• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2472
    • Dodano: 2019-03-05 / 08:31
    • Komentarzy: 1

    Opolskie gminy przyłączyły się do Programu "Posiłek w domu i w szkole"

    (Fot. Qing)

    Wszystkie gminy z naszego województwa dołączyły do programu "Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023" podpisując uroczyście umowę z wojewodą opolskim.


    Program swoim zasięgiem obejmie blisko 23 tysiące mieszkańców Opolszczyzny, a skierowany jest nie tylko do młodzieży szkolnej, ale też osób starszych. Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Takie rozwiązanie daje większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki, oraz nad procesem ich przygotowywania.

    Celem Programu, na którego realizację w naszym regionie przeznaczono 13 milionów złotych jest również zapewnienie wsparcia finansowego organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.

    Ze środków przekazywanych gminom dofinansowane zostaną zarówno posiłki wydawane na stołówkach, ale również te dowożone osobom dorosłym, w tym osobom niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.

    - Bez wyjątków, każde dziecko otrzyma ciepły darmowy posiłek przygotowany w szkolnej stołówce. Program obejmuje również posiłki dostarczane do osób, które nie są w stanie samodzielnie ich przygotować. Takie osoby chcące skorzystać z pomocy muszą złożyć do końca kwietnia 2019 roku odpowiedni wniosek - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

    Organizacja stołówek i miejsc spożywania posiłków zawiera się w trzecim module programu, do którego wnioski przyjmowane będą do końca marca tego roku.

    - W województwie opolskim wszystkie, więc 71 gmin, przystąpiło do realizacji programu, z czego 22 z nich -złożyło wniosek do Wojewody Opolskiego o zmniejszenie udziału środków własnych w koszcie realizacji programu poniżej 40 procent - dodaje wicewojewoda.

    - Z wnioskowanej dotacji na rok bieżący gminy planują przeznaczyć niemal 6 milionów złotych na zakup posiłków i ponad 5,5 miliona zł na pomoc w formie świadczeń pieniężnych w postaci zasiłków celowych. 1200 zł na pomoc w formie rzeczowej - dodaje.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-03-05 09:53:16 [165.225.72.*] id:1571369  
    dontomasso: Napisał postów [4252], status [VIP] Reputacja
    szkoda ze na obiady w szkole ida grosze. rezultuje to pozniej jakoscia obiadow ktore dzieci niechca jesc.

    Nick:
    Treść: