wyznaczona w Opolu. Na jakie atrakcje mogą liczyć kibice? Jak na TdP może wypromować się stolica Opolszczyzny? Ile kosztuje organizacja całego wyścigu? Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie.


Mateusz Magdziarz, 24opole: Opolszczyzna dobrze się Panu kojarzy "kolarsko"?

Czesław Lang: Opolszczyzna była zawsze bardzo mocno związana z kolarstwem i ma wielkie tradycje kolarskie. Stąd wywodzą się Stanisław Szozda, Joachim Halupczok, Franek Surmiński, Edward Barcik, Benedykt Kocot i wielu innych. Dlatego też pomysł aby nasz narodowy wyścig Tour de Pologne wrócił na Opolszczyznę.

Opole za samą tylko licencję zapłaciło 344 tysięcy złotych brutto. Co składa się na tą kwotę?

Tour de Pologne to nie tylko Kolarska Liga Mistrzów, wielkie emocje sportowe z udziałem zawodników z ponad 40 państw, ale również doskonała promocja Polski i wszystkich miast znajdujących się na trasie Tour de Pologne. Na koszty przygotowania mety w Opolu składają się: zakwaterowanie i wyżywienia 1200 osób, wyprodukowanie i rozstawienie scenografii wyścigu (około 20 tirów), produkcja TV z użyciem najnowszych środków techniki (helikoptery, motory), promocja w mediach (TVP, Eurosport, Internet) oraz wszystkie koszty związane z organizacją (nagrody, sędziowie, ubezpieczenie wyścigu, kontrola antydopingowa itd.)

Jak kształtuje się budżet całego wyścigu?

Budżet całego wyścigu wynosi ok. 4 milionów euro.

TdP to ogromna impreza sportowa i związana z tym technologia. Czego możemy spodziewać się w Opolu?

Rzeczywiście wyścigi kolarskie to przedsięwzięcia wymagające olbrzymich nakładów związanych z technologią. Niewiele jest na świecie imprez sportowych, których powodzenie zależy od tak wielu czynników. Tour de Pologne korzysta z najlepszych wzorców – jak Giro d’Italia czy Tour de France, ale także posiada swoją własną specyfikę i nie bez przyczyny nasz narodowy tour określany jest jako największe przedsięwzięcie logistyczne odbywające się cyklicznie w polskim sporcie.

A co konkretnie będzie się działo w Opolu?

Przede wszystkim już od rana będzie trwała budowa całego zaplecza technicznego. Telewizja z wozami i kamerami, dwa mobilne biura Movico - wykorzystywane podczas największych imprez sportowych świata, cała scenografia wraz z miasteczkiem sponsorskim, podium do dekoracji, trybuna, zabezpieczanie trasy itd. Nie mniejsze zainteresowanie budzi także przejazd kolorowej i hałaśliwej kolumny reklamowej. Dla amatorów gadżetów – pole do popisu, można uzbierać wiele ciekawych i przydatnych produktów reklamowych. Dla mieszkańców przygotowane zostaną specjalne trybuny, z których będzie można śledzić rywalizacje kolarzy pokonujących po opolskich ulicach finałowe rundy. Czas będą umilać profesjonalni animatorzy prowadzący konkursy oraz zabawiający publiczność. Rywalizację kolarzy będzie można również oglądać na olbrzymim telebimie o powierzchni 100m². Oczywiście finał etapu w Opolu będzie relacjonowany na żywo w TVP1 przy użyciu najnowocześniejszej techniki telewizyjnej czyli helikopterów oraz motorów z kamerami bezprzewodowymi. Po zakończeniu etapu i dekoracjach warto zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi grup kolarskich, nie mówię tu tylko o rowerach, ale o całym zapleczu – specjalne ciężarówki ze sprzętem, supernowoczesne autobusy do transportu zawodników.

Jak na TdP może wypromować się stolica Opolszczyzny?

Lang Team zapewnia wiele działań promocyjnych, które rozpoczynają się długo przed początkiem wyścigu. Każde miasto ma zapewnioną kampanię wizerunkowo-reklamową z użyciem najnowocześniejszych nośników komunikacyjnych w kraju i za granicą. Najważniejszy jest oczywiście przekaz telewizyjny. Relacja na żywo będzie obejmowała cały przejazd zawodników przez Opole. Transmisja będzie emitowana w programie 1 TVP w godz. 17.25-18.55, a także w Eurosporcie, w 20 wersjach językowych w 59 krajach. Oczywiście zwiastuny, kroniki po głównym wydaniu „Wiadomości”, programy „Kawa czy Herbata” z miast startowych, newsy, informacje, inne relacje będą również obecne w kanałach Telewizji Polskiej, a także w innych przekazach telewizyjnych w kraju i za granicą. W Eurosport emitowane będą spoty zapowiadające wyścig podczas relacji z Tour de France i Giro d’Italia. Zakrojona na szeroką skalę kampania trwa w radiu, prasie i Internecie ponad pół roku. To nie tylko jeden dzień, 11 lipca, kiedy do Opola przyjadą kolarze i przez półtorej godziny miasto obecne będzie na ekranach TV. Dziesięć dni przed rozpoczęciem wyścigu emitowane będą zwiastuny promujące TdP wraz z prezentacją trasy z uwzględnieniem nazwy miasta. Kampania medialna trwać będzie w radiu (ponad 1000 spotów reklamowych z nazwą miasta), prasie ogólnopolskiej i lokalnej, a także zagranicznej poprzez współpracę z międzynarodową agencją AT COMMUNICATION, wysyłającą wiadomości związane z wyścigiem do mediów zagranicznych na całym świecie, gazet czy portali internetowych. W sieci kin Cinema City przed rozpoczęciem wyścigu emitowany będzie spot promujący 69.Tour de Pologne wraz z prezentacją trasy z uwzględnieniem nazw miast etapowych (6 tygodni kampanii, długość spotu 60 sekund, 31 kin, 334 ekrany, emisja przed każdym filmem, wartość kampanii ponad 4 mln złotych).

