Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

    zaprasza na:

    Wystawa: TATRY i PIENINY. Śladami pierwszych turystów i fotografów (wernisaż)

    06

    lutego

    2018

    WTOREK

    Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
    77 40 66 430
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
    Ceny biletów

    wstęp:

    BRAK INFORMACJI

    Start imprezy

    start imprezy:

    17:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    Wernisaż wystawy TATRY i PIENINY. Śladami pierwszych turystów i fotografów (Jarek Majcher)

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy
    TATRY i PIENINY Śladami pierwszych turystów i fotografów Jarek Majcher (fotografie najstarsze i nieco młodsze)

    6 lutego, godz. 17.00
    Galeria WuBePe
    ul. Piastowska 20
    (ekspozycja do 28 lutego)

    Jarek Majcher - fotografik (Związek Polskich Artystów Fotografików), dwukrotny laureat (I nagroda i Złoty Medal FIAP) oraz juror Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda, krajoznawca, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, autor kilkunastu albumów o najciekawszych regionach Polski. Pierwsze wydanie albumu Tatry. Śladami pierwszych turystów i fotografów zostało wyróżnione nagrodą Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich na XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu w 2014 roku.

    Album "Tatry i Pieniny. Śladami pierwszych turystów i fotografów" ukazuje Tatry i Pieniny takimi, jakimi widzieli je odkrywcy i dawni turyści, podążający za wskazówkami pierwszych przewodników, drukowanych w XIX wieku. To impresja o przemijaniu, porównanie przeszłości odległej i tej nieco bliższej z teraźniejszością. Możliwa tylko dlatego, że za turystami wyruszyło w góry kilkunastu fotografów, którzy wykonali pionierską pracę dokumentacyjną i artystyczną. Wielu z nich było absolwentami akademii sztuk pięknych. Zamiast płótna i farb wybrali najnowocześniejszą wtedy - choć niedoskonałą - technikę fotograficzną, by przedstawić szerokiej publiczności widoki Tatr i Pienin "zdjęte z natury". Ich ujęcia były popularyzowane poprzez rysunki, które z kolei były formą wyjściową do matryc drukarskich w czasopismach i wydawnictwach.

    Część najstarszych zdjęć przetrwała podróż w czasie tylko w postaci wydruków lub jedynie opisów w cytowanych wspomnieniach z tatrzańskich i pienińskich eskapad. Zdarzało się również, że rysunki były inspiracją dla fotografów, którzy komponowali swoje prace, zachowując niemal identyczny kadr. Uzupełnieniem starych zdjęć są odpowiednio dobrane cytaty z dawnych opracowań naukowych, wspomnień, powieści, listów i materiałów prasowych. Czasem udaje się połączyć dwie linie pamięci - obraz i tekst - w jeden kształt.

    Współczesne fotografie górskie Jarka Majchera są w albumie materiałem porównawczym dla starych zdjęć i jednocześnie autorską wizją Tatr z różnych okresów. Stąd obok fotografii cyfrowej obecność fotogramów wykonanych techniką kolorowanej odbitki bromowej lub sepiowanej, a także zdjęć w podczerwieni, ukazujących świat gór w niewidocznej dla ludzkiego oka szacie półtonów. Pozostaje więc porównać stare i współczesne zdjęcia. To jak podróż w czasie.
    Na tym polega magia fotografii.