Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

    zaprasza na:

    Spotkanie z Teresą Zielińską i promocja książki "Historie życiem pisane"

    12

    grudnia

    2017

    WTOREK

    Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
    77 40 66 430
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    17:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Teresą Zielińską i promocję książki "Historie życiem pisane"

    12 grudnia, godz. 17.00

    Sala Narad - Pałacyk
    ul. Piastowska 20

    Urodziłam się w 1950 roku na Dolnym Śląsku, w rodzinie, która przybyła tam z Kresów. Wysiedlono ich z okolic Tarnopola w lutym 1940 roku i przez 6 lat przebywali na zesłaniu, w republice Komi ASSR. Do Opola przybyłam z rodzicami w 1960 roku. Tu ukończyłam szkołę podstawową i liceum. Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.


    Od 1973 roku, przez 43 lata pracy zawodowej, byłam związana z Opolem, w tym - przez 33 lata - z Radiem Opole. Zajmowałam się tam szeroko pojętą kulturą, sprawami społecznymi, prowadziłam audycje o mieszkańcach Opolszczyzny i wybitnych Polakach, przygotowywałam reportaże, pracowałam w redakcji informacji. Służyłam swoją wiedzą i umiejętnościami miastu i regionowi. Także - przez 7 lat - jako rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej. W minionych latach pisałam wiele artykułów do prasy codziennej i periodyków, wydałam kilka książek, m.in. "Z Kresów do Opola" oraz "Nauka i biznes". Od roku już nie pracuję zawodowo, ale poświęcam cały czas pisaniu. Książka, którą w tym roku wydałam w Wydawnictwie św. Krzyża w Opolu to "Historie życiem pisane".

    "Historie życiem pisane" są moim autorskim rozliczeniem się z przeszłością. Książka jest moim hołdem złożonym ludziom, których miałam szczęście poznać - niby zwyczajnych, a w gruncie rzeczy wyjątkowych - a którzy swoją postawą zasługują na nasz szacunek i pamięć. 10 opowieści-reportaży w niej zawartych stanowi również okazję do refleksji nad najistotniejszymi zdarzeniami XX wieku: obie wojny światowe, obozy koncentracyjne i jenieckie, zesłania na Syberię i wygnania z Kresów, Powstanie Warszawskie, życie na emigracji z dala od ojczyzny oraz historia "Solidarności". Wszyscy bohaterowie - wprost lub pośrednio - byli/są związani z Opolem i regionem, a opisane zdarzenia w wielopokoleniowych rodzinach są autentyczne.