• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1594
    • Dodano: 2019-04-03 / 15:28
    • Komentarzy: 0

    Mikro, małe i średnie firmy uznały 2018 rok za wyjątkowo udany

    (Fot. Dżacheć)

    Dziewiąty już, raport Banku Pekao S.A. na temat sytuacji przedsiębiorstw pokazał, że mikro, małe i średnie firmy uznały 2018 rok za wyjątkowo udany.


    Dziewiąty już, raport Banku Pekao S.A. na temat sytuacji przedsiębiorstw pokazał, że mikro, małe i średnie firmy uznały 2018 rok za wyjątkowo udany. Nieco ostrożniej do oceny podchodzą przedsiębiorcy z Opolszczyzny, gdzie wskaźnik koniunktury uplasował się nieznacznie poniżej średniej krajowej.

    Na potrzeby raportu Pekao do ankiety, składającej się z kilkudziesięciu pytań przystąpiło ponad 7500 firm w całej Polsce. Tak liczna próba pozwala wyłonić reprezentatywną grupę przedsiębiorstw także w regionach oraz podregionach. Na Opolszczyźnie przebadanych zostało 200 firm.

    Głównym miernikiem nastrojów przedsiębiorców badanym w raporcie Banku Pekao jest ogólny wskaźnik koniunktury firm, który stanowi średnią ocen ostatnich i kolejnych 12 miesięcy. Mierzony jest on w skali od 50 do 150 punktów. Na Opolszczyźnie odnotowano nieznaczny spadek o niecały punkt i wyniósł 99,6 wobec średniej krajowej na poziomie 100,4 punktu.

    Warto jednak dodać, że ogólnokrajowy wskaźnik był powyżej neutralnego poziomu 100 dopiero po raz drugi w historii raportu - wskazując na bardzo dobry 2018 rok i dość pozytywne oceny kolejnych miesięcy. Na Opolszczyźnie na uwagę zasługuje również znacząca różnica w ocenie między dwoma wyodrębnionymi podregionami nyskim (wysokie 102,1) a opolskim (tylko 98).

    Nastroje opolskich firm w porównaniu z poprzednim badaniem nieco się pogorszyły - wartość większości wskaźników spadła i znajduje się nieznacznie poniżej średniej krajowej. Mimo to, większość wskaźników uplasowała się powyżej neutralnego poziomu 100 punktów.

    Największy spadek odnotowano przy ocenie przychodów firmy - o niemal 3 punkty do 100,3 (średnia krajowa 102,5). Nieznaczny spadek zaliczyły również oceny sytuacji firmy (ze 102,9 na 102,2; średnia 102,8), wyniku finansowego firmy (ze 102,9 na 100,4; średnia 101,9) oraz zatrudnienia (ze 101,1 na 100,3; średnia 101,3).
    Największy wzrost zanotowano z kolei w ocenie dostępności zewnętrznego finansowania (ze 100 na 102,8; średnia 100,9). Wskaźnik ten był jednocześnie najwyżej ocenianym w tym roku w województwie opolskim. Nieznaczne wzrosty odnotowano także w pozostałych wskaźnikach.

    - Opolszczyzna odnotowała nieznacznie niższe wyniki w porównaniu do poprzedniego roku. Mimo to, wskaźniki pozostają na wysokim poziomie i nie możemy mówić o jakiejś trwałej tendencji spadkowej. Ze strony Pekao będziemy produktami i usługami wspierać firmy sektora MŚP by jak najlepiej poradziły sobie w każdych warunkach - komentuje Beata Garbalska-Bator, dyrektor dolnośląskiego regionu MŚP, obejmującego również Opolszczyznę.

    Opolskie firmy w zdecydowanej większości finansowały i planują dalej finansować działalność ze źródeł własnych (odpowiednio 95 proc. i 80 proc.). W kwestii firm inwestujących w 2018 roku średnia opolska znajduje się nieco powyżej średniej krajowej (46 proc. wobec 45 proc.), przy czym częściej inwestowały firmy z podregionu nyskiego (w 2018 roku inwestycje przeprowadziło 49 proc. z nich). W minionym roku najwięcej firm na Opolszczyźnie inwestowało w wyposażenie - 58 proc. ogółem.

    Tematem specjalnym tegorocznego raportu Banku Pekao S.A. jest ekspansja zagraniczna firm sektora MŚP. W 12 miesiącach poprzedzających badanie eksportem na Opolszczyźnie zajmowało się 10 proc. firm (średnia krajowa 13 proc.). Wynik ten może być zaskakujący, ponieważ w poprzednich latach województwo to osiągało dużo wyższe poziomy (np. 23 proc. w 2016 r. oraz 16 proc. w 2017 roku).
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".