• Autor: Arleta_K
    • Wyświetleń: 1813
    • Dodano: 2019-09-20 / 11:13
    • Komentarzy: 0

    Łatwo zgubić dziecko w sieci. Zobacz jak "włączyć blokadę na nękanie"

    (Fot. https://www.gov.pl)

    Ministerstwo Cyfryzacji ruszyło z kampanią przeciwko cyberprzemocy. Każdy rodzic, który chce uchronić swoją pociechę przed niebezpieczeństwami czyhającymi w wirtualnym świecie powinien poznać kilka podstawowych zasad.

    W ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" powstał specjalny poradnik "Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie". Autorka książki, psycholog z Akademii NASK, zwraca uwagę, że dziecko dręczone w internecie często ma też problemy w realnym świecie. - Cyberprzemoc to termin, który pojawia się w wielu kontekstach. Nie wszyscy rodzice mają tego świadomość, że to nie tylko obraźliwe wpisy, czy prześmiewcze zdjęcia. Jedną z jej form jest też wykluczanie i ignorowanie dziecka w np. mediach społecznościowych - powiedziała autorka publikacji - Anna Borkowska, autorka poradnika.

    Specjaliści alarmują, że cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców, w miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego - i dobrego ucznia, i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej. I popularnego w szkole, i tego, który ma gorsze kontakty z rówieśnikami.

    - Współczesne dzieci i młodzież wychowały się i wyrosły w świecie z internetem. Nie znają innego. Dla nich funkcjonowanie online i offline niczym się nie różnią. Jako rodzice po pierwsze - musimy to zrozumieć, a po drugie - powinniśmy umieć się w tej rzeczywistości odnaleźć i odpowiednio reagować - powiedział szef MC. - Chcąc zapewnić im bezpieczeństwo, musimy o nie zadbać po obu stronach komputera czy smartfona. W obu tych światach podchodzić do tego z taką sama uwagą i zaangażowaniem - mówił na oficjalnej prezentacji poradnika minister cyfryzacji Marek Zagórski.

    Z badań NASK wynika, że od 7 do 11% polskich nastolatków jest ofiarą cyberbullyingu. Te dane jednoznacznie wskazują, że niemal co dziesiąte dziecko jest dręczone w sieci. Ich rodzice często nawet o tym nie wiedzą,co również potwierdzają badania. - Celem naszej kampanii jest zachęcanie rodziców do towarzyszeniu dzieciom w ich życiu online. Tak jak pytamy, jak było w szkole, na zajęciach pozalekcyjnych, czy na wycieczce - tak pytajmy, co słychać u nich w internecie - radzi minister Marek Zagórski.

    Więcej informacji o akcji i porad dla rodziców można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".