• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3922
    • Dodano: 2019-08-08 / 12:40
    • Komentarzy: 2

    Dziś obchodzimy Wielki Dzień Pszczół - zebraliśmy kilka ciekawostek

    Wielki Dzień Pszczół jest świętem, które obchodzimy od 2013 roku. Jego celem jest ochrona tych owadów przed wyginięciem. To byłaby tragedia także dla ludzi, bowiem zgodnie ze słowami Einsteina, "kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia."


    W codziennym życiu często spotykamy się z pszczołami, ale pewnie niewielu zna fascynujące ciekawostki dotyczące życia tych owadów. Pszczoła zaliczana jest do rodzaju Apis, który w Polsce reprezentowany jest przez gatunek pszczoły miodnej (Apis mellifera L.). Na terenie naszego kraju spotykamy 3 podgatunki (wg. innych rasy) pszczoły miodnej, mianowicie: pszczołę środkowoeuropejską, kaukaską i kraińską oraz ich krzyżówki. Rasy różnią się wieloma cechami takimi jak: łagodność, pracowitość, czy skłonność do rojenia się.

    W rodzinie pszczelej występuje hierarchia oraz podział ról i obowiązków. Na czele całego roju stoi matka pszczela - królowa, czyli samica o wykształconych narządach rozrodczych, różniąca się od pozostałych wielkością i funkcjami. Jej podstawowym zadaniem jest składanie jaj w ulu. To ona daje początek wszystkim pszczołom w roju. Matki pszczele ras występujących w naszym kraju mogą składać, w okresie maksymalnego rozwoju, (kwiecień, maj, czerwiec) od 1600 - do 2000 jaj na dobę. Królowa jest wychowywana w specjalnej komórce zwanej matecznikiem, jest karmiona mleczkiem pszczelim, co powoduje lepszy rozwój i przystosowanie do spełniania roli matki i królowej. Czas, od złożenia jaja do osiągnięcia stadium owada dorosłego (imago), trwa u niej 16 dni. W początkowym okresie życia wylatuje w asyście wielu pszczół na lot godowy. Tam spotyka się z kilkoma lub kilkunastoma trutniami w celu zapłodnienia. Ilość nasienia dostarczonego przez trutnie wystarcza królowej na całe życie czyli około 3 - 4 lat. Ciekawostką jest że, każdy truteń po spotkaniu z królową ginie.

    Największą społeczność w rodzinie pszczelej tworzą pszczoły robotnice. To one są odpowiedzialne za wszystkie prace w ulu. Pszczoły mają przydzielone obowiązki, zależne od wieku. Najmłodsze robotnice porządkują komórki w których przechodziły rozwój, potem pełnią rolę karmicielek larw. Kolejną grupę robotnic stanowią woszczarki odpowiedzialne za budowanie plastrów. Starsze pszczoły robotnice pełnią rolę strażniczek, porządkowych, odbieraczek nektaru, funkcje polegające na przerabianiu nektaru, pszczół kitujących, zwiadowczyń, a na końcu pszczół lotnych czyli takich, które często spotykamy na kwiatach. W okresie intensywnych prac w ulu, robotnice żyją przeciętnie 42 dni.
    Pszczoły jesienne, które pozostają na zimę w ulu mogą żyć kilka miesięcy. Owadów w ulu może być, w zależności od okresu i stanu rodziny, od 10.000 do 100.000. Pszczoły wykształciły fascynujący sposób porozumiewania się. Gdy zwiadowczynie znajdą miejsce z dużą ilością pyłkodajnych i nektarodajnych kwiatów przylatują do ula i wykonują specjalny taniec. Układ, forma, zwrot, szybkość, tego tańca mówi pszczołom lotnym o odległości i położeniu pożytku względem słońca. Za odkrycie tego zjawiska Karl von Frisch został uhonorowany w 1973 roku nagrodą Nobla.

    Interesującym zjawiskiem dotyczącym biologii pszczół jest rójka. Rójka, która jest konsekwencją powstania nastroju rojowego, jest naturalnym zjawiskiem mającym na celu zachowanie gatunku. Pszczoły wchodzą w nastrój rojowy, w momencie gdy w ulu jest ciasno i ul jest przegrzany; jest bardzo dużo, zwłaszcza młodych, pszczół; główne pożytki kończą się; a królowa nie ma miejsca na składanie jaj. Gdy pszczoły decydują się na rójkę, zakładają mateczniki w celu wyhodowania nowych matek pszczelich. Królowa składa jaja do mateczników. Po kilku dniach, po ich zasklepieniu, wylatuje z ula z częścią pszczół, przede wszystkim młodych. Taki rój zazwyczaj siada blisko (na gałęzi drzewa, na krzaku, czy narożniku dachu), tworząc swoistą kulę lub grono. Po pewnym czasie (pół godziny do kilku dni) rój odlatuje we wskazane miejsce przez pszczoły zwiadowczynie. Zjawisko może się powtarzać. Po ucieczce części pszczół, po kilku dniach z komórki matecznikowej wygryzie się młoda matka, która będzie teraz pełnić rolę królowiej. Rójka występuje zazwyczaj od połowy maja do początku lipca.

