• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 4034
    • Dodano: 2020-03-30 / 18:44
    • Komentarzy: 2

    Wielki Tydzień i Wielkanoc bez udziału wiernych. Nie poświęcimy też pokarmów w kościele

    (Fot. Archiwum)

    W trosce o zdrowie wiernych w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia. To będą prawdopodobnie pierwsze takie święta Wielkiej Nocy.


    Do Wielkiej Środy włącznie należy pilnować, aby w liturgii poza celebransem i usługującymi brało udział nie więcej niż pięciu wiernych. Ma to związek z nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

    - Od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do obrzędów Wigilii Paschalnej włącznie czynności liturgiczne należy sprawować bez udziału ludu (sine populo). Poza celebransem/celebransami może w nich uczestniczyć nie więcej niż pięciu usługujących, którzy mają być pełnoletni. W czasie obrzędów liturgicznych kościół powinien pozostawać zamknięty. Dla uniknięcia trudności, kościół należy zamknąć nie później niż na godzinę przed rozpoczęciem celebracji - pisze w dekrecie bp. Andrzej Czaja.

    W czasie Wielkiego Tygodnia zakazane są procesje i pokropienia. - W Triduum Paschalne spowiedź możliwa jest jedynie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Należy zachęcać wiernych do aktu żalu doskonałego. W tym celu należy umieścić w gablotce, a także w gazetce parafialnej i na ławkach w kościele informację o nim, przygotowaną przez Kurię. Namaszczenia powinno się wykonywać w jednorazowych rękawiczkach bądź za pomocą pędzelka czy patyczka kosmetycznego, przy czym zakazuje się odwiedzin chorych poza niebezpieczeństwem śmierci - czytamy dalej.


    Niedziela Palmowa

    Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zastosować trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, czyli zwykłe wejście. Poświęcenie palm odbywa się jedynie podczas obrzędów, bez pokropienia ich wodą.

    Wielki Czwartek

    Msza krzyżma i Emaus kapłańskie zostają połączone i przeniesione na późniejszy termin. W związku z tym należy zachować oleje poświęcone w roku ubiegłym. W razie potrzeby olej chorych można poświęcić zgodnie z obrzędem zawartym w rytuale sakramentu namaszczenia chorych. Opuszcza się opcjonalny obrzęd umywania nóg.
    Nie buduje się Ciemnicy i nie urządza w niej adoracji. Nie dotyczy to wspólnot zakonnych i z nimi zrównanych.

    Wielki Piątek

    Buduje się skromny Boży Grób, jednak nie zezwala się na adorację przy nim w Wielki Piątek bezpośrednio po zakończeniu obrzędów, za wyjątkiem wspólnot zakonnych i zrównanych z nimi.

    Wielka Sobota

    Należy urządzić całodzienną adorację przy Bożym Grobie, bez podawania jej zwyczajowego planu. Można jednak wyznaczyć dyżury grupom, liczącym nie więcej niż pięć osób. Kościół powinien pozostawać otwarty.
    Zabrania się zwyczajowego poświęcania pokarmów. Należy zachęcać wiernych, aby przez modlitwę pobłogosławił je ojciec, matka bądź inna wierząca osoba w rodzinie przed śniadaniem wielkanocnym. Odpowiedni obrzęd znajduje się w "Drodze do Nieba" (nr 77).

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-03-30 19:06:08 [89.64.23.*] id:1595090  
    Stefan: Napisał postów [27022], status [VIP] Reputacja
    No to teraz wszystkie zgony to będzie efekt niepoświęconego jajka...

    Nick:
    Treść:
    2020-03-30 19:03:47 [185.127.20.*] id:1595089  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Pomódlcie się w domu i jakoś przeżyjecie a po wszystkim nadrobicie to sobie w kościele i oczywiście księża też sobie to odrobią :P. Ważne żeby Wszyscy spędzili ten czas rodzinnie i oczywiście w zdrowiu!

    Nick:
    Treść: