• Autor: adnaw22
    • Wyświetleń: 4649
    • Dodano: 2019-03-16 / 10:19
    • Komentarzy: 2

    Uwaga, kleszcze!

    (Fot.kleszcze.info.pl)

    Z każdym dniem zbliżamy się do wiosny. Niestety, oprócz dłuższych i cieplejszych dni, ta pora roku ma też drugą twarz - budzące się do życia kleszcze. Kiedy zaczynają być aktywne? Wtedy, gdy ziemia podgrzewa się do temperatury co najmniej pięć stopni. Oznacza to, że lada dzień znów zaczniemy się z nimi zmagać.

    Kleszcz swoim wyglądem przypomina drobnego, ciemnego pajączka. Nie jest łatwo go zauważyć, ponieważ przed ukąszeniem mierzy zaledwie kilka milimetrów. Staje się widoczny dopiero po ugryzieniu i nasyceniu się krwią, kiedy to zwiększa swoją obojętność.

    Zawsze, kiedy mowa o kleszczach, pojawia się temat boreliozy - chyba jednej z najbardziej znanych chorób odkleszczowych. Warto pamiętać, że jednym z pierwszych objawów tej choroby (rozwijającym się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia) jest tzw. rumień wędrujący. To lekko wypukłe zaczerwienienie, nieco jaśniejsze od środka. Ma średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. W fazie, o której mowa, mogą pojawić się grypopodobne objawy. Konieczne jest wówczas podanie antybiotyku, ponieważ w przeciwnym razie borelioza przejdzie w fazę rozsianą, a w przeciągu kilku miesięcy pojawią się objawy wtórne, do których można zaliczyć zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

    Po około roku od zakażenia borelioza przyjmuje przewlekłą postać, a na liście jej objawów znajdują się m.in. objawy neurologiczne do których można zaliczyć bóle głowy, dreszcze, gorączkę, ból gardła czy sztywność stawów. Ponadto, chory może mieć zaburzenia wzroku (widzieć podwójnie) albo mieć paraliż mięśni twarzy.

    Zdaniem zoologa- Krzysztofa Dudka z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego - kwestia kleszczy pomimo tego, że jest poważna, bardzo często jest wyolbrzymiana: "To wręcz problemem psychologiczny. Obserwuję panikę wśród ludzi, zwłaszcza właścicieli psów. Wmawia się im, że jak nie będą stosować odpowiedniej profilaktyki, to na pewno stanie się coś złego. Tak, zarażenie boreliozą może skończyć się śmiercią, jednak nie wmawiajmy ludziom, że to choroby bardzo częste, a spacer z psem po lesie skończy się tragicznie. Kto nakręca kleszczową obsesję - producenci preparatów i szczepionek czy my sami?" - zastanawia się Dudek.

    Mimo wszystko, warto zadbać o profilaktykę. Poniżej, prezentujemy kilka porad "jak nie dać się ugryźć":
    - Należy unikać przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach;
    - Warto nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami. W ten sposób zakrywa się miejsca, w które mogą wejść kleszcze;
    - Trzeba pamiętać o nakładaniu na skórę preparatu odstraszającego insekty;
    - Po powrocie z wypoczynku na łonie natury warto "zrobić przegląd" całego ciała;
    - Można pomyśleć o szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-03-17 20:21:33 [5.173.33.*] id:1571938  
    tippmann: Napisał postów [7576], status [VIP] Reputacja
    najgorsze kleszcze są na wiejskiej,bo żerują cały rok

    Nick:
    Treść:
    2019-03-16 13:59:43 [188.146.233.*] id:1571888  
    xls: Napisał postów [74], status [rozkręcił się] Reputacja
    Żadne Offy i inne specyfiki nie działają tak na kleszcze i inne insekty jak Permetryna :)

    Nick:
    Treść: