Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

    zaprasza na:

    Spotkanie z Maciejem Jastrzębskim

    07

    września

    2017

    CZWARTEK

    Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
    77 40 66 430
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
    Ceny biletów

    wstęp:

    Wstęp bezpłatny

    Start imprezy

    start imprezy:

    17:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    czytelnia
    ul. Piastowska 18

    Prowadzenie: Grzegorz Pielak

    MKiDN-m

    Maciej Jastrzębski – dziennikarz Polskiego Radia, korespondent zagraniczny w Mińsku i Moskwie; specjalny wysłannik Polskiego Radia do Gruzji. Podróżując z mikrofonem po Europie i Azji pracował w kilkudziesięciu stolicach, między innymi w: Brukseli, Rzymie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Tbilisi, Erewaniu, Bagdadzie i Kabulu. Znawca Kaukazu i Europy Wschodniej, autor takich tytułów jak: Klątwa gruzińskiego tortu, Matrioszka Rosja i Jastrząb, Krym: miłość i nienawiść oraz wydanej w tym roku książki Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy.

    Tak o jego twórczości wypowiadają się znani pisarze i publicyści:

    Wielu, w tym i ja, zawsze czuło w Moskwie obecność czegoś metafizycznego i w jakimś sensie złowrogiego. Jastrzębski też czuje tę Obecność przez duże „O”. Ponurą, a zarazem przyciągającą mistykę. Jakiś czakram? Wrota do innego wymiaru? Kremlowskie gwiazdy jak rubinowe oczy smoka – widzą wszystko. (Piotr Skwiciński)

    Jastrzębski pokazuje inną Moskwę, skrywająca: zagadki, tajemnice, legendy i magię. Autor dowodzi, że Rosja ma co najmniej dwa oblicza: jawne i ukryte. Które jest bardziej prawdziwe? Po lekturze tej książki nie mam już wątpliwości. (Janusz Leon Wiśniewski)

    Kolejna niezwykła książka znanego reportera i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Rosji opowiada o Moskwie, której nie znają nawet najlepiej zorientowani kremlinolodzy, a jednocześnie jak najbardziej rzeczywistej. Ja przeczytałam jednym tchem. (Maria Przełomiec)

    Maciej Jastrzębski znakomicie bawi się rozmaitymi konwencjami, badając pojemność formuły reportażu, i serwując nam przy okazji znakomitą opowieść o tajemnicach Moskwy, a także – a może przede wszystkim – barwną literacko przypowieść o współczesnych lękach i fobiach Rosjan. Rubinowe oczy Kremla to kawał znakomitego dziennikarskiego śledztwa, prowadzonego pół żartem, pół serio… Z puentą serio… (Piotr Brysacz)