• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 7021
    • Dodano: 2019-05-29 / 14:45
    • Komentarzy: 1

    Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę, osę lub szerszenia?

    fot. internet

    fot. Bestkiler

    fot. Bestkiler

    Wraz z nadejściem wiosny budzą się z letargu owady i wyruszają, aby założyć gniazdo. W tym okresie oraz w okresie letnim może się zdarzyć, że zostaniemy przez nie użądleni. Zwykle użądlenie jest niegroźne, u większości osób powoduje zaczerwienienie, ból lub pieczenie. W skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić jednak do groźnego wstrząsu anafilaktycznego.


    W dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne:

    - użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami.
    - użądlenie osoby uczulonej na jad owada. Wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana.

    Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.- ostrzega Główny Inspektor Sanitarny (GIS).


    W przypadku użądlenia przez szerszenia jak najszybciej usunąć żądło i przyłożyć zimny okład.
    Szerszeń jest stosunkowo łatwy do identyfikacji z racji swojej wielkości. Jako jedyny może żądlić także nocą.W czasie żądlenia pszczoła uwalnia 50-140 mcg jadu, trzmiel od 10 do 31 mcg, osa około 3,1 mcg jadu, to w worku jadowym szerszenia znajduje się 260 mcg jadu. Dlatego użądlenie nawet jednego szerszenia może być groźne. W przypadku żądleń mnogich, niezależnie od reakcji anafilaktycznej, może dojść do rozwoju reakcji toksycznej.

    Bardzo niebezpieczene również są osy, zabicie jednej powoduję atak wszystkich os z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku.

    Użądlenie w większości przypadków skutkuje miejscowym zaczerwienieniem i obrzękiem w miejscu użądlenia i krótkowtrwałą bolesnością. Symptomy te ustępują w ciągu kilku godzin. Niewielka ilość użądlonych osób reaguje gwałtownymi symptomami ogólnymi lub dużym odczynem miejscowym. Czasami opuchlizna pojawia się na drugi dzień lub nawet po tygodniu, choć tak duże opóźnienie może być powodowane również towarzyszącą użądleniu infekcją bakteryjną.

    Jak usunąć żądło?
    Żądło należy delikatnie podważyć, zdrapać pęsetą, paznokciem lub kartą a następnie w całości usunąć. Nie należy chwytać żądła palcami lub pęstą gdyż może to spowodować wyciśnięcie resztek jadu do tkanek użądlonego. Ranę zdezynfekować i założyć jałowy opatrunek.

    W przypadku osób uczulonych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jakie objawy powinni nas zaniepokoić?

    - bladość skóry;
    - spadek ciśnienia krwi;
    - zawroty głowy;
    - nudności oraz wymioty;
    - obrzęk języka lub twarzy;
    - przyśpieszone czynności serca;
    - wysypka na części lub na całym ciele;
    - uczucie ściskania klatki piersiowej;
    - duszność;
    - omdlenie

    Pierwsza pomoc

    - ułóż pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza.
    - natychmiast zadzwoń po pomoc - Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999)
    - sprawdź czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź czy ma przy sobie ampułko -strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w mięsień uda.
    - nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.
    - w przypadku wymiotów - ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.
    - przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie - kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
    - każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułko-strzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny. (żródło:gis.gov.pl/)


    Jak zapobiegać ?
    Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać - silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.
    Nigdy nie usuwajmy gniazd sami. Niestety, strażacy już nam nie pomogą, kiedy zauważymy takie gniazdo na swojej posesji. Okoliczność, która usprawiedliwia telefon do straży pożarnej, kiedy znajdziemy gniazdo os lub szerszeni to sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia. Takie zdarzenia mają jednak miejsce rzadko; zdecydowanie częściej usunięcie gniazda nie musi być wykonane pilnie. Jeśli masz wątpliwości, czy wezwać straż pożarną, czy jednak profesjonalną firmę dezynsekcyjną - zapoznaj się z dokumentem "Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych.

    Wezwanie firmy dezynsekcyjnej
    Profesjonalne firmy dezynsekcyjne zajmują się likwidacją uciążliwych owadów z domów, zakładów pracy oraz innych pomieszczeń, w tym właśnie os i szerszeni. Dzięki specjalistycznym metodom stosowanym przez te firmy zabiegi dezynsekcyjne cieszą się dużą skutecznością, a większość sposobów na pozbycie się owadów jest bezinwazyjna i nieszkodliwa. Na terenie Opolszczyzny wspomóc w walce z owadami może firma Bestkiller

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-05-29 20:45:58 [78.154.77.*] id:1576343  
    riczard322: Napisała postów [2], status [żółtodziób] Reputacja
    nie polecam tego Pana w zeszłym roku zamówiłem go to ubabrał mi elewacje domu jakimś środkiem i do dnia dzisiejszego są ślady i plamy a minął już rok. Jest inna firma z Opola konkretna i co najwazniejsze tańsza.

    Nick:
    Treść: