• Wyświetleń: 3629
    • Dodano: 2019-05-12 / 19:32
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Nastrojowe oświetlenie w restauracji. O czym należy pamiętać przy projektowaniu?

    Do ekskluzywnych restauracji nie chodzi się wyłącznie po to, aby się najeść. Posiłek oraz wszystko to, co mu towarzyszy ma przede wszystkim cieszyć i na długo zapisać się w pamięci gości. Jak nie zawieść ich oczekiwań? Oto kilka podpowiedzi w kwestii oświetlenia.

    Więcej światła dziennego

    Jeśli w restauracji są okna, warto zadbać o to, aby wpadało przez nie możliwie jak najwięcej światła dziennego. Zyska na tym nie tylko samopoczucie klientów, ale i pracowników, którzy dzięki lepszemu nasłonecznieniu powinni być bardziej efektywni. Okien nie należy zatem zasłaniać, ale to nie znaczy, że powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju rolet i zasłon. Wręcz przeciwnie! Warto w nie zainwestować, bo zyskujemy dzięki nim większą kontrolę nad wpadającym przez okno światłem (nie chcesz chyba, aby zachodzące słońce świeciło klientom prosto w oczy?). Nie należy jedynie korzystać z nich bez potrzeby.

    Od ogółu do szczegółu, czyli dwa słowa o rozmieszczeniu opraw oświetleniowych

    Lampy w restauracji należy rozmieścić tak, aby wszystkie stoliki były równomiernie rozświetlone. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się oprawy przeznaczone do montażu w suficie podwieszanym. Jeżeli zależy nam na efektownym wnętrzu, warto rozważyć też dekoracyjne oprawy, które nie tylko zapewnią światło, ale będą też ciekawie prezentować się we wnętrzu.

    Dopiero gdy będziemy pewni, że wnętrze jest wystarczająco jasne, możemy zacząć rozważać wprowadzenie światła akcentowego w określonych obszarach. W lokalach gastronomicznych najczęściej jest to bar - tam też doskonale sprawdzają się dekoracyjne oprawy. Liczy się jednak nie tylko ich wygląd, ale także parametry światła. Powinno być dość silne i mocniej skoncentrowane niż światło w pozostałych częściach lokalu. Tak oświetlony obszar będzie bardziej wyróżniał się we wnętrzu.

    Odpowiednia barwa i natężenie światła

    Temperatura barwowa światła ma bezpośredni wpływ na ludzkie nastroje i emocje. Ciepłe światło relaksuje i odpręża, chłodne - pobudza i wzmaga koncentrację. Oczywistym wyborem do restauracji, wydaje się zatem światło ciepłe, ale nie zawsze jest to dobra strategia. Kluczem do sukcesu jest dobranie temperatury oświetlenia do pory dnia. I tak:

    - Podczas śniadania najlepiej sprawdzi się światło chłodne. Goście mają wówczas odpowiednie warunki do czytania gazet w trakcie delektowania się filiżanką porannej kawy. Po wyjściu z lokalu czują się też bardziej zmotywowani do pracy.
    - Podobnie jest w przypadku lunchu. Ciepłe światło mogłoby wprowadzić do tego posiłku senną, leniwą atmosferę, tymczasem trzeba po nim jeszcze wrócić do pracy.
    - Dopiero podczas kolacji warto uruchomić ciepłe światło. Sprawi ono, że atmosfera posiłku stanie się przytulna i kameralna.

    Co zrobić, aby światło w lokalu, podobnie jak słońce zmieniało swoją barwę i natężenie w ciągu dnia? Są na to sposoby, począwszy od żarówek z przełącznikiem (np. Philips Scene Swich), po inteligentne systemy oświetleniowe, dzięki którym poszczególnymi oprawami można sterować smartfonem (np. Philips Interact Pro).

    Ostatnie rozwiązanie daje restauratorom największą elastyczność. Jego instalacja wcale nie jest czasochłonna ani nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wystarczy wymienić dotychczasowe źródła światła na takie z wbudowanym modemem i zsynchronizować je z mostkiem sieciowym, który podłącza się do modemu internetowego. Potem zostaje już tylko instalacja aplikacji Interact na smartfonie i każdą z opraw można sterować na odległość przy pomocy urządzenia mobilnego.

    Każdy lokal inny

    Nie da się stworzyć jednego, uniwersalnego projektu oświetlenia dla restauracji. Nawet sieciowe knajpy, które każdy lokal urządzają w ten sam sposób, oświetlenie zawsze projektują indywidualnie. Wszystko przez to, że restauracje mieszczą się w bardzo różnych wnętrzach. Jedne z nich są niskie i wąskie, inne wysokie i przestronne. Projekt oświetlenia powinien uwzględniać wszystkie te cechy. W innym wypadku mogłoby się okazać, że wybrane oświetlenie optycznie zwęża, albo niepotrzebnie podwyższa lokal. Jakie lampy dają taki efekt?

    - Kinkiety oraz lampy sufitowe, których światło skierowane jest ku dołowi, zazwyczaj sprawiają, że pomieszczenie wydaje się niższe.
    - Odwrotnie działają lampy ze strumieniem świetlnym skierowanym ku górze; jeśli chcemy optycznie podwyższyć wnętrze, warto rozważyć sufit podwieszany, oświetlony na całej długości taśmą LED.

    Łatwo zauważyć, że jeśli chcemy powiększyć wnętrze, wystarczy skierować silniejszy strumień rozproszonego światła na problematyczny obszar (np. nisko zawieszony sufit), a jeśli zależy nam na tym, aby nieproporcjonalne pomieszczenie obniżyć lub skrócić - należy zastosować odwrotną strategię.

    Mniej oczywiste potrzeby gości

    Dobra widoczność i przytulna atmosfera to podstawowe potrzeby większości gości restauracji, jeśli chodzi o oświetlenie. Warto jednak pamiętać również o tych mniej oczywistych, jak ... światło odpowiednie do robienia zdjęć. Fotografowanie potraw przed zjedzeniem to dziś bardzo powszechna praktyka i restauratorzy raczej nie powinni się na nią skarżyć, bo to dla nich bezpłatna reklama. W wielu lokalach można już znaleźć wydzielone miejsca do robienia zdjęć: tło jest ciekawe, światło doskonałe; wystarczy zanieść tam swój talerz i pstryknąć zdjęcie. Niektórzy udostępniają też gościom przenośne lampy LED i wysięgniki - z takich udogodnień mogą już korzystać klienci restauracji Dirty Bones w Londynie.






    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".