Podobno na trasie wyścigu będzie można zobaczyć znanych opolskich kolarzy na billboardach...

Rzeczywiście, w całym kraju zaplanowana jest akcja billboardowa. Opole ma szansę zaprezentować się jako piękne miasto nie tylko mające tradycje kolarskie, że wymienię tylko nazwiska Stanisława Szozdy, Joachima Halupczoka, Franciszka Surmińskiego, Benedykta Kocota, Edwarda Barcika, ale także pokazać swoją historię i współczesność – zabytki i atrakcje turystyczne. A więc jest okazja do nawiązania do Festiwalu Opolskiego i innych przedsięwzięć kulturalnych. Podstawowa korzyść, to możliwość pokazania wizerunku miasta pięknego, otwartego, przyjaznego dla sportowców i cudzoziemców.

Jaką rolę podczas tegorocznego TdP odegra nadinp. Jacek Zamorowski, do niedawna naczelnik ruchu drogowego opolskiej komendy?

Pan Jacek Zamorowski wielokrotnie podczas wyścigów TdP pełnił funkcję koordynatora z ramienia Komendy Głównej Policji, co pomagało w jeszcze lepszej koordynacji współpracy na trasie wyścigów z poszczególnymi jednostkami. W tegorocznym TdP konsultowaliśmy i razem objeżdżaliśmy fragmenty trasy i rundy końcowej w Opolu. Mam nadzieję na dalszą współpracę mimo, że nie pełni już funkcji naczelnika ruchu drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji, ponieważ ma ogromne doświadczenie, zna wyścig od kuchni, a prywatnie jest fanem kolarstwa i roweru, sam jeździ oraz jest niezwykle życzliwym człowiekiem.

TdP to oprócz samego wyścigu także imprezy towarzyszące. Które z nich zawitają do Opola?

Pamiętamy także o najmłodszych i to właśnie dla nich w Opolu, przed wjazdem zawodowego peletonu odbędzie się Mini Tour de Pologne. Wyścig skierowany jest dla wszystkich dzieci, które są w wieku od 9 do 14 lat. Jest to impreza, która ma na celu promowanie zdrowego trybu życia, propagowanie sportu wśród dzieci. Daje dzieciom możliwość przejazdu na ostatnich kilometrach, na których jadą zawodowi kolarze, ceremonia dekoracji odbywa się na tym samym podium. Każde dziecko biorące udział w Mini Tour de Pologne otrzymuje koszulkę kolarską, numer startowy i gadżety promocyjne. Wystarczą dobre chęci, kask i sprawny rower i można wziąć udział w Mini Tour de Pologne.

Co z jakością dróg po jakich będą w Opolu i na Opolszczyźnie poruszać się kolarze? Będą w tej kwestii specjalne kontrole i zalecenia?

Dla przebiegu wyścigu staraliśmy się wybrać trasy o już stosunkowo dobrej nawierzchni, jednak miejscami nawierzchnie będą wymagały drobnej kosmetyki, dla bezpiecznego przejazdu kolarzy.Trasę objeżdżamy wielokrotnie, również z przedstawicielami UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej) i na bieżąco jeśli będzie taka potrzeba zwrócimy się do zarządców dróg. Drogi, które zostaną naprawione po przejeździe peletonu pozostają dla mieszkańców miasta.


reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2012-03-03 14:37:04 [84.10.130.*] id:779911  
peeterdream: Napisał postów [831], status [stały bywalec] Reputacja
Dawno nie pisałem na tym portalu ale nie godzę się na to, żeby zniekształacać nazwisko mistrza świata Joachima Halupczoka ! Admin proszę zmienić ten krytyczny błąd !!!!!!

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
2012-03-03 14:42:11 [91.18.61.*] id:779916  
sebastian325i: Napisał postów [13355], status [VIP] Reputacja
Musisz napisać podanie, i czekać na pozytywne(lub nie) rozpatrzenie Twojego wniosku...
2012-03-03 19:40:12 [91.193.208.*] id:780017  
RAII: Napisał postów [27576], status [VIP] Reputacja
`krytyczny` piszesz...
2012-03-04 09:05:46 [91.18.61.*] id:780149  
sebastian325i: Napisał postów [13355], status [VIP] Reputacja
No i nie poprawili...
2012-03-04 19:28:32 [91.18.54.*] id:780406  
sebastian325i: Napisał postów [13355], status [VIP] Reputacja
No w końcu się doczekałeś...
2012-03-03 12:11:26 [178.37.158.*] id:779847  
kanclerz: Napisał postów [4889], status [VIP] Reputacja
Tyle kasy znowu poszło a latem będą płakać,że nie ma na festiwal, zimą na odśnieżanie dróg,brak połączenia ścieżek rowerowych.TpP to tylko chwila a problemy małego miasta pozostają i rachunki do zapłacenia także.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2012-03-03 13:46:38 [46.113.154.*] id:779881  
Predator1994110: Napisał postów [4711], status [VIP] Reputacja
Wiesz wolą się pierdołami zajmować, zamiast rzeczami bardzo ważnymi , jak drogi itp !!!
2012-03-03 13:42:19 [83.7.232.*] id:779875  
Krzycho: Napisał postów [3803], status [VIP] Reputacja
zamiast wydanej bez sensu kasy lepiej by naprawili trochę dziurawych dróg w mieście.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2012-03-03 13:44:34 [46.113.154.*] id:779878  
Predator1994110: Napisał postów [4711], status [VIP] Reputacja
100 procent masz racji !