    Ciekawostki pszczele

    Każdy dzień odkrywa przed nami coraz to bardziej zaskakujące i niesamowite fakty z życia pszczół. Oto kilka ciekawostek:

    Matka pszczela może żyć nawet 5 lat, trutnie do roku, zaś pszczoły robotnice w okresie od wiosny do jesieni żyją przeciętnie 5-6 tygodni.

    Matka pszczela poza okresem zimowym składa dziennie od 300 do 3000 jajeczek, w skali roku ok. 130.000, a w ciągu życia ok. 500.000.

    Przegra, czyli zapłodnienie matki pszczelej, następuje w powietrzu; czasem kilka kilometrów od ula, trutnie, w wyniku kopulacji z matką pszczelą giną.

    Larwy pszczół i trutni wylęgają się z jajeczek złożonych przez matkę pszczelą. Jak to bywa sprawiedliwie w życiu, pszczoły wykonują całą pracę w ulu, a nagrodę w postaci pożywienia otrzymują za nicnierobienie trutnie.

    Pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach, aby wytworzyć 1kg miodu.

    Do godziny 15 pszczoły przynoszą do uli 80% ilości obnóży zebranych w ciągu całego dnia.

    Podczas odwiedzania kwiatów przez pszczołę na jej owłosieniu bywa nawet do 5 mln ziaren pyłku.
    Aby zebrać do 4 mln ziaren pyłku, pszczoła musi odwiedzić ok. 500 kwiatów.

    Zasięg pszczół zbieraczek jest różny. Pszczoła afrykańska odlatuje od ula do 500 metrów, a pszczoła włoska ok. 3 km. Najdalej z nich, bo aż do 13 km, odlatuje pszczoła ukraińska.

    Podczas lotu pszczoła wykonuje od 350 do 450 ruchów skrzydełkami na sekundę, dzięki czemu może uzyskać prędkość lotu w granicach 20-60 km/h

    Pszczoły rozróżniają tylko kilka kolorów: biały, czarny, szary, żółty, zielony i niebieski.

    Pszczoły porozumiewają się między sobą tańcem. Komunikacja pszczół przejawia się poruszaniem tułowia, ruchem skrzydełek oraz wydawaniem dźwięków.

    Rodzina pszczela na własne potrzeby zużywa średnio 80-120 kg miodu, 25-40 kg pyłku i 50-60 litrów wody.

    Pszczoła posiada "zegar czasowy", który mówi jej o jakiej porze dana roślina "mioduje".

    Jeden ładunek pyłku to efekt odwiedzin ok. 100 kwiatów. 20 ładunków wypełnia jedną komórkę plastra.

    Pszczoła poza tzw. kompasem zewnętrznym posiada także wewnętrzny, który pokazuje jak daleko w określonym czasie zawędrowało słońce.
    Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek.

    Co pszczoły robią zimą?
    Pszczoły w czasie zimy tworzą w ulu zwarty kłąb. Machają skrzydełkami w ten sposób wytwarzają energię cieplną o temperaturze 18° -20° C. Wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz ula, pszczoły regulują temperaturę w ulu: podwyższając ją lub obniżając.

    Jak dzikie pszczoły walczą z szerszeniem - swoim największym wrogiem?
    Dzikie pszczoły potrafią się pozbyć szerszenia. Okrążą go tworząc kłąb wewnątrz którego jest temperatura nawet 46° C. Napastnik - szerszeń " gotuje się" i ginie.
    .
    Żródło:
    http://www.apis-mellifera.pl/pszczoly.php
    https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/52/ciekawostki_pszczele.html
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-08-13 01:04:44 [5.173.66.*] id:1579748  
    tippmann: Napisał postów [7576], status [VIP] Reputacja
    uje. bała misia pszczoła,o tyyy qrfo miso woła,za te męki,za te bóle roz pier dole wszystkie ule😀
    [-4]

    Nick:
    Treść:
    2019-08-08 20:49:21 [62.169.200.*] id:1579543  
    Polpha: Napisał postów [9428], status [VIP] Reputacja
    Wielki dzień bzykania

    Nick:
    Treść: