• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3542
    • Dodano: 2019-12-23 / 13:27
    • Komentarzy: 1

    Babka zista i krośnicka szpajza wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Co to za przysmaki?

    (Fot. Babka Zista/UMWO)

    Kolejne produkty z województwa opolskiego zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych naszego regionu. To babka zista i krośnicka szpajza - czym są te smakołyki?


    Kilka dni temu do listy produktów tradycyjnych naszego regionu dołączyły dwa smakołyki - babka zista i krośnicka szpajza. W sumie na liście, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wpisane są już 64 produkty z województwa opolskiego.

    Babka zista najlepiej smakuje do popołudniowej kawy. Dawniej do pieczenia używano margaryny lub masła, później ze względów oszczędnościowych tłuszcz zwierzęcy zastąpiono olejem roślinnym. Dziś popularna jest wersja zarówno z masłem, jak i z olejem. Unika się jedynie margaryny, ze względów zdrowotnych. W czasach, gdy nie znano jeszcze takich urządzeń jak mikser, tłuszcz z cukrem ucierano w misce drewnianą kulą lub łyżką. Trwało to około 1 godziny. Następnie, nie przerywając ucierania, wbijano pojedynczo jaja i dodawano pozostałe składniki. Babka ucierana jest znana w wielu wariantach, np. z dodatkiem soku i skórki z cytryny lub migdałów. Niektórzy wolą wersję bez kakao.

    Gwarowa nazwa tej babki "sista" lub "zista", pochodzi z języka niemieckiego Süste i oznacza "słodka". Słodycz wypieku podkreślano posypując babkę cukrem pudrem. Oryginalna forma do jej wypieku znajduje się w Izbie Muzealnej "Farska Stodoła" w Biedrzychowicach.

    Drugim specjałem jest krośnicka szpajza - to śląski deser kojarzony z uroczystościami rodzinnymi. Jego skład bazuje na surowych białkach. Szpajza pojawiała się na stole w czasie świąt, wesel, chrzcin, a także przy okazji uroczystego niedzielnego obiadu. Przepisy na wykonanie tego deseru można znaleźć w wielu opracowaniach poświęconych tradycyjnej kuchni śląskiej i niemieckiej. Lekki, puszysty, orzeźwiający krem można przygotować w wielu wariantach smakowych.

    Krośnicką szpajzę wyróżnia to, że przygotowywana jest z dodatkiem galaretki o różnych smakach i kolorach oraz soku z domowego kompotu. Miejscowe gospodynie, przygotowują ją na każdą większą uroczystość, tj. wesela, komunie, chrzciny, roczki, srebrne czy złote wesela.

    Lista Produktów Tradycyjnych utworzona została na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Wpisane na nią mogą zostać te produkty rolne bądź spożywcze, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji od co najmniej 25 lat. Produkt powinien być również ściśle związany z dziedzictwem kulturowym regionu oraz stanowić element tożsamości lokalnej. Oba produkty wpisane właśnie na listę spełniają wszystkie te wymagania.

    Przypomnijmy, że na Liście Produktów Tradycyjnych znajdują się już m.in. opolska rolada wołowa, kluski śląskie, wodzionka, śląskie niebo, opolskie ciasteczka ze skwarek, harynki w cebulowej zołzie czy anyżki.


    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-12-23 18:41:49 [89.64.39.*] id:1587288  
    Aaron Goldberg: Napisał postów [453], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Chciałem zauważyć, że ta łyżeczka we wspaniałym niemieckim deserze rodem z czwartej rzeszy jest RUSKIEJ produkcji. Nie wstyd wam ? Hitler się w grobie przewraca.

    Nick:
    Treść: