• Autor: adnaw22
    • Wyświetleń: 5924
    • Dodano: 2019-03-16 / 08:38
    • Komentarzy: 1

    Praca szuka człowieka - czy każdego?

    (Fot.barometrzawodow.pl)

    Co roku, na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotowywana jest "prognoza zawodów", która dzieli możliwości zatrudnienia na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. W województwie opolskim koordynatorem projektu był Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Czyich rąk do pracy brakuje w naszym regionie?

    "Barometr zawodów" jest corocznym badaniem przeprowadzanym przez ekspertów i pokazuje zapotrzebowanie na konkretne zawody, zarówno na poziomie województw, jak i powiatów. Najnowsze zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z przełomu III/IV kwartału 2018 roku.

    Wśród pojawiających się definicji możemy znaleźć określenia takie jak:

    Zawody deficytowe - to takie, w których jest więcej wolnych miejsc, niż osób chcących podjąć zatrudnienie. Pracodawcy maja problem ze znalezieniem kandydatów spełniających ich wymagania.

    Zawody zrównoważone- w tym przypadku liczba wolnych miejsc pracy niemal pokrywa się z liczbą osób aplikujących, które spełniają wymagania pracodawców.

    Zawody nadwyżkowe - tutaj najtrudniej jest osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie a liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

    Według "Barometru" liczba zawodów deficytowych waha się do 40 w naszym województwie. Poszukiwani będą pracownicy 12 profesji, w tym głównie z branży produkcyjnej (m.in. elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy, obrabiarek skrawających), a także z branży budowlanej (m.in. monterzy instalacji budowlanych, operatorzy sprzętu do robót ziemnych), transportowej (kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych), gastronomicznej (kucharze) i medycznej (pielęgniarki i położne). Pojawią się jedynie pojedyncze zawody nadwyżkowe, np. w województwach opolskim pracownicy mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie ekonomisty.

    Na ile prognoza znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Na dzień dzisiejszy (16.03.2019 r.), wśród ofert które można znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu, znajdują się m.in. pomoc krawiecka, pracownik budowlany, pracownik robót wykończeniowych, kierownik budowy czy kierowca samochodu ciężarowego.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-03-17 21:13:36 [37.30.26.*] id:1571942  
    Mario-Opole: Napisał postów [1386], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Ministra? Jak bydło w sumie - a co z zarobkami? Tez prorokuje? W tym roku brak mlekodajnych, za rok tuszy itp... minister niech se w pupke wsadzi barometr może uszami wyjdzie

    Nick:
    Treść: