• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 5593
    • Dodano: 2020-01-02 / 06:59
    • Komentarzy: 3

    "Jest zimno! Załóż czapkę" - czy faktycznie jej potrzebujemy?

    (Fot. Dżacheć)

    Jak się okazuje, przegrzewanie dzieci nie jest problemem stricte letnim. Niestety i w zimie rodzice mają tendencję do zbyt ciepłego ubierania swoich pociech, co w konsekwencji grozi pogorszeniem się stanu zdrowia.


    - Załóż czapkę! - czyż nie to zwykle słyszeliśmy od naszych rodziców, gdy tylko temperatura powietrza spadła poniżej kilku stopni Celsjusza?

    Nikt nie lubi być ubranym nieodpowiednio do panującej temperatury, obojętnie czy na zewnątrz świeci słońce, czy wieje wiatr podczas siarczystego mrozu. Już latem zwracaliśmy uwagę, że przegrzanie organizmu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jak się okazuje warto analogicznie pomyśleć zimą. Niestety większość rodziców ma tendencję do przegrzewania swoich pociech, często bezwiednie.

    Problem dotyczy głównie niemowląt, które nie są w stanie zakomunikować rodzicom o niekomfortowych warunkach. W trosce o to, by maluchom nie było zimno często przesadnie ubieramy na nie kolejne warstwy ubrań zupełnie zapominając, że ograniczamy w ten sposób naturalną termoregulację.

    Warto tu podkreślić, że przegrzanie organizmu jest uważane za bardziej niebezpieczne niż przemarznięcie. - Nie powinniśmy zwracać większej uwagi na zimne rączki i stópki u noworodków, gdyż są one przyczyną nierozwiniętego jeszcze w pełni układu krwionośnego. Temperaturę ciała sprawdzajmy na karku - mówi Anna, położna.

    Utrudnianie samodzielnego radzenia sobie ze zmienna temperaturą obniża także odporność na infekcje. - Tak zwany zimny chów jest najskuteczniejszym sposobem hartowania dzieci i nie obawiajmy się, że w ten sposób robimy dziecku krzywdę - analogiczna sytuacja dzieje się latem, kiedy na przykład - nakrywamy wózek pieluszką.

    Na co narażamy się nie ubierając czapki? Właściwie na niewiele, a głównie na intensywniejsze odczucie chłodu. - Zapalenie ucha czy katar to mit - podkreślają lekarze argumentując to tym, że ucho środkowe jest oddzielone od zewnętrznego błoną bębenkową, a stany zapalne nie są spowodowane przez wiatr, a przez wirusy i bakterie. Tak samo jest z katarem.

    Na koniec warto dodać, że sroga zima jest jeszcze daleko - najbliższy tydzień temperatura w dzień utrzyma się powyżej zera.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-01-02 17:45:33 [89.64.36.*] id:1587782  
    Kotaro: Napisał postów [174], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Zero konkretów, same banały i ogólniki. Plus opinia jakieś nieistniejącej "położnej Anny". Nie ma to jak rzetelne dziennikarstwo.

    Nick:
    Treść:
    2020-01-02 16:19:06 [178.252.17.*] id:1587772  
    PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP] Reputacja
    Sensacja.Takie niusy powinny być w wieczornym wydaniu ogólnopolskim.

    Nick:
    Treść:
    2020-01-02 12:28:27 [80.49.62.*] id:1587762  
    pawelxp: Napisał postów [1717], status [Szycha] Reputacja
    Zimny chów...hehehehehe...co za debile pracują jako redaktorzy WP:))))Ojojojoj debile w necie to powszednie zjawisko:)))Nie będę tłumaczył jełopom ,bo to tragedia:(

    Nick:
    Treść: