• 13
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1775
  • Dodano: 2019-03-05 / 18:20
  • Komentarzy: 1

To już koniec karnawału. Dziś tradycyjny śledzik, od jutra wielki post !

 
 
To już koniec karnawału. Dziś tradycyjny śledzik, od jutra wielki post !

(Fot. Dżacheć)

 <i></i>

Dziś obchodzimy ostatni dzień karnawału, podczas którego według tradycji - nie może zabraknąć śledzia - koreczki, filety - forma podania jest nieistotna. Tradycyjny "śledzik" pod wieloma postaciami króluje na wielu polskich stołach - zarówno w domach, jak i w restauracjach i pubach.


Mimo, że końcówka karnawału wypada zawsze we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, to ciężko odmówić sobie ostatniej hucznej imprezy, lub chociażby symbolicznego uczczenia ostatniego dnia przed długim postem. Kiedyś huczne świętowanie rozpoczynano już w Tłusty Czwartek. Śledzik zwany jest także ostatkami, ale też zapustami, mięsopustem i kusakami, co oznacza inaczej ostatni dzień przed Wielkanocą, w który bez wyrzutów sumienia i wręcz z nadmiarem można jeść tłuste, słone i mięsne potrawy.

Chrześcijanie, jak tradycja nakazuje powinni spędzić najbliższy czas postu w skupieniu, wstrzemięźliwości do hucznych zabaw i w oczekiwaniu na święta Wielkanocne. Tradycyjnie więc dzisiejszy dzień to właśnie dla nich jest tym ostatnim, w którym można hucznie się zabawić. Co ciekawe, zwyczaju przestrzegają chętnie również osoby niewierzące.

O tym, że rybka lubi pływać pamiętają właściciele opolskich lokali, którzy we wtorkowy wieczór organizują specjalne, ostatkowe imprezy.

- Przygotowaliśmy specjalny poczęstunek dla naszych gości. Każdy, kto przyjdzie dziś do pubu może poczęstować się kromką chleba z tradycyjnym śledzikiem. Myślę, że nasza klientela nie bardzo bierze pod uwagę post, kiedy się do nas wybiera. Dziś owszem spodziewamy się większego ruchu, ale czy od jutra mniejszego? Raczej nie - mówi Łukasz, manager Melon Pub.reklama
.

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-03-06 17:54:34 [185.127.22.*] id:1571421  
Rolnikos: Napisała postów [8876], status [VIP] Reputacja
Kto by pościł :D jeść trzeba :D

Nick:
Treść: