• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 4705
    • Dodano: 2019-12-31 / 17:58
    • Komentarzy: 2

    W 2020 r. kara za brak OC będzie wyjątkowo bolesna

    (Fot. Archiwum)

    Bez obowiązkowego ubezpieczenia OC narażasz się na płacenie wysokiego odszkodowania gdy spowodujesz wypadek lub kolizję i to z własnej kieszeni! To jednak nie wszystko - za brak takiej polisy grożą także surowe i nieuchronne kary finansowe.


    Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że w Polsce około 0,4 procenta wszystkich aktywnych pojazdów mogących brać udział w ruchu może nie posiadać, stale lub czasowo, obowiązkowej polisy OC.

    Kary za brak OC rosną wraz z płacą minimalną. To od jej wysokości zależy kara jaką możemy otrzymać za brak ważnego ubezpieczenia OC, także nie możemy się dziwić, że z roku na rok jest wyższa. Wysokość opłaty karnej za brak ważnego OC komunikacyjnego uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj używanego pojazdu.

    Jeśli podróżujesz samochodem osobowym równowartość kary może sięgnąć maksymalnie dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Właściciele samochodów ciężarowych i autobusów zapłacą już nawet trzy razy tyle co płaca minimalna. Właściciele niewymienionych pojazdów poniosą koszty 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    W 2019 roku stawka, która obowiązywała właścicieli pojazdów osobowych była o 300 złotych wyższa niż w 2018 roku, dziś kara ta wynosi 4500 zł. Tylko, bo już w przyszłym roku wzrośnie o solidną kwotę. Co ważne, wystarczy już jeden dzień zaległości w opłaceniu polisy, a zacznie się nami interesować Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty, a okaże się, że przekroczyliśmy termin do 3 dni, obowiązuje nas niższa kara, bo "tylko" 20 procent stawki (co daje sumę 900 złotych dla osobówek, 1350 zł dla samochodów ciężarowych).

    - W ciągu trzech kwartałów 2019 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC, o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku - poinformował Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego.

    W 2020 roku, w związku ze wzrostem płacy minimalnej do 2600 brutto, automatycznie wzrośnie kara za brak ważnej polisy OC. Już nie będzie to 4500 złotych (w przypadku 100 proc. opłaty dla samochodu osobowego), a 5200 złotych, co daje aż 700 złotych więcej.

    Dlaczego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne? Kary za jego brak są często mniej dotkliwe, niż kwota, którą będziemy musieli wydać uczestnicząc w wypadku. - Najwyższe regresy dochodzone przez Fundusz przekraczają milion złotych, każdy. Rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Kolejny sprawca ma do oddania UFG - 1,37 mln złotych, za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany - słyszymy.





    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-01-01 17:41:30 [31.0.126.*] id:1587736  
    opolaninn: Napisał postów [2629], status [Szycha] Reputacja
    A jak auto stoi w warsztacie .?klasykrestaurowany.?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2020-01-01 18:23:15 [185.127.20.*] id:1587741  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Nikogo to nie obchodzi, byleby się kasa zgadzała! W normalnych krajach czasowo można zawiesić ubezpieczenie/rejestrację motocykla, kabrioletu itp a u Nas jak widać niestety nie. Zresztą z kierowców da się najwięcej złupić kasy czy to z mandatów, ubezpieczeń lub różnego rodzaju podatków drogowych, paliwowych itp.