• Autor: Arleta_K
    • Wyświetleń: 2260
    • Dodano: 2020-01-08 / 08:17
    • Komentarzy: 2

    Trwa okres zachorowań na grypę. Jak rozpoznać groźną chorobę?

    (Fot. Archiwum)

    Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny - liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce, zgłoszona tylko w okresie 23 a 31 grudnia 2019 r. wyniosła 130,4 tys, z czego w województwie opolskim to 1494 zachorowania. GIS ostrzega przed groźną chorobą i podpowiada jak sobie z nią radzić.

    Pamiętajmy, że grypy nie należy mylić z przeziębieniem, gdyż jest ona chorobą wirusową, której wystąpienie może powodować poważne powikłania. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że - wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których namnażają się. W konsekwencji powodują martwicę tychże komórek, co z kolei otwiera drogę patogenom bakteryjnym. Okres wylęgania wynosi 1-4 dni, a osoba zakażona może stanowić zagrożenie dla innych. Należy zaznaczyć, że czas zakażenia może być zależny od wielu czynników. Od dorosłego zarazić się można od dnia poprzedzającego wystąpienie objawów chorobowych do ok. 5-7 dni po ich wystąpieniu. Dziecko z kolei może być źródłem zakażenia dla innych do 3 tygodni, przy czym u małych dzieci również przez okres do 6 dni zanim wystąpią objawy. W przypadku, kiedy nosicielem wirusa jest osoba z ciężkim niedoborem odporności może być ona źródłem zakażenia dla innych przez wiele tygodni lub nawet miesięcy.

    Objawy grypy pojawiają się nagle i należą do nich:

    - objawy ze strony układu oddechowego: ból gardła, katar, kaszel,

    - objawy ogólnoustrojowe: wysoka gorączka powyżej 38ºC, ból/sztywność mięśni, ból głowy, ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie, brak łaknienia, nudności, wymioty, dreszcze.

    Pamiętajmy jednak, że dopiero badania laboratoryjne pozwolą nam dokładnie stwierdzić czy zaatakował nas jeden z wirusów grypy.

    Do najgroźniejszych powikłań, które mogą wystąpić po tej chorobie zaliczamy:

    - ze strony układu oddechowego: grypowe zapalenie płuc i oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików szczególnie u niemowląt i u dzieci, np. zakażenie , pneumokokowe, meningokokowe, zaostrzenie astmy,

    - ze strony układu nerwowego (poprzeczne zapalenie rdzenia, zapalenie mózgu, opon mózgowych),

    - ze strony innych układów: zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci), zapalenie mięśnia serca i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych (np. zastoinowej niewydolności serca), drgawki gorączkowe, zespół wstrząsu toksycznego, zespół Rey`a, zapalenie mięśni i mioglobinuria mogąca prowadzić do niewydolności nerek, możliwość częstszego występowania schizofrenii w przypadku zakażenia wewnątrzmacicznego w czasie ciąży, zakażenia meningokokowe).

    Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Opolu oprócz szczepień, zaleca wszelkie inne działania profilaktyczne, aby ustrzec się choroby. Należy przede wszystkim:

    - unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,

    - kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych,

    - zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci,

    - myć często ręce,

    - unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków,

    - dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-01-08 11:17:47 [83.22.118.*] id:1588242  
    opolaninn: Napisał postów [2630], status [Szycha] Reputacja
    Nie ma szczepionki na grypę powiedzcie w końcu szczerze !!

    Nick:
    Treść:
    2020-01-08 08:37:39 [217.173.195.*] id:1588226  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    A ja myślałem, że to lekarz powinien rozpoznać tą chorobę....

    Nick:
    Treść: