• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 5909
    • Dodano: 2019-08-23 / 18:31
    • Komentarzy: 0

    Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek spowodują "paraliż" na psychiatrii?

    Zarząd województwa opolskiego apeluje o pilną zmianę nowych zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.


    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z czerwca tego roku określa m.in. minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek w opiece psychiatrycznej. W sytuacji braku kadry ich spełnienie oznacza dostosowanie liczby łóżek w szpitalach psychiatrycznych i leczenia odwykowego do liczby zatrudnianego personelu, a to, w dalszej perspektywie, może prowadzić do niekontrolowanej wręcz likwidacji placówek leczenia psychiatrycznego i leczenia uzależnień.

    - Wyliczone koszty funkcjonowania związane z zatrudnieniem tak dużej liczby pielęgniarek to kwota ponad 17 mln zł. Najważniejsze jest to, że w sytuacji gdy nie ma pielęgniarek, nie ma pieniędzy na zorganizowanie takiej opieki, dyrektorzy staną przed dylematem zmniejszenia liczby łóżek w stacjonarnych zakładach psychiatrycznych. Z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa jest niesłychanie niebezpiecznie i nie możemy do tego dopuścić, w związku z tym zostało wystosowane nasze pismo. Dotychczas dyrektorzy szpitali podejmowali zatrudnienie osób adekwatnych do faktycznych potrzeb i organizacji prac - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

    - Jest pewne, że te nowe zapisy zaburzą funkcjonowanie oddziałów psychiatrycznych. Wymuszą na nas zatrudnienie dodatkowego personelu w szpitalu w Branicach na poziomie ponad 80 procent, czyli 95 etatów, co kosztowałoby dodatkowo 8,6 mln złotych rocznie. W Opolu koszt zwiększenia zatrudnienia to około 2 miliony złotych i utworzenie dodatkowych 22 etatów - mówi dyrektor szpitala w Branicach Krzysztof Nazimek.

    Szpitale na wprowadzenie zmian mają czas do 31 grudnia 2020 r. W ocenie wszystkich zarządzających to zbyt krótki czas - ten okres dostosowawczy powinien trwać co najmniej tyle, ile jeden cykl kształcenia, potrzebny do wprowadzenia na rynek pracy nowego rocznika absolwentów studiów pielęgniarskich.

    Roman Kolek dodaje, że wcześniejsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r., które również regulowało liczbę zatrudnionych pielęgniarek na oddziałach ogólnych szpitali, wymusiło jedynie w szpitalach podlegających zarządowi województwa opolskiego likwidację przeszło 130 łóżek.